חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לבוחן לבבות ביום דין
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1392 - כל המדורים ברצף
זה הזמן לבקש ולהתפלל
יש חדש
היהודי משלים את הבריאה
ראש השנה
בשופר גדול ייתקע
מלכות בשמחה
לרחם עמו ביום דין
ממליכים את הקב"ה
לבוחן לבבות ביום דין
הזכרת ראש חודש

כאשר אסירים שביצעו פשעים חמורים מופיעים פתאום בבית המשפט ולראשם כיפה, מתעוררת תמיד השאלה אם אין זה אלא ניסיון להטות את לב השופטים לטובתם. מי שנדרש לבחון את השאלה הזאת הוא הרב אבינועם כהן (52) מהאגף לשיקום האסיר. בשיחה עם 'שיחת השבוע' הוא פותח צוהר לחיי האסירים המגלים את היהדות דווקא מאחורי הסורגים.

הרב כהן, תושב ירושלים, נולד בתל-אביב להורים יוצאי טורקייה. הוא עבר את המסלול הישראלי השגרתי. בהיותו בן עשרים ושמונה חלה תפנית בחייו, לאחר שאחותו הזמינה אותו לסעודת שבת. "היא הייתה בתהליכי חזרה בתשובה", הוא מספר. "סעודת השבת גרמה לי להרהר במשמעות חיי. היו לי אז חיים מצוינים, ולכאורה לא היה חסר לי דבר. תחושת ההתעלות בסעודת השבת גרמה לי להכיר את היהדות".

סעודה שקירבה

בסיוע רב השכונה החל במסע אל חיי התורה והמצוות. "יום אחד נתקלתי בשיחה של הרבי מליובאוויטש בנושא 'ערי מקלט'. הרבי מסביר שם שכל יהודי צריך להיות שלט חי, שמַפנה יהודים אל 'עיר המקלט' הרוחנית. השיחה הזאת האירה לי את הדרך שבה אני הולך עד היום", הוא אומר.

במשך עשרים שנה עבד במחלקת השבת אבֵדות בדואר. "לפני אחת-עשרה שנים עברתי למחלקת 'השבת אבֵדות' במובן הרוחני, באגף לשיקום האסיר בשירות בתי הסוהר".

שלבי התשובה

הרב כהן בונה תכניות שיקום לאסירים המבקשים לחזור בתשובה. "אסיר שמעוניין להתקרב פונה אל אחד מרבני השב"ס. אם הרב מזהה נכונות רצינית, הוא מפנה אותו אלינו ומתחיל הליך של אבחונים", מסביר הרב כהן. "התורה נותנת כלים לאבחון חזרה בתשובה אמיתית: הודאה, עזיבת החטא, חרטה, וקבלה על העתיד".

על עבריינים שמופיעים בבית המשפט וכיפה לראשם אומר הרב כהן: "מי שרציני, משאיר את הכיפה. מי שלא, מסיר אותה מהר מאוד. יש מי שבעקבות כניסתם לכלא שוקעים עמוק יותר בעולם הפשע, ויש מי שדווקא מתעוררים לשוב בתשובה. תפקידנו לבדוק עד כמה זה אמיתי".

תפילות בכלא

לדבריו, לא קל לעבור את מסננת האבחון. "אנחנו מסננים כשישים אחוז מהפונים אל האגף. רק מי שמתכוונים באמת לחולל שינוי בחייהם מתקבלים. התוצאה היא שרק אחוז וחצי מקרב האסירים שעברו אצלנו שבו לחיי הפשע. בתכניות השיקום האחרות מדובר בכעשרה אחוזים. לא אחת אני רואה בשכונתי אסירים לשעבר, צועדים ברחוב בנחת עם נשותיהם וילדיהם, ואין סיפוק גדול מזה".

עוד הוא אומר כי גם בעולם האקדמיה מכירים בכוחה של התורה להחזיר עבריינים למוטב: "כשאתה רואה איך התורה פועלת ככלי טיפולי, מסתתמות כל הטענות. התוצאות מדברות בעד עצמן".

את תפילות הימים הנוראים הרב כהן מקפיד לעשות עם האסירים. "אני מתפלל רק איתם", הוא אומר. "התפילות שלהם בוקעות מעומק הלב, ואני עצמי מתעורר מתפילותיהם. והלוא כולנו בעצם אסירים שמייחלים לשנת גאולה וישועה".


98.5 אחוזי הצלחה. הרב אבינועם כהן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)