חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ב בכסליו התשפ"ג, 6/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הצימאון לדעת על הרבי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1379 - כל המדורים ברצף
שביל הזהב שבין הקטבים
יש חדש
שלוש טעויות
השפעת צדיקים
להיות קרובים
טובה ליהודי שלישי
לבדוק ולמצוא
להריח ולשפוט
הצימאון לדעת על הרבי
מי מברך 'הגומל'?

אך לפני חודש הופיע הספר 'סודו של הרבי', ביוגרפיה חדשה על הרבי מליובאוויטש, ומיד זינק לראש רשימות רבי-המכר. מחבר הספר, הד"ר יחיאל הררי (39), מרצה במכללת ספיר, אומר כי הוא חש זה זמן רב את הצימאון לדעת יותר על הרבי: "הצימאון הזה היה קיים גם בי עצמי, והוא שדחף אותי לכתוב את הספר. אני אכן מוצא שהוא קיים בקהלים רחבים. עם זה, אי-אפשר לדעת מראש איך ספר מסויים מתקבל, ומשמח מאוד שהספר התקבל בהערכה בכל המגזרים".

לדבריו, הרבי מוּכר מאוד בציבור היהודי, ורבים חשים כי הוא מייצג דרך ייחודית ובעלת עוצמה רבה, אבל הציבור הרחב אינו מכיר כל-כך את סיפור חייו של הרבי ואת עומק תורתו: "התמונות הפכו אותו למעין סבא טוב, אבל לא סיפרו במאומה על מסלול חייו, על הבחירות שלו, על מידת השפעתו ובעיקר על עומק תורתו והיקפה. הקריאה בספר יוצרת קִרבה עם הרבי ומעוררת עניין במשנתו".

פתיח מפתיע

ובכל-זאת גם הוא מופתע לגלות עד כמה הרבי מעורר עניין בציבור. בשבוע שעבר השתתף בכינוס שעסק בהשפעת מכשירי הסלולר על הגוף והנפש. כשהמנחה, פרופסורית בעלת-שם, הזמינה אותו, וסיכמה באריכות ובפירוט את תפיסת הרבי מליובאוויטש כלפי האמצעים הטכנולוגיים.

"זה היה פתיח מפתיע ולא מתוכנן לדברים שלי, שעסקו בהשפעת הטכנולוגיה על הנפש מהזווית היהודית", הוא אומר. "נדמה לי שהצלחת הביוגרפיה על הרבי עודדה לגיטימציה, גם בבימות לא-דתיות, לדיון פומבי במשנתו של הרבי".

רגשות עזים

הספר, שיצא-לאור על-ידי 'ידיעות ספרים', נכתב בעבור הציבור הרחב, והוא מגיש מחקר מקיף על הרבי, קורות חייו, שיטת הנהגתו והרעיונות המרכזיים של תורתו ומשנתו. הד"ר הררי קיבל גישה לארכיונים הפנימיים של חב"ד, למסמכים ולתכתובות הקשורים בשנים שבהן הרבי התבודד ועסק בלימוד ובעיון. "בעבר נחשבו השנים האלה 'שנים עלומות', אבל המסמכים שבידינו נותנים תיאור מפורט למדיי על צעדיו באותן שנים", הוא אומר.

מה התגובות שאתה מקבל? הררי: "רוב התגובות היו חיוביות, ותיארו כי הקריאה הייתה חוויה מהנה, זורמת ומחכימה. אבל בעיקר נהניתי מתגובות של קוראים שסיפרו שהספר נגע בהם. זו לא הייתה קריאה בלבד על הרבי, אלא אנשים הרגישו שהספר נותן תשובות לשאלות רלוונטיות בחייהם. קורא כתב לי שהספר עורר בו רצון ללמוד עוד, אבל יותר מכך הצית בו רגשות עזים עד דמעות. פשוט כך".

החסידות רלוונטית

העבודה על הספר ארכה כשנתיים ובהן התפתחו בו תובנות רבות: "הרבי החיה את המחשבה היהודית האמונית אחרי תקופה משברית. הוא הפך את ארון הספרים היהודי בכלל ואת תורת החסידות בפרט לרלוונטיים יותר מתמיד. המסרים שהרבי עיצב עדיין רחוקים ממיצוי.

"הפריחה של חב"ד", הוא מוסיף, "אינה אבן-הבוחן היחידה לחשיבות תורתו של הרבי. היבט חשוב לא פחות הוא המידה שבה רעיונות החסידות נעשים שפה נפוצה ולגיטימית בקרב הציבור הרחב. לדעתי זו אחת המטרות העיקריות של הרבי".


הד"ר הררי וספרו. צילום: איציק בירן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)