חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

י"ג מידות ביחיד
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1390 - כל המדורים ברצף
היום שעשה את אלול ח"י
יש חדש
מעלת קיום המצוות עכשיו
הבעל-שם-טוב
טעם חטא
המטאטא מתלכלך
מבחן האמונה
ח"י באלול
הנפלאות התגלו בהולנד
י"ג מידות ביחיד

שאלה: מי שאומר סליחות ביחיד, האם עליו לומר את י"ג מידות הרחמים?

תשובה: על הפסוק (שמות לד,ו): "ויעבור ה' על פניו, ויקרא..." אמרו חז"ל: "מלמד שנתעטף הקב"ה כשליח ציבור, והראה לו למשה סדר תפילה. אמר לו: כל זמן שישראל חוטאין, יעשו לפניי כסדר הזה [הזכרת י"ג מידות], ואני מוחל להם...".

מכאן למדו הפוסקים שהמידות האלה נחשבות כ'דבר שבקדושה', שאינו נאמר אלא בעשרה, ויחיד לא יאמר אותן בדרך תפילה ובקשת רחמים, אלא כקורא בתורה בלבד.

כל עוד רוב הציבור לא סיים לאומרן, נחשב מי שמתחיל עכשיו לומר את י"ג המידות כאומר עם הציבור. ויש מקילים כל עוד עסוקים באמירת הסליחות.

אם באמירת סליחות אין מניין והגיעו לי"ג מידות, יאמרו זאת בניגון של טעמי המקרא. יש פוסקים הדורשים גם לסיים את כל הפסוק (עד "ועל ריבֵּעים", כדי שלא להפסיק באמצע פסוק), ואחרים פסקו שדיי לומר כרגיל עד "ונקה", מכיוון שאין הכוונה לקריאה ממש.

אולם יש מן המקובלים שכתבו על-פי האר"י, שיש להימנע מלקרוא את י"ג מידות ביחיד, אפילו עם טעמי המקרא, אלא לדלג על י"ג המידות לגמרי. וכן מנהג חב"ד.

נהוג שגם מי שאינו מתפלל באותו מניין ושומע את הציבור אומר י"ג מידות – עונה עמהם. אך אם הוא עומד בתפילתו במקום שאסור להפסיק, כמו פסוקי דזמרה (וכל שכן קריאת שמע וברכותיה), לא יפסיק לענות, מכיוון שאין חובה לעשות זאת.

מקורות: ר"ה יז,ב. טור ושו"ע או"ח סי' תקסה ס"ה ונו"כ, ופסקי תשובות שם ובסי' קלא ס"ק ט. היכל מנחם ח"ג עמ' רסה. וראה דרכי חיים ושלום סי' קצ. לקט הקמח החדש קלא,ז.


 
תגובות
2.
תגובה
הרב י.ש. גינזבורג-22/10/14 09:59
1.
אמירת 13 מידות ביחיד
תומר-20/10/14 23:36

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)