חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:16 זריחה: 6:03 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איך שרדו חסרי החוליות מן המבול?
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש. מעובד על ידי צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1396 - כל המדורים ברצף
ה'תיבה' שתציל אותנו מה'מבול'
יש חדש
איך שרדו חסרי החוליות מן המבול?
תיבת נח
גשם או מבול
מי מריץ
המים הגואים
שלבים חדשים
בוא אל התיבה: 'אמן'
שבע מצוות בימינו

המבול היה עונש כבד ביותר ליקום כולו, ככתוב: "וַיִּמַח אֶת כָּל הַיְקוּם". המדרש מציין שהמים השמידו לא רק את מה שעל פני הקרקע, אלא גם "שלושה טפחים של עומק המחרשה נימוחו וניטשטשו".

מדוע הוכה העולם מכה קשה כל-כך? ההסבר הוא שאין זו ענישה בלבד, אלא תיקון העולם אחר חטאי דור המבול. העולם צריך להתנהל בדרך תקינה, כדברי הנביא ישעיה: "לֹא תֹהוּ בְרָאָהּ, לָשֶׁבֶת יְצָרָהּ". לשם כך נתן הקב"ה את שבע מצוות בני נח, שמבטיחות את קיומו התקין של העולם. אנשי דור המבול השחיתו את העולם ולכן הוא חרב.

חצי שנה בלבד

המבול נמשך שנה תמימה, ובמהלכה צפה תיבת נח על פני המים. היו בה נח ומשפחתו ונציגים מכל בעלי החיים. בין המינים הרבים בתיבה היו גם חסרי חוליות, שעליהם הגמרא קובעת: "כל ברייה שאין בו עצם, אינו מתקיים שנים-עשר חודש, ואינו חי אף שישה חודשים". אם-כן, כיצד עברו חסרי החוליות את שנת המבול, והלוא המבול נמשך שנה שלמה, שהיא מעבר לאורך חייהם!

יש הרוצים ליישב זאת על-פי הגמרא בסנהדרין המפרשת את הפסוק "כָּל הַחַיָּה, כָּל הָרֶמֶשׂ... לְמִשְׁפְּחֹתֵיהֶם יָצְאוּ מִן הַתֵּבָה" – "למשפחותיהם ולא הם". כלומר, בעלי החיים הללו נכנסו מעוברים לתיבה וצאצאיהם הם שיצאו ממנה. אך אין זה הסבר על חסרי החוליות, שכן אורך החיים אינו עולה על שישה חודשים, ונמצא שגם הצאצאים  היו צריכים למות לפני תום המבול.

המזלות לא תפקדו

אולי אפשר היה לומר שחסרי החוליות הולידו דור שלישי בתיבה, והוא ששרד מן המבול ויצא מן התיבה. אך הגמרא קובעת בפירוש שלא התקיימה הִתרבות טבעית בתיבה במשך שנת המבול, חוץ משלושה בעלי-חיים, שגם הם נענשו על כך. ברור אפוא שחסרי החוליות לא התרבו בתיבה.

אלא ההסבר הוא שתוחלת החיים שנקבעת לכל יצור תלויה בקביעת הזמן. הירושלמי כותב שבשנת המבול "לא שימשו המזלות". כלומר, השמש והירח לא תפקדו ולא התקיים הזמן הרגיל.

עולם חדש

חז"ל אומרים ש"נח בכניסתו לתיבה, הכניס עמו אבנים טובות ומרגליות. בשעה שהיו כהות היה יודע שהוא יום, ובשעה שהיו מבהיקות היה יודע שהוא לילה". נמצא אפוא שמבחינת חסרי החוליות השעון הרגיל נעצר, וכך שרדו.

השבתת גרמי השמים ועצירת הזמן השתלבו עם מבול המים. כולם נועדו להביא את העולם לכלל מצב של מחיקה והתחלה מחדש. ההצפה במים משולה למקווה טהרה. כשם שגר המתגייר צריך לטבול במקווה כדי "להיוולד מחדש", כך העולם היה צריך להיות מוצף במים כדי שהעולם שאחרי המבול יהיה "עולם חדש" (כלשון המדרש).

(רשימות חוברות סד, קסז)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)