חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לחבר ארץ ושמים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1395 - כל המדורים ברצף
חזרה לשגרה – האתגר האמיתי
חדש על המדף
שאלת האפיקורס: הקב"ה התחרט?
יצר טוב ויצר הרע
טבע מושרש
מבט פנימה
שרשרת הברזל
אשליית ה'קליפה'
לחבר ארץ ושמים
שנת 'מעשר עני'

לפני כשלושה שבועות הוכתר הרב שניאור אשכנזי לרב בית-הכנסת המרכזי בראשון-לציון. בטקס השתתף גם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו. לימינו של הרב הצעיר (33) ניצב הגבאי הנרגש ר' יעקב זילברשטיין, שחגג לא מכבר תשעים שנה, לאורך ימים ושנים טובות. זילברשטיין שהה כשש שנים במחנות ההשמדה וניצל בניסי-ניסים. אך בשנים האחרונות התחבר בכל ליבו ונפשו אל הרב אשכנזי.

בית-הכנסת המרכזי היה בעבר מלא עד אפס מקום. במרוצת השנים החל הציבור להתמעט. הצעירים עברו למקומות אחרים ונותרו המבוגרים, שגם מספרם הצטמצם והלך. הגבאי הוותיק, בעצה אחת עם חבריו, החליט שהרב הצעיר בכוחו להביא לידי החייאת בית-הכנסת.

חיבור בין דורות

החיבור בין הרב אשכנזי, יליד כפר-חב"ד, לבית-הכנסת החל בליל שבת לפני כשנתיים. "באתי עם ילדיי להתפלל במקום, והגבאי ביקש ממני להיות שליח הציבור", הוא מספר. "למחרת הבקשה נשנתה. בהמשך התחלתי למסור בבית-הכנסת שיעורי תורה, כפי שעשיתי בעוד בתי-כנסת בעיר, אולם מכיוון שהתגוררתי בקרבת מקום, התחלתי לבקר בבית-הכנסת הזה יותר מבאחרים". בקיץ האחרון הודיע הגבאי לרב אשכנזי כי הוחלט למנותו לרב בית-הכנסת.

הקהל הרב שגדש את בית-הכנסת במעמד ההכתרה התפעל מנאומו של הרב הצעיר במעמד, אך כוחו אינו בכושרו הרטורי בלבד ובלמדנותו, אלא ביכולתו להתחבר לכל אדם, בנעימות ובמאור פנים. מיד בתום מעמד ההכתרה החל הרב אשכנזי לפעול להבאת מתפללים חדשים. "לפני החגים יצאנו בקמפיין גדול בעיר, להזמנת מתפללים", הוא מספר. "בראש השנה וביום הכיפורים היה כאן ציבור עצום. אנשים עמדו בכניסה, מחוסר מקום".

הספר שנולד בשיעור

שמו של הרב אשכנזי התפרסם בעת האחרונה בעקבות ספרו החדש, בהוצאת 'ידיעות ספרים' – 'ארץ ושמים', רעיונות של הרבי מליובאוויטש על פרשיות השבוע. הספר נולד למעשה בבית-הכנסת:

"אחרי שיעור שמסרתי בנושא 'שכר המצוות בעולם הזה או בעולם הבא', על-פי תפיסת הרבי, בא אליי אחד הגבאים, איש בקי ויודע ספר, ואמר בהתפעלות שאנחנו עצמנו איננו מבינים את עוצמת החשיבה הייחודית של הרבי, ועד כמה היא מהפכנית ומרוממת את האדם לגבהים חדשים", מספר הרב אשכנזי.

כוח להתמודד

בעקבות זאת החליט לכתוב את הספר, שמטרתו להנחיל להמונים את משנת הרבי. הספר ערוך על-פי פרשיות השבוע, ובסוף כל פרק מוגש סיפור יהודי מיוחד. שמו של הספר מתמצת את דרכו הייחודית של הרבי: "כל צורת החשיבה של הרבי מדברת על הצורך לחבר 'ארץ ושמים', לקשר את העולם הרוחני העליון והנשגב ביותר עם החיים הארציים", מתמצת הרב אשכנזי את הנקודה המרכזית של הספר. "הגישה הזאת בכוחה לסייע מאוד בהתמודדות היום-יומית של החיים".

הספר זוכה להצלחה גדולה, ואף נכנס לרשימת רבי-המכר בישראל. "אני שומע תגובות של קוראים, שמשבחים את השילוב המיוחד של הספר, שעוסק ברעיונות חסידיים נעלים, אך כתוב בשפה עכשווית וזורמת, שמאפשרת לקרוא במהירות ולהתענג על הקריאה", הוא אומר.


הרב הראשי והגבאי הוותיק מכתירים את הרב אשכנזי (צילום: מאיר אלפסי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)