חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 ד' בכסליו התשפ"ג, 28/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בית חם לילדים מיוחדים
חיים יהודיים

 

הרב סמואלס: נדר שקוים

בשכונת הר-נוף בירושלים, על צלע הר המשקיף אל יער ירושלים, שוכן 'מרכז שלווה'. בניין נאה ומטופח מבחוץ, בוהק בהדרו ומרהיב בצבעוניותו מבפנים. ציורי-קיר יפהפים מעולם הילדים מעטרים את קירותיהן של שבע קומות, שבהן חדרים למחשב, למוזיקה, לציור, לאוכל ולהפעלה מוטורית. במקום יש גם בריכה הידרותרפית, אולם פסיכודרמה, ספרייה, משחקייה, פינה לחיות-מחמד, חדר-תחושה ('סנוזלן') ועוד.

זר כי ייקלע למקום יחשוב לרגע כי הגיע למוזאון רב-חושי לילדים או אולי לרשת גני-ילדים של המאיון העליון. הוא לא יעלה על דעתו כי הבית המטופח הזה הוא ביתם השני של כשלוש-מאות ילדים פגועי מוחין. המרכז פועל עשרים וארבע שעות ביממה, שלוש-מאות שישים וחמישה ימים בשנה.

זריקה גורלית

סיפורו של 'מרכז שלוה' חרור למשפחה ולילד המוגבל) הוא גם סיפורם האישי המופלא של הרב קלמן סמואלס ורעייתו מלכי, שהקימו לפני כארבע-עשרה שנים את המרכז, היחיד מסוגו בארץ. סמואלס (52), בן למשפחה מסורתית מוונקובר-קנדה, יצא לפני כשלושים שנה למסע חיפוש עצמי, ובמהלכו הגיע ארצה. כאן ניהל שיחות על מהות החיים ובסופן מצא את עצמו מבלה כמה שבועות בישיבה בכפר-חב"ד. זו הייתה ראשית דרכו אל התורה וגם להחלטה כי מקומו בארץ. לאחר כמה שנים של לימוד תורה אינטנסיבי הכיר את רעייתו ויחדיו הקימו בית.

זריקה שגרתית של 'חיסון משולש' שקיבל בנם השני, יוסי, בגיל אחד-עשר חודשים – שינתה את חייהם. יוסי נעשה עיוור, חירש והיפראקטיבי. מרגע אבחון הבעיה פתחו ההורים הצעירים בחיפוש אחר עזרה לבנם. חמש שנים בילו בארה"ב ולאחר מכן שבו לארץ.

תקשורת בכף-היד

הבעיה הייתה קשה מנשוא. לא הייתה כל דרך לתקשר עם יוסי. ברגע קשה במיוחד נדרו ההורים נדר לה', כי אם יימצא פתרון כלשהו לבנם, יקדישו את חייהם לעזרה למשפחות אחרות במצב דומה.

כשהיה יוסי בן שמונה הצליחה מורה ב'בית-חינוך לעיוורים' בירושלים לתקשר עמו בשפת-מגע מיוחדת, בכף-היד. מאותו רגע החל יוסי להתבטא ולפרוץ קדימה. הוא התגלה כילד אינטליגנטי מאוד ותאב-ידע. הוריו היו מאושרים. זו גם הייתה השעה, מבחינתם, לקיים את הנדר.

סניף חדש בגוש-עציון

"התחלנו בדירה קטנה ששכרנו ליד ביתנו", מספר הרב סמואלס. "קיבלנו ארבעה ילדים פגועי מוחין לשעות אחר-הצהריים, והעסקנו אותם". הביקוש הרב מצד משפחות נוספות דחפו להתפתחות מהירה של המפעל, שנהפך עם הזמן ל'מרכז שלווה'.

צוות של כמאה מתנדבים ומתנדבות מרעיף על הילדים מדי יום ביומו שפע של חום ואהבה. הילדים מגיעים למרכז היישר מבית-ספרם, אוכלים ארוחת צהריים, משתתפים בפעילויות, סועדים ארוחת-ערב, מתרחצים ומוסעים לבתיהם. פעם אחת בשבוע ישן כל ילד (על-פי חלוקה לקבוצות) במרכז, ומשאיר להוריו ולאחיו מרווח גדול יותר, של כמעט יומיים. ביום ראשון הקרוב, ל"ג בעומר, יחנוך הרב סמואלס סניף נוסף של 'מרכז שלווה' ביישוב אלון-שבות שבגוש-עציון. 


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)