חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנפלאות התגלו בהולנד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1390 - כל המדורים ברצף
היום שעשה את אלול ח"י
יש חדש
מעלת קיום המצוות עכשיו
הבעל-שם-טוב
טעם חטא
המטאטא מתלכלך
מבחן האמונה
ח"י באלול
הנפלאות התגלו בהולנד
י"ג מידות ביחיד

זה קרה בבוקר שמחת תורה. קודם תפילת שחרית למד הרב משה-יצחק פורסט את השיעור היומי בספר התניא. לאחר מכן, בריקודי השמחה בבית-הכנסת, החל לשיר "שישו ושמחו בשמחת תורה, ותנו כבוד לתורה". הרב פורסט נזכר שהבוקר קרא בשיעור היומי בתניא את המילים: "ותנו כבוד לה' אלוקיכם".

"בהתחלה חשבתי שזה אקראי", אומר הרב פורסט בהתרגשות, "אבל לאחר בדיקה, גיליתי עובדה מעניינת: המילים 'ותנו כבוד' מופיעות רק פעם אחת בתפילה, בשמחת תורה. המשפט 'ותנו כבוד לה' אלוקיכם' מופיע רק פעם אחת בספר התניא, בשיעור היומי של שמחת תורה. יותר מכך, גיליתי צירופים דומים להפליא בפרשת וזאת הברכה, שקוראים בשמחת תורה, ובשיעור היומי בתניא". התגלית הביאה את הרב פורסט לחפש השוואות נוספות לאורך השנה כולה. בסוף יצא מזה ספר.

תחייה יהודית

הרב פורסט (75) משמש שליח חב"ד בהולנד. הוא בא למדינה בשנת תשכ"ד (1964). "הקהילה החלה להשתקם אחרי השואה", הוא מספר. "הצפי להתפתחות היהדות בהולנד לא היה חיובי. רבים מהיהודים עזבו את המדינה והנשארים התבוללו". הרב פורסט החל לפעול וקצר הצלחות רבות. "בשנים האחרונות הפעילות באמסטרדם התפתחה ביותר. בשלוש השנים האחרונות באו לכאן שני שלוחים חדשים, המצטרפים לשלוחים הקיימים, והפעילות זינקה לשיא חדש".

לצד פעילותו עסק הרב פורסט בשנים האחרונות בכתיבת הספר 'נפלאות בספר התניא', שיצא לאור בהוצאת 'לדורות'. את השיעור היומי בתניא הנהיג אדמו"ר הריי"צ (הרבי הקודם) מליובאוויטש. השיעורים מחולקים למעגל של שנה שלמה. ספרו של הרב פורסט מציג השוואות מעניינות בין השיעור היומי בתניא ובין פרשיות השבוע.

אור כמוס

"ידוע שהולנדים הם עם של יֵקים", הוא צוחק. "לכן התחלתי לדקדק בשיעור התניא היומי ומצאתי בו קשר מופלא לפרשת השבוע או למהותו של אותו יום. הסקתי שיש בכך סוד מיוחד. רשמתי לעצמי את הדברים, עד שהחלטתי לשתף את הציבור באור הכמוס".

הנה דוגמה: ידועים דברי חז"ל  "משנכנס אדר מרבים בשמחה". בבדיקה שערך הרב פורסט מצא שבכל ספר התניא יש 75 אזכורים של המילים 'שמחה', 'שמח' וכדומה, 41 מתוכם מופיעים בשיעורים שנקבעו בחודש אדר בשנה פשוטה, ובשנה מעוברת (בשני חודשי אדר) יש 56 מופעים. "האם זה מקרה או דבר פלא?", הוא שואל.

רוחניות מחזקת גשמיות

"מטרת הספר לגלות ולהוסיף בעניין הפצת המעיינות חוצה, כמו שהמשיח גילה לבעל-שם-טוב, לחזק את קיום ההוראה של לימוד חת"ת (חומש, תהילים, תניא), ולגלות את האור הגנוז", הוא אומר. התגובות שקיבל רבות. "אנשים כתבו לי 'איזה אור נגלה לנו', 'התחלתי ללמוד את השיעור היומי יותר בעיון', 'מים קרים על נפש עייפה', ועוד".

ערב ח"י אלול, יום הולדתו של בעל התניא, אומר הרב פורסט: "כשלומדים חסידות ומשתדלים לקיים את מה שלמדנו בחסידות, מחזקים את הצד הרוחני שלנו, וממילא זה משפיע גם על הגשמיות שלנו. זה מתבטא בבני, חיי ומזוני רוויחי".


תגליות מופלאות בתניא. הרב פורסט וספרו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)