חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:24 זריחה: 6:06 י"ח באב התשפ"ב, 15/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עם קדוש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1387 - כל המדורים ברצף
לא להתכסות במשאל העם
יש חדש
מדוע הקב"ה מעמיד בניסיון?
עם קדוש
ללמוד יראת ה'
בחירה וכפייה
השעווה השחורה
הבחירה בימות המשיח
האם אצות-ים כשרות לאכילה?
קריאת התורה בסיוע חומש

המשכה ממוח האב

"בנים אתם לה' אלוקיכם" (דברים יד,א). כשם שהבן נמשך ממוח האב, כך נשמתו של כל יהודי נמשכה ממחשבתו וחכמתו יתברך, שהוא וחכמתו אחד.

(תניא)

מלאים מצוות

כל בני ישראל, בין טובים ובין רעים, בנים הם למקום. ועמך כולם צדיקים, אפילו הגרועים שבהם מלאים מצוות כרימון. אילו ידעו הרשעים עד כמה הם ממלאים בפועל את רצון הבורא, היו מתפקעים מרוב עוגמת נפש...

(רבי ישראל מרוז'ין)

האב חי וקיים

"בנים אתם לה' אלוקיכם, לא תתגודדו ולא תשימו קרחה בין עיניכם למת" (דברים יד,יא). מה עניין זה לזה? אלא אם מת אביכם, אין לכם ליפול לחיק הייאוש עד כדי התגודדות, כי אביכם שבשמים חי וקיים.

(הרא"ש)

ביטול אל הראש

אנו רואים שהרגל בטלה לגמרי אל הראש, ולא יעלה על הדעת שתתנגד להוראות הראש, וזאת מפני שהראש והרגל הם בעצם דבר אחד. כך הקב"ה וישראל, שנמשלו לאב ובן. נשמות ישראל הן דבר אחד עם הקב"ה, ולכן ביכולתן להגיע לביטול מוחלט אליו.

(אדמו"ר הזקן)

קדושים בעצמנו

"כי עם קדוש אתה לה' אלוקיך" (דברים יד,ב). אומר על כך המדרש: "לא תגרום לעם אחר להיות קדוש". התורה מזהירה אותנו "כי עם קדוש אתה", תהיה קדוש בזכות עצמך, "ולא תגרום לעם אחר להיות קדוש" – אל תגרמו שהגויים ברדיפותיהם ובגזֵרותיהם יעשו אתכם קדושים.

(דברי שער חיים)

שלא עשני גוי

זאת משמעות הברכה שאנו מברכים בכל יום: "ברוך אתה... שלא עשני גוי": אנו מודים לקב"ה שלא הגוי הוא שעשני מה שהנני, שלא הוא עשני יהודי, אלא אתה.

(מאוצרנו הישן)

המלאך היה מתבטל

שמעתי מרבותיי: אילו נמצא מלאך אחד במעמד עשרה מישראל, אף אם אינם מדברים בדברי תורה, הייתה נופלת עליו אימה בלי גבול מהשכינה ששורה עליהם, עד שהיה מתבטל במציאות לגמרי.

(תניא)

לאהוב יהודי

אמר אחד החסידים הראשונים: אין אנו יודעים איך צריכים לאהוב יהודי. מהו יהודי? יהודי הוא נשמה ואמונה, תורה ומצוות. איך אפשר לא לאהוב את זה!

(אוצר פתגמי חב"ד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)