חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:31 ט"ו בכסליו התשפ"ג, 9/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"כי בא ישראל דרך האתרים"
חיים יהודיים

הקיץ כבר כאן ובקרוב תחל עונת הטיולים. והשנה, בשורה של ממש לחובבי הטבע ונופי ארץ-ישראל בדמותה של 'בארץ דרכך' (מהפסוק "לדעת בארץ דרכך"), הפותחת לפני ציבור שומרי המצוות אופקים חדשים בכל הקשור להכרת ארץ-ישראל ואתריה.

'בארץ דרכך' היא המקבילה הדתית של 'החברה להגנת הטבע'. לעומת חברה זו, שיהודי דתי אינו יכול להשתלב במרבית פעילויותיה, מקבילתה קמה למענו והותאמה לצרכיו. אין, כמובן, טיולים בשבתות; המסלולים מדגישים את המורשת היהודית ואת האתרים בעלי המשמעות ההיסטורית-דתית; ויש הקפדה על כשרות וצניעות.

'חיידק' אהבת הארץ

מקימה של החברה החדשה הוא דוד לנדאו (49), תושב בית-אל בשומרון זה עשרים וארבע שנים. ג'ינג'י גם באופיו, בוגר ישיבת מרכז הרב ומקימו של גרעין ההתיישבות בגולן שלימים היה ליישוב אלוני-הבשן.

לאחר שעבר לבית-אל שימש מזכיר היישוב עד שמונה להקים ולנהל את 'החברה לפיתוח גוש עציון'. בתפקידו זה הקים תחנת דלק בצומת הגוש, שהיא תחנת הדלק הראשונה שהוקמה ביש"ע. מאז חלפו שנים וכיום הוא משמש יועץ בענף הדלק. "העיסוק בעניין הטיולים הוא סוג של 'חיידק' שמקנן בקרבי שנים. מה לעשות? אני פשוט אוהב את ארצנו", אומר דוד בחיוך גדול, שגם שפמו העב אינו מצליח להסתיר.

להראות שורשים

"הרעיון המרכזי מאחורי החברה החדשה הוא לחשוף את פניה היהודיות של ארצנו", אומר דוד. "אנחנו לוקחים את המטיילים לנגב הצחיח ומראים להם בורות מים שנחפרו לפני אלפיים שנה ועדיין יש בהם מים. אנחנו מראים להם חקלאות מדברית. ופתאום כל סיפור הבארות שחפרו אברהם ויצחק, מקבל חיים. פוסעים במשעולי הגליל הקדום, ובמקום לשים את הדגש על רצפת פסיפס של כנסייה ביזנטית, אנחנו יודעים להראות למטיילים שרידים של בית-כנסת יהודי עתיק עוד יותר, שהכנסייה הביזנטית הוקמה למעשה על חורבותיו. לוקחים מטיילים למכתש הגדול ומספרים להם כיצד כשבעים אחוז מן התופעות הגאולוגיות, המוכרות למדענים מרחבי העולם כולו, התרכזו במקום מופלא זה, מתוך דגש על 'מה רבו מעשיך ה''. וכמובן, מתוך העמדת תנאים מרביים ליהודי הדתי - צניעות, כשרות, תפילות וכיוצא בזה. בטיולים הנמשכים כמה ימים אנו מוודאים מראש שתהיה לנו גישה לספר-תורה".

לפני כארבע שנים החלה החברה בפעילותה 'על אש קטנה', וכעת צוברת תנופה. יש בה כבר למעלה מארבעת-אלפים חברים של קבע. ביניהם נתבצר מקום מיוחד לבעלי רכבי-שטח, לטיולים אתגריים במיוחד.

לא 'כובשים'

לא-מכבר החלה החברה במיזם ייחודי של אימוץ אתרים על-ידי מוסדות חינוך. "תלמידים של בית-ספר מקבלים לאחריותם אתר היסטורי כלשהו, השוכן באזור", מסביר דוד. "זה יכול להיות בית-כנסת עתיק בדיר-עזיז בגולן, או קבר של תנא במורדות הגליל. הילדים ינקו את המקום, ישלטו ויטפחו אותו".

ויש לעניין זה גם היבט אקטואלי: "כל מי שיסייר עמנו במשעולי ארצנו ויפגוש בעיניו את ההיסטוריה של עמנו, הקשורה קשר בל-יינתק לכל רגב מרגביה, לא יחשוב לעולם שאנחנו כאן על תקן של 'כובשים'", אומר דוד (הטלפון של 'בארץ דרכך': 9974113-02).


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)