חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ח באייר התשפ"ד, 26/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שרשרת הברזל
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1395 - כל המדורים ברצף
חזרה לשגרה – האתגר האמיתי
חדש על המדף
שאלת האפיקורס: הקב"ה התחרט?
יצר טוב ויצר הרע
טבע מושרש
מבט פנימה
שרשרת הברזל
אשליית ה'קליפה'
לחבר ארץ ושמים
שנת 'מעשר עני'

כשצלצל הטלפון בביתו הזדרז ר' שלמה להרים את השפופרת. הוא ציפה לשיחה חשובה, הקשורה לעסקיו, אך למרבה הפתעתו שמע מעברו השני של קו הטלפון את קולו של רבו, האדמו"ר מסקולֶן. הוא קפץ ממקומו ועמד ביראה לשמוע את דברי רבו.

ר' שלמה התגורר במקסיקו והיה איש עסקים מצליח. עושרו לא שיבש את אורחות חייו. את ילדיו חינך על ברכי התורה והחסידות. במיוחד בלטה אצלו מידת הצניעות וההסתפקות במועט, וברוח זו הנהיג את ביתו.

הוא היה חסיד סקולֶן. מפעם לפעם נסע אל רבו, האדמו"ר רבי אליעזר-זוסיא פורטוגל, שהתגורר בניו-יורק. הרבי הגיע לארה"ב מרומניה, אחרי השואה, כשמאחוריו פרק מפואר של הצלת מאות ילדים מציפורני הנאצים.

שיחת הטלפון באותו בוקר הייתה מפתיעה למדיי. תחילה שאלו הרבי לשלומו, אחר-כך התעניין בשלום בני משפחתו, ובהמשך שאל על חינוך הילדים. לשמחתו, היו לר' שלמה תשובות מספקות. הוא הודה לה' על כל אשר העניק לו בבריאות ובפרנסה, וציין שגם מילדיו הוא זוכה לרוות נחת יהודית.

"ומה על בנך, מוישל'ה? האם אתה דואג שילמד כראוי?", הוסיף האדמו"ר ושאל. מוישל'ה היה ילד חכם, אבל שובב ומלא מרץ. האדמו"ר הכיר אותו לאחר שבביקורו האחרון של ר' שלמה אצלו הביא עמו את הילד.

"ודאי", מיהר ר' שלמה לענות, "עומד הוא לסיים בעוד כשבועיים את מסכת סוכה, וברוך השם הוא לומד טוב".

"האם הענקת לו פרס על לימודיו?", הוסיף האדמו"ר לשאול. ר' שלמה הודה שלא עשה זאת.

"אם כן", אמר האדמו"ר לאב, "אני מציע שתבטיח לילד כי אם יסיים את מסכת סוכה וייבחן עליה כראוי, תקנה לו דבר-מה בהערכה על הצטיינותו, כפי שיבקש. הדבר חשוב לטובת הילד, וזה יהיה גם לטובתך", הוסיף הרבי. בסיום השיחה שוב הזהיר האדמו"ר את האב כי יניח לילד לבחור את המתנה בעצמו, על-פי רצונו.

השיחה הסתיימה והאב השתאה והתפעל מהתעניינותו המפורטת כל-כך של הרבי. מאוחר יותר, כשהבטיח לבנו מוישל'ה מתנה לכשיסיים את מסכת סוכה, קפץ הילד משמחה ושקד יומם ולילה עד שהיה בקי במסכת ונבחן עליה בהצטיינות.

הגיע תורו של האב לקיים את הבטחתו, אך למגינת ליבו בחר הילד מתנה שלא על-פי טעמו כלל. מוישל'ה ביקש שרשרת ברזל ארוכה, עם מנעול גדול, כדי שיוכל לפתוח ולסגור אותה... אך האב זכר את אזהרת הרבי ונאלץ לקנות לילד את המתנה שביקש.

חלפו יומיים. זה היה בשעת אחר-הצהריים, קרוב לזמן תפילת מנחה. מוישל'ה שיחק בחצר הקדמית של הבית. האב שב הביתה לפני שעה קלה, ופנה לנוח מעט קודם הליכתו לתפילות מנחה וערבית וללימוד שיעוריו הקבועים.

לרגע הזה המתינו שני ברנשים שישבו ליד הבית במכונית בעלת חלונות כהים. בימים הקודמים ערכו תצפיות על הבית, וכבר הכירו היטב את סדר יומו של ר' שלמה. בהגיע השעה שבה הוא נוהג לצאת לתפילת מנחה יצאו מן המכונית וארבו לו סמוך לפתח הבית.

הכול התנהל כמתוכנן. בזמן הקבוע יצא ר' שלמה מן הבית ונעל את הדלת במפתח. באותה שנייה זינקו עליו הברנשים, סתמו את פיו, הנחיתו עליו מהלומות והממו אותו, וגררו אותו בכוח לעבר מכוניתם.

זה היה עוד ניסיון חטיפה למטרות כופר, תופעה שהייתה נפוצה למדיי במקסיקו באותם ימים. המשטרה הייתה חסרת אונים. לעיתים היה האירוע מסתיים בתשלום הכופר, אך היו מקרים שהחטופים לא שבו לבתיהם.

כאשר החוטפים האוחזים בטרפם הגיעו אל המכונית נדהמו לגלות כי היא כבולה ב...שרשרת ברזל עבה אל עמוד החשמל שלידה. השניים היו המומים, והרפו לרגע מאחיזתם בטרפם. ר' שלמה ניצל את ההזדמנות והחל להימלט, זועק לעזרה. במקום החל להתאסף קהל רב והמשטרה הוזעקה.

הברנשים הבינו כי ההמון סוגר עליהם וניסו להימלט ויהי מה. הנהג התניע את המכונית ולחץ על דוושת התאוצה בכל הכוח, עד ששרשרת הברזל נקרעה והתנתקה מהעמוד. הם פתחו בנסיעה מטורפת, בעוד השרשרת מחוברת למכונית.

ברשת הקשר המשטרתית נמסר מיד הדיווח על המכונית הנמלטת, הגוררת אחריה שרשרת ברזל. כעבור זמן קצר נלכדה המכונית, ושני החוטפים הובלו אל מאחורי סורג ובריח.

את השעות הבאות בילה ר' שלמה במתן עדות במשטרה, וכששב מאוחר בערב לביתו שאל את מוישל'ה מתי הצליח לקשור את המכונית אל העמוד.

מוישל'ה הסמיק והודה כי זה היה מעשה שובבות. המכונית שחנתה ליד עמוד החשמל גירתה אותו לנסות לכבול אותה אל העמוד...

האב הנרגש חיבק את מוישל'ה בחום, והדביק על לחייו נשיקות חמות. "מעשה השובבות שלך הציל אותי", אמר לו שוב ושוב.

מיד לאחר מכן החליט ר' שלמה לנסוע אל רבו, לספר לו את אשר אירע ולהודות לו על עצתו. האדמו"ר מסקולן שמח לשמוע על נס ההצלה והוסיף בבדיחות כי מאחר שהחוטפים שברו את השרשרת והמנעול, מוטל עליו, על האב, לקנות למוישל'ה מתנה חדשה...


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)