חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:57 זריחה: 6:37 ג' בניסן התשפ"ג, 25/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המחזור של אבא
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1393 - כל המדורים ברצף
הכוח לבקש סליחה ולסלוח
יש חדש
הקדושה בשעיר לעזאזל
יום הכיפורים
בקשה אחת
הכאה על חטא
"איזה חג יש לנו?"
אין עוונות
המחזור של אבא
כורעים ומשתחווים

בשבעה-עשר בתי-כנסת ברחבי העולם היה אפשר לראות בראש השנה האחרון אדם מתפלל מתוך מחזור כתוב בכתב-יד צפוף. את המראה הזה היה אפשר לראות באלסקה ובאודסה, בסין ובטקסס, באוהיו ובקליפורנייה, בכפר-חב"ד ובפריז. על כריכת המחזור התנוססו המילים: "המחזור של אבא". זה המחזור שכתב הרב משה גרינברג, שהלך לעולמו השנה.

שבעה-עשר ילדיו של הרב גרינברג פזורים על פני כדור הארץ. רובם משמשים שליחי חב"ד. הם הכירו את סיפורו של המחזור שכתב אביהם במחנה עבודה בסיביר. בבית אביהם ראו תצלום דהוי בשחור-לבן של המחזור. את המחזור המקורי מסר הרב גרינברג בשעתו לרבי מליובאוויטש, ומתברר שהמחזור שכן כל השנים בחדרו. אחרי פטירת הרב גרינברג סרק מנהל ספריית חב"ד המרכזית את המחזור והעניק לבני המשפחה העתק צבעוני של המחזור השלם.

בחיפוש אחר מחזור

בשנת תשי"א נשא הרב גרינברג, אז כבן עשרים, עונש מאסר ממושך במחנה עבודה סובייטי באומסק שבסיביר, בגין ניסיון הימלטות מרוסיה. במחנה שהו כאלף אסירים, מקצתם יהודים. חודש החגים התקרב. על תקיעת שופר לא חלמו, אבל לפחות קיוו שיהיה להם מחזור תפילה.

הרב גרינברג פנה אל מהנדס יהודי שנהנה מחופש תנועה וביקש ממנו להשיג מחזור. כעבור כמה ימים בישר המהנדס כי בעיר סמוכה מצא יהודי המחזיק ברשותו מחזור, אבל הוא אינו מוכן לתיתו לאיש, כי הוא זקוק לו לתפילה בימים הנוראים.

העתקה בסיביר

הרב גרינברג ביקש מהמהנדס לשכנע את היהודי להשאיל לו את המחזור, כדי שיוכל להעתיקו. היהודי נענה והרב גרינברג החל במלאכה. הוא עשה את מלאכת ההעתקה בתוך ארגז עץ גדול, שבו מצא מחסה. מדי פעם בפעם היו השומרים הרוסים מנסים לברר את פשר מעשיו, והוא הסביר שהוא מנסה ללמוד אנגלית... השומרים, שמעולם לא ראו אותיות באנגלית, קיבלו את התירוץ. בתום מלאכת ההעתקה החזיר הרב גרינברג את המחזור למהנדס, וזה השיבו לבעליו.

קודם כניסת יום הכיפורים שיחדו האסירים היהודים את השומרים, ואלה הניחו להם להתפלל. הרב גרינברג שימש שליח ציבור לאורך כל הצום. הוא התפלל בקול מתוך הדפים הכתובים בכתב-יד, וכל המתפללים החרו-החזיקו אחריו.

דפים מספרים

לאחר מות סטאלין שוחרר הרב גרינברג, עם שאר האסירים הפוליטיים. בהמשך הצליח לעלות לארץ, ועמו המחזור הכתוב בכתב-ידו. הוא השתכן בבני-ברק, שימש מנהל בית-חב"ד בעיר, וכאן גידל את משפחתו ברוכת הילדים.

עיון במחזור מעורר השתאות. ראשית, כתב-היד הנאה והמסודר, והדיוק של מלאכת ההעתקה. הרב גרינברג אף הקפיד להעתיק את הניקוד. על-פי צבע הדיו אפשר לראות כי תחילה כתב את המילים ואחר-כך חזר וניקד אותן. מפעם לפעם רואים כי הדיו בעט אזלה והוא החליף עט. כך יש דפים הכתובים בדיו כחולה ואחרים בדיו שחורה או אדומה. אבל אין ספק כי כל שורה נכתבה בדם הלב ובמסירות-נפש שאין לה שיעור.

הרב גרינברג על רקע המחזור שהעתיק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)