חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 כ"ז בכסליו התשפ"ב, 1/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תורה
מן המעיין

אש, מים, מדבר

בשלושה דברים ניתנה התורה: באש, במים ובמדבר (מדרש רבה). שלושת הדברים האלו מסמלים את האמצעים לקניין התורה: 'אש' להט-אש הבוערת בלב ישראל, המשתוקקים לאביהם שבשמים; 'מים' קרירות ומתינות, יישוב הדעת וצלילות המחשבה, לחשוב חשבונה של תורה, ברוח נכונה ובשכל טוב; 'מדבר' ויתור על תענוגות העולם הזה, כמדבר שממה.

 (שם משמואל)

מסירות-נפש על התורה

שלושת הדברים האלו מסמלים מסירות-נפש על התורה: 'אש' אברהם אבינו, שקפץ לתוך כבשן האש למען אמונתו, מסירות נפש של יחיד; 'מים' נחשון בן-עמינדב ואחריו כל ישראל, שקפצו לים, מסירות-נפש של כל העם; 'מדבר' תופעה של מסירות-נפש מתמידה, כשישראל הלכו אחרי הקב"ה ארבעים שנה במדבר, בארץ לא-זרועה.

(רבי מאיר שפירא)

קביעות עיתים לכול

יש לדעת כי קביעת עיתים לתורה בכל יום ויום הכרחית מאוד. בקביעת עיתים לתורה בכל יום הכול חייבים, ואין באפשרותו של איש לפטור את עצמו ממנה, כי היא נוגעת בגשמיות וברוחניות ממש.

(אגרות-קודש)

לעמול ולהתייגע

בתורה צריך האדם לעמול ולהתייגע בפועל. גם כאשר הוא טרוד ומוטרד בעסקיו וקביעת העיתים באה לו בעמל, הוא מוכרח לקבוע כל יום עיתים לתורה.

(ספר המאמרים תרצ"ו)

לשמור ולא לדחות

דחיית הלימוד ליום המחרת, מתוך מחשבה שהיום הוא עייף ומחר יהיה לו זמן פנוי ללמוד, וגם אפשרות ללמוד אפילו בעיון, אינה נכונה. דווקא על-ידי שמירת קביעת העיתים לתורה מתוך קבלת עול, ייעשה אצלו ההרגל טבע שני.

(הרבי הריי"ץ מליובאוויטש)

היגיעה משמרת

רבי דוד מקוצק פירש את מאמר חז"ל (מגילה ו) "יגעתי ומצאתי תאמין": דבר שבא לך ביגיעה, תאמין שמצאת ושיתקיים אצלך, אבל דבר הבא בלי יגיעה אל תאמין שיתקיים אצלך, כי כשם שבא כך ילך. זהו שאמר שמאי (אבות א,טו): "עשה תורתך קבע" למד תורה ביגיעה ובעמל כדי שתישאר אצלך תורת-קבע.

קריאה לקב"ה

עסק התורה נקרא קריאה, "קורא בתורה", כי הלומד קורא לקב"ה לבוא אליו כביכול, כאדם הקורא לחברו וכבן קטן הקורא לאביו.

(תניא)

כוח לומדי התורה

אמר אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש: לו ישבתי בין מאה לומדי תורה, היה מספיק לי רבע מהלחם שאני זקוק לו כיום.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)