חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:10 זריחה: 6:13 ה' בניסן התשפ"ד, 13/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האיש שיעזור לכם להיחלץ
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1385 - כל המדורים ברצף
כשזורעים רוח קוצרים סופה
חדש על המדף
ההזדמנות שהוחמצה לביטול הגזֵרה
נישואין
איך נעשים רבי
גדול וקטן
לא עוד קוזק
מתנחמים בכפליים
האיש שיעזור לכם להיחלץ
סוף זמן תפילת מנחה

יום שישי, כמה שעות לפני כניסת השבת. הטלפון של יהושע לביא (47), מדריך טיולים ומחלץ, מצלצל. קול נסער בוקע מתוכו: "יצאתי לטייל עם אשתי סמוך לזיכרון יעקב, איבדנו את הדרך, איננו יודעים איך לחזור". לביא מנסה להרגיע את האיש ומבקש שיעמוד בגבו לעבר השמש ויתאר את הנוף שהוא רואה סביבו. "אני לא רואה את השמש", משיב המטייל. "אתה במערה או מה?", שואל לביא המופתע. הוא שומע את האיש פונה אל אשתו ושואל אותה בחרדה: "איפה מוצאים את השמש?". זו דוגמה לתחושת הלחץ וההיסטריה שתוקפת מטיילים כשהם נקלעים למצוקה.

כבר שתים-עשרה שנים מסייע לביא בחילוץ מטיילים במסגרת תפקידו בזק"א, וזאת אחרי עשרים ושש שנים ששירת במערך החילוץ בפיקוד העורף. לביא, כיום תושב פתח-תקווה, היה לוחם בגבעתי והשתתף בכמה מבצעים.

לאן אתה הולך

"אנחנו נותנים הדרכה למטייל כדי שיוכל לחלץ את עצמו מהשטח", הוא מסביר. "הפעילות הזו חוסכת הרבה פעולות חילוץ יקרות ומסובכות. לפעמים ההדרכה אינה מועילה ואז מתבצע חילוץ בפועל". לביא מזהיר את המטיילים: "אנא שִמרו על הכללים. למשל, האלף-בית של יציאה לטיול היא הצטיידות במפה ובכמות מספקת של מים".

סיפורים אין ספור חווה במרוצת השנים. "בחורף האחרון הרציתי לפני שוטרים", הוא מספר. "בעיצומה של ההרצאה קיבלתי דיווח על יהודי שיצא אל קברו של עקביא בן מהללאל ונתקע סמוך לכפר עכברה. זה היה יום גשום במיוחד. יצאתי מיד לאתר את המטייל. אחרי שחולץ ציטטתי באוזניו את אִמרתו של עקביא: 'דע מאין באת ולאן אתה הולך'...".

להזעיק עזרה בזמן

ויש מקרים שמסתיימים באסון. זה קרה בחודש אב לפני כמה שנים: "קיבלנו דיווח על ארבעה תלמידי ישיבה שיצאו לטיול ג'יפים במדבר יהודה ונעלמו. במהלך החיפוש הקדחתני שמענו קול בכי מהוואדי. ירדנו למטה וגילינו שם את אחד הבחורים. הוא נשאר בחיים, חבריו נהרגו".

לביא מספר כי רוב הפניות מגיעות בשעות שבין מנחה לערבית או שעה לפני כניסת השבת. "אנשים נזכרים לבקש עזרה ברגע האחרון, וזו טעות. אילו היו פונים שעתיים קודם לכן, יכולנו לחלץ אותם באור יום", הוא אומר.

הסיורים פסקו

לפני כמה שנים פתח לביא פרוייקט ייחודי, שבמסגרתו הביא לבני-ברק קבוצות של מטיילים מקרב הציבור הכללי. "הסיור הזה הוא כלי ההסברה הטוב ביותר", הוא אומר בהתלהבות. "אתה לוקח אנשים שכל מה שהם יודעים על הציבור החרדי הוא מדיווחי כלי התקשורת, מביא אותם לבתי-כנסת וישיבות ולבתי רבנים השוקדים על לימודם. מציג לפניהם את קופות הצדקה הגדולות המוצבות ברחובות. הסיור משנה את כל גישתם לעולם החרדי".

לביא מספר בצער כי בעת האחרונה הביקורים פסקו. "האווירה הציבורית הנוכחית מורעלת בהסתה", הוא אומר. "נוצרה אווירה לא נעימה. הביקורים נהפכו לעימותים. חבל, כי לדעתי הסיורים האלה שווים יותר מכל המסבירנים".


מטיילים, שִמרו על הכללים. לביא


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)