חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

למשש את ימי הבית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1384 - כל המדורים ברצף
האבל הוא על היפוך הסדר
יש חדש
מדוע לא נמצאו 'נבונים'?
גלות וגאולה
מה יבוא קודם
מי יכול לאכול
הזדמנות שהוחמצה
מחזה מרחוק
למשש את ימי הבית
'שלום' בתשעה באב

"מצאנו בולה", נשמע קולו הנרגש של הראל אברהמי, מנהל החווה הארכאולוגית בגן הלאומי עמק צורים. מאות המבקרים מיהרו לעברו. "בימי קדם", הסביר אברהמי, "אם רציתי לשלוח מכתב חשוב ולהבטיח שאיש לא יפתח אותו, הייתי קושר אותו ומצמיד לקשר פיסת חימר חתומה בחותמת האישית שלי, ועליה שמי ושם אבי. חותמת זו נקראת 'בולה'.

"פה מצאנו 'בולה' כזאת, מימי בית-המקדש הראשון. תוכלו לראות את האותיות הכתובות בכתב העברי הקדום: בשורה הראשונה נותר רק סוף השם – 'ליהו', כנראה 'גאליהו'. בשורה מתחתיה רשום שם אביו – 'אמר' (אימר). אילו היינו חיים בזמן בית-המקדש שם המשפחה הזה היה מוכר מאוד. משפחת אימר שייכת לקבוצה של עשרים וארבע משפחות של משמרות הכהונה! כלומר, אותו גאליהו בן אימר הוא כוהן! לפנינו אפוא דרישת שלום מאחד הכוהנים שעבדו בבית-המקדש הראשון".

תגלית בנחל

כבר שמונה שנים וחצי פועל בעמק צורים מיזם ייחודי: סינון עפר מהר הבית. תיירים מרחבי הארץ והעולם באים ומנסים לאתר פרטים בעלי-ערך בעפר שאנשי הוואקף הוציאו מהר הבית ושפכו בנחל קדרון.

לתגלית אחראי סטודנט לארכאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, צחי דבירה (צוייג). הוא נטל מהמקום כמה חרסים מימי הבית הראשון והשני והציג אותם לפני המרצה שלו, הד"ר גבי ברקאי. זה הבין את החשיבות והחל לפתח את מפעל הסינון, שנמשך עד היום הזה.

חוזרים אחורה בזמן

וכך זה נעשֶה: כל קבוצה נכנסת לכיתת הדרכה, שומעת הסבר על היסטוריית העם היהודי בירושלים ומקבלת הדרכה איך למיין. חברי הקבוצה נכנסים לחממה, וכל שניים-שלושה מבקרים מקבלים נפה, צינור מים ודלי. את החול שופכים לנפה, מתיזים מים ומנסים לגלות חפצים המוטמנים בחול. "ממיינים את החול כמו אורז", מסביר אברהמי (34), תושב אפרת. "בסיום הזמן עובר ארכאולוג בין חברי הקבוצה ובודק אם הצליחו לגלות פריט בעל-ערך".

אלפי פריטים נחשפו באתר הסינון. "מדי יום מתגלים ממצאים חדשים, אשר שופכים אור על ימי הבית הראשון והשני ומשמשים עדות אילמת לתקופת הזוהר של העם היהודי. "נחשפו יותר מ-5200 מטבעות, מכל הסוגים", מגלה אברהמי. "אחת לחצי שנה אנחנו מפרסמים את תמצית התגליות".

התרגשות יום-יומית

האם הוא סבור שהוואקף מתחרט על החפירות? אברהמי משיב: "בדיעבד ייתכן שהם מצטערים. נראה שלא חשבו שדווקא הם יספקו עדויות רבות כל-כך לימי הבית הראשון והשני".

אברהמי מונה לתפקיד לפני כשנה וחצי. "ראיתי שאפשר להפוך את המקום למרכז ערכי וחינוכי. כל יום יש התרגשות מחודשת. אני בא לכאן בבוקר ולא יודע מה נגלה במהלך היום. בשנה האחרונה הגיעו לכאן קרוב לעשרים וחמישה אלף מבקרים. עד היום הצלחנו לסנן רק 45 אחוזים מהעפר. יש פה עבודה עוד לשמונה שנים", אומר אברהמי ופונה להדריך קבוצה נוספת שבאה זה עתה.


עבר קם לתחייה. אברהמי על רקע מטבעות שנמצאו באתר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)