חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 כ"ו בכסליו התשפ"ב, 30/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"בישיבה למדתי איך לנהל דיון"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1378 - כל המדורים ברצף
דיי ל"ונהי בעינינו כחגבים"
יש חדש
חביבות לקדושה אצל הנשים
ציצית
מי מכבס
גשמיות ורוחניות
מעיין הפלאות
גיור לעתיד
"בישיבה למדתי איך לנהל דיון"
הפרשת חלה כהלכה

על אף התפתחות הטכנולוגיה, עדיין אין תחליף לריגול האנושי, כמו המרגלים ששלח משה רבנו לתור את ארץ כנען. אפרים הלוי (79), ראש המוסד לשעבר, שירת ארבעים שנה במוסד. ניהל מבצעים עלומים, מקצתם ידועים ורובם יישארו חסויים. בשיחה מיוחדת ל'שיחת השבוע' הוא מספר על הזווית היהודית של ארגון הביון.

בפתח השיחה מספר הלוי, יליד אנגליה, על ימי בחרותו: "למדתי בישיבת 'עץ חיים' בלונדון. ראש-הישיבה היה הרב אליהו לאפיאן, שנחשב אחד מגדולי רבני תנועת המוסר. מאוחר יותר עבר לירושלים ושימש ראש-ישיבה בכפר חסידים. למדתי בישיבה זו כשלוש שנים".

היכולת לשקול

הלוי מספר כי הלימודים בישיבה השפיעו גם על תפקידיו הביטחוניים: "בישיבה למדתי את דרך החשיבה והיכולת לשקול סוגיות מכל הצדדים. גם ספגתי את ההכרה שבסוף הדיון יש החלטה סופית, אבל 'אלו ואלו דברי אלוקים חיים', ולכן צריך לזכור שגם מי שדעתו לא התקבלה, איננו בעל משמעות פחותה מזה שדעתו התקבלה".

הלוי מציין שהמוסד אינו עוסק בענייני ביטחון בלבד: "המוסד פעל להעלות לארץ מאות-אלפי יהודים. אני אישית הייתי מעורב במבצעים של העלאת יהודים. בכל פעם הצלחנו להעלות קבוצות גדולות, לעיתים עשרות-אלפים".

דתיים בשירות המוסד

האם יהודים שומרי תורה ומצוות יכולים בכלל להיות סוכנים הנדרשים להתערות בסביבה זרה? הלוי מגלה טפח ומכסה טפחיים: "לא אענה ספציפית, רק אומר שבתולדות המדינה היו הרבה אנשים דתיים שפעלו בכל המשימות הקשות והמורכבות ביותר, שחייבו אותם להתנהגות שתשמור על זהותם הלא-אמיתית.

"אני תמיד חשבתי, שרק האדם במקום הוא הרשאי להחליט מה מותר ומה אסור. מי שנשלח למשימה הוא אדם בעל הכרה, חזק מספיק לשקול ולהחליט. אם מישהו קיבל החלטה שלא לבצע דבר-מה מסיבה כזאת או אחרת – קיבלתי את זה בהבנה".

פגישה עם הרבי

לפני כמה שנים מונה רב למוסד. שמו חסוי וגם על סמכויותיו אין מדברים. הלוי מספר שגם קודם למינוי הרב נועד מעת לעת עם רבנים. פגישה בלתי-נשכחת הייתה להלוי עם הרבי מליובאוויטש, בדבר העלאת יהודים מתוניס. "המתנתי בחדר הקבלה, עם אורחים נוספים שהיו שם", משחזר הלוי. "בשלב מסוים נקראתי פנימה, ונפגשתי עם הרבי ביחידות. הפגישה ארכה כשעתיים. הרבי אמר מיד שהוא שנתן את ההוראה ליהודי תוניסיה שלא לצאת מהמדינה. הוא גילה שיש לו מידע ממקורות מגוּונים, ובכלל זה בממשל האמריקאי. הוא בדק את הידיעות והגיע למסקנה שלא נשקפת סכנה ליהודי המדינה, ולכן הורה שלא לצאת ממנה. כך פסק הרבי על סמך מעמדו, סמכותו ותבונתו".

על רקע האיומים מסביב, הוא אומר: "אנחנו עם חזק, ויש לנו היכולת לשמור על עצמנו ולהגן על עצמנו באמצעים הקיימים בידנו, ואני בטוח שאנחנו יודעים לעמוד מול אתגר וכל איום". בעזרת ה', כמובן.


"גם דתיים פעלו". הלוי (צילום: ברלה שיינר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)