חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תחילת ההתנחלות העתידית
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1383 - כל המדורים ברצף
מחלוקות צודקות מבעירות את הבית
יש חדש
תחילת ההתנחלות העתידית
מלחמת מדיין
עושר לטובה
היכן לחפש
גורל יהודי
המשיח יבנה
בית-המקדש באבני לגו
כפילת מילים בתפילה

לאחר שבני גד ובני ראובן ביקשו לקבל את נחלתם בעבר הירדן המזרחי, מפני מקנם הרב, נענה משה לבקשתם, והתורה מספרת: "וייתן להם משה, לבני גד ולבני ראובן ולחצי שבט מנשה... את ממלכת סיחון מלך האמורי ואת ממלכת עוג מלך הבשן". מניין צץ פתאום חצי שבט מנשה?

ואמנם אנו מוצאים הבדל מהותי ביניהם לעניין הבאת ביכורים. נאמר בירושלמי שבני גד וראובן לא הביאו ביכורים, מפני שלא יכלו לומר על נחלתם "אשר נתת לי ה'", שכן הם לקחו לעצמם את נחלתם. לעומת זה, חצי שבט מנשה הביאו ביכורים, מפני ש"לא נטלו מעצמן", שהרי נאמר: "וייתן להם משה".

מניין צץ חצי מנשה?

אך מדוע העניק משה לחצי שבט מנשה את הנחלה הזאת? הלוא הוא ביטא את אי שביעות רצונו מבקשת שבט גד וראובן להתנחל בעבר הירדן, ואף התרעם עליהם והשווה אותם למרגלים. הוא הסכים לבקשתם רק אחרי שהציב להם תנאים. מדוע אפוא נתן מדעתו לחצי שבט מנשה להתנחל שם?

יתרה מזו, ההתנחלות של חצי שבט מנשה בעבר הירדן זוכה להתייחסות חיובית מיוחדת. המדרש מוצא רמזים בקרבנות שהביאו הנשיאים לחנוכת המזבח, ובפסוק "ולזבח השלמים בקר שניים" הוא מוצא רמז ל"שבט מנשה שנחלק לשניים, ולקח שני חלקים בארץ, חציו בעבר הירדן וחציו בארץ כנען". נמצא שיש בזה מעלה מיוחדת.

משה מתחיל

אלא שנתינת הנחלה לחצי שבט מנשה בעבר הירדן הייתה פעולה גדולה של משה רבנו. התורה מספרת שהקב"ה הראה למשה את כל הארץ לפני פטירתו. זו לא הייתה ראייה סתמית, אלא כפי שהגמרא מציינת: "כל שהראהו הקב"ה למשה – חייב במעשר", שכן בראייתו זו קידש משה את הארץ.

כל הדברים הקשורים בעצם מציאותם של בני-ישראל נעשו  על-ידי משה. התורה ניתנה על-ידו, וכל מה שתלמיד ותיק עתיד לחדש כבר ניתן למשה מסיני. גם הגאולה העתידה קשורה במשה, כמאמר חז"ל: "משה הוא גואל ראשון, הוא גואל אחרון". לכן גם ירושת הארץ העתידית הייתה צריכה להיקשר בפעולה של משה רבנו.

חיבת הארץ

לעתיד לבוא ירחיב הקב"ה את הארץ ויעניק לעם ישראל נוסף על ארץ שבעת העמים גם את ארצות הקיני, הקניזי והקדמוני. ומכיוון שהכול צריך לעבור דרך משה רבנו, היה צורך שמשה יוסיף על גבולות הארץ בהנחלת עבר הירדן לחצי שבט מנשה.

שבט מנשה זכה לכך מפני שהוא הצטיין בחיבתו היתרה לארץ ישראל, כפי שעולה מהסיפור על בנות צלפחד, משבט מנשה, שביקשו ותבעו: "תנה לנו אחוזה" בארץ ישראל. עניין זה קשור גם במקור השם מנשה, על שום "נשני אלוקים את כל עמלי ואת כל בית אבי". עניינו הרוחני של שבט מנשה הוא הזיכרון התמידי והתשוקה ל'בית אבי', לגאולה השלמה, ולכן דווקא הוא זכה לפתוח את הנחלה העתידית בארץ ישראל.

(לקוטי שיחות כרך כח, עמ' 210)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)