חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חביבות לקדושה אצל הנשים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1378 - כל המדורים ברצף
דיי ל"ונהי בעינינו כחגבים"
יש חדש
חביבות לקדושה אצל הנשים
ציצית
מי מכבס
גשמיות ורוחניות
מעיין הפלאות
גיור לעתיד
"בישיבה למדתי איך לנהל דיון"
הפרשת חלה כהלכה

המדרש מספר שרק הגברים חטאו בחטא המרגלים, ואילו הנשים לא התפתו לדברי הדיבה של המרגלים, ולא הצטרפו לבכי הכללי על הכניסה לארץ-ישראל, אלא הן הוסיפו לחבב את הארץ והביעו את תשוקתן לקיים את ציווי הקב"ה ולהיכנס לארץ.

ידוע שהתורה וסיפוריה לא באו לשם סיפור בעלמא, אלא הם נושאים עמם לקח נצחי. מכאן שגם סיפור המרגלים ודבקותן של הנשים בציווי האלוקי מורים לנו הוראה נצחית בכל דור ודור.

אופי הבית תלוי באישה

יש הסבורים בטעות שכאשר הבעל ירא-שמים ודבק במצוות, יכולה האישה להיות בעלת יראת-שמים פחותה. טענה זו יכולה להסתמך על העובדה שהבנים לומדים תורה בישיבות במשך כל היום, ואילו הבנות לומדות תורה פחות שעות מהם.

באה התורה ומלמדת שההפך הוא הנכון: דווקא הנשים והבנות נדרשות להיות בעלות יראת-שמים רבה יותר משל הגברים. כי בנשים תלויה רוח הבית כולו – הן חינוך הילדים הן ההשפעה על הבעל. לכן הטביע הקב"ה בטבען של הנשים קשר עמוק יותר לאמונה ולדבקות במצוות, עד שברגע שנודע להן על ציווי של הקב"ה בתורתו, הן עושות אותו מתוך רגש עמוק ובחביבות יתרה משל הגברים.

ארץ-ישראל במובן הרוחני

זה היה הסדר מאז קבלת התורה: תחילה פנה משה, על-פי ציווי ה', אל הנשים והציע להן לקבל את התורה, כפי שנאמר: "כה תאמר לבית יעקב" – "אלו הנשים", ורק אחר-כך "ותגֵיד לבני ישראל" – "אלו הגברים".

הנאמנות היתרה הזאת של הנשים לציוויי ה' קיימת גם עכשיו. החביבות המיוחדת לארץ-ישראל קיימת גם בחיים הרוחניים. עניינה של ארץ-ישראל הוא קדושה יתרה, כשם שארץ-ישראל הגשמית מקודשת משאר הארצות, כמו שנאמר: "ארץ אשר... תמיד עיני ה' אלוקיך בה מר(א)שית השנה ועד אחרית שנה". גם ביתו של יהודי צריך להיות חדור בקדושה יתרה.

לא להתרשם מקשיים

בעניין זה צריכה להיות אצל הנשים חביבות יתרה מאשר אצל הגברים. בדרך כלל הגבר נמצא רוב שעות היום מחוץ לבית, לצורכי עסקיו ופרנסתו, והתנהלות הבית נקבעת על-ידי האישה, שהיא גם הקובעת את אופיו ורוחו.

זה אפוא הלימוד הנלמד מפרשת המרגלים: גם אם יבוא מישהו ויטען שקשה לנהל בית קדוש, ושקדושה כזאת עלולה לפגוע בפרנסה או לגרור הערות מאת השכנה, בכל-זאת דואגת האישה שביתה יהיה בית קדוש, 'ארץ-ישראל' במובן הרוחני, ועליה להחדיר את החביבות לקדושה אצל כל בני הבית. שכרן של הנשים יהיה כדברי חז"ל שהן יהיו הראשונות בַזכות של הבאת הגאולה העתידה לבוא על-ידי משיח צדקנו.

(תורת מנחם כרך לד, עמ' 63)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)