חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:17 זריחה: 6:39 י"ב בתשרי התשפ"ג, 7/10/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בלק
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1381 - כל המדורים ברצף
יש מה לעשות בחופשת הקיץ
יש חדש
יעקב וישראל עכשיו ולעתיד
בלק
בדיקה עצמית
שלוש גלויות
זיכוי למעלה
מקללה לנבואת הגאולה
מסע ארכאולוגי לימי המקדש
מעבר דירה

ראה מה שרצה

"וירא בלק בן ציפור את כל אשר עשה ישראל לאמורי" (במדבר כב,ב). מה שעשה ישראל לאמורי ראה, אבל מה שעשה אמורי לישראל – זאת לא ראה.

(דעת חכמים)

פחד מתיקון

"את כל אשר עשה ישראל לאמורי". 'עשה' מלשון תיקון, כמו "ועשתה את ציפורניה". בלק ראה את התיקונים שתיקנו ישראל בארץ האמורי, וזה היה עיקר פחדו. זה גם פחדם של תלמידי בלק מאז ומעולם.

(שפת אמת)

הדרך למלוכה

למה לא נזכר מיד עם הזכרת שמו של בלק כי היה מלך מואב? אלא שבתחילה היה הדיוט ולא מלך, ורק אחרי שהתחיל לדבר סרה בישראל נבחר להיות מלך. זהו שנאמר "ובלק בן ציפור מלך למואב בעת ההיא" –  בעת ההיא ולא קודם לכן.

(רבי חיים סולובייצ'יק)

ראייה מזיקה

"וירא בלק". נוח לרשעים שיהיו סומין, שעיניהם מביאים רעה לעולם. בדור המבול נאמר (בראשית ו,כב), "ויראו בני האלוקים", וכן "וירא חם אבי כנען" (בראשית ט,כב), "ויראו אותה שרי פרעה" (בראשית יב). וכאן נאמר גם-כן "וירא בלק".

(במדבר רבה)

הפיכת חושך לאור

כיצד נקרא שמה של פרשה בתורה על שמו של רשע? אלא שבגמרא (סוטה מז,א) מבואר שרות המואבייה, שממנה יצא דוד המלך, וכן משיח שהוא מבית דוד, יצאה מבלק. הרי שבלק מסמל את הפיכת החושך לאור, הפיכת מלכות מואב למלכות בית דוד ומלך המשיח.

(שיחות קודש)

זהירות במתן עצה

פרשתנו נקראת על שמו של בלק ולא על שמו של בלעם, שכן בלק היה היוזם והיועץ, והוא הכניס את בלעם לעניין. לומר לך שגם במתן עצה בלבד יש להיזהר זהירות רבה.

(הרבי מליובאוויטש)

עוצמתם של ישראל

"כי עצום הוא ממני" – עוצמתם של ישראל עתידה לצאת "ממני", מבלק עצמו, שכן דוד המלך וכן משיח שהוא מבית דוד יצאו מרות המואבייה שיצאה מבלק.

(שיחות קודש)

מי המטיף

"וישא משלו ויאמר, מן ארם ינחני בלק" (במדבר כג,ז). "מן ארם", קרא בלעם בלעג, הביאני בלק לייסר ולקלל את ישראל. "מן ארם", מלאת החטא והזימה, הביאני להטיף מוסר לבני-ישראל. וכי לא צחוק ולעג הוא?

(המגיד מדובנה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)