חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השפעת צדיקים
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1379 - כל המדורים ברצף
שביל הזהב שבין הקטבים
יש חדש
שלוש טעויות
השפעת צדיקים
להיות קרובים
טובה ליהודי שלישי
לבדוק ולמצוא
להריח ולשפוט
הצימאון לדעת על הרבי
מי מברך 'הגומל'?

ההיכל מאיר

לאחר הדפסת הספר לקוטי תורה, שבו כונסו מאמרי רבנו הזקן, אמר הרבי ה'צמח צדק' לאחד החסידים: אין לשער את גודל קורת הרוח שגורמים לבעל השמועה כשלומדים את תורתו. כל היכל הצדיק מאיר משמחה. ברכתו מגינה על הלומד, על בניו ועל בני בניו.

(אגרות קודש)

ברכת צדיקים

חז"ל אמרו (חולין ז,ב): "גדולים צדיקים במיתתן יותר מבחייהון". וגדולה ברכתם של צדיקים במיתתם יותר מבחייהם.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

הענף נמשך אל שורשו

גם מי שלא הכיר את הצדיק בעודו בחיים-חיותו בעלמא דין, רק שלמד בספריו הקדושים, ונהנה מזיו תורתו ומתחזק על-ידי זה בעבודת הבורא – נקרא תלמידו. כי מאמין הוא בצדיק ומקבל ממנו את אור תורתו. הענף נמשך אל שורשו.

(ספר ההשתטחות)

עליית נשמות הצדיקים

עליית הנשמה היא שלוש פעמים בכל יום, בזמן שלוש התפילות. ובפרט נשמות הצדיקים, שעליהם נאמר (תהילים פד,ח) "ילכו מחיל אל חיל". בכל עת ובכל מְקום היותם נושאים הם תפילה בעד המקושרים אליהם ואל פקודתם, ושומרי פיקודיהם, ובפרט בעד תלמידיהם ותלמידי תלמידיהם, להיוושע בגשמיות וברוחניות.

(היום יום)

סוד ההשתטחות

על-ידי ההשתטחות על קברו של צדיק אפשר להוריד את נשמת הצדיק לגופו, לדבר עמו ולהשיג השגות גדולות ברזי תורה. זו דרגה גבוהה מגילוי אליהו ורוח הקודש.

(ספר ההשתטחות)

אמירה בתמימות

ההשתטחות על קברי צדיקים אפשרית בכל עת ובכל זמן, אם על-ידי ידיעת סוד ההשתטחות אם על-ידי תמימות. כשהייתי בארצנו הקדושה שמעתי אנשים אומרים זה לזה: "הייתי כבר אצל רשב"י, עכשיו אני הולך אל רבי אלעזר". או "הייתי אצל רבי חייא, ואני הולך אל רבי עקיבא". אם אומרים זאת בתמימות זהו עניין ההשתטחות.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

אימה ופחד

כאשר אדם נכנס להיכל כבודו של צדיק, נופלת עליו אימה ופחד. כשהוא הולך למקום מנוחת קודשו של הצדיק ומצייר לעצמו את דמות פניו, נופלת עליו אימה ופחד עוד יותר מבחייו. בחייו הייתה נפש הצדיק בגוף, ועתה נפש הצדיק היא ברוחניותה כמו שהיא.

(אדמו"ר האמצעי מליובאוויטש)

'פדיון נפש'

בימי ההילולא מעוררים הנשיאים רחמים על החסידים ובני משפחתם. זוהי התעוררות רחמים כללית. לחסיד המציין יום הילולא על-ידי לימוד בתורת בעל ההילולא והתוועדות חסידית, יש התעוררות רחמים אחרת לגמרי. לימוד זה והתוועדות זו הם בבחינת 'פדיון נפש' שנמסר לבעל ההילולא.

(הרבי הרש"ב מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)