חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברית במחתרת, פדיון בירושלים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1376 - כל המדורים ברצף
הכותל איננו זירת הפגנות
יש חדש
העפר שבקרקע המשכן
תעניות וסיגופים
להתוודות ולהחזיר
להיות עסוקים
שרשרת זהב
דווקא אנחנו?
ברית במחתרת, פדיון בירושלים
כשהכוהנים מברכים

הדמעות זלגו מעיניו של דוד שכטר (57), במעמד פדיון הבן לנכדו הבכור, בן לבנו שמעון מנחם-מענדל, שנערך בבית-חב"ד רמות ד בירושלים. "ברוך אתה...אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על פדיון הבן", קרא האב בהתרגשות, ונתן לכוהן את כסף הפדיון. הכוהן היה הרב יצחק קוגן (המכונה 'הצדיק מלנינגרד') שבא במיוחד ממוסקווה. וכי חסרים כוהנים בארץ-ישראל? עוד נשוב לזה.

סיפורו של שכטר פורסם בהרחבה במדור זה לפני כשלוש שנים. דוד נולד באודסה שבאוקראינה. למד בבתי-ספר ממשלתיים והיה יהודי יחיד בכיתה. כשבגר, התקרב ליהדות, עם כמה חברים יהודים. "כשהתחלנו לשמור כשרות, נתקלנו בבעיה: לא היה אפשר להשיג בשר כשר", מספר שכטר. "נסעתי ללנינגרד ופגשתי את הרב קוגן, חסיד חב"ד. שטחתי לפניו את הבעיה והצעתי שאהיה שוחט".

לימודי שחיטה

זה היה בשנת תשמ"ד (1984). שכטר למד שחיטה, נבחן אצל הרב רפאל נימוטין והוסמך לשוחט. "הודיתי לרב קוגן על תקופת הלימודים ואמרתי לו שאשתי עומדת ללדת, ואם זה יהיה בן, אזדקק לסיוע במציאת מוהל", הוא מספר. "הרב קוגן הבטיח לעשות את כל המאמצים. נפרדנו לשלום ושבתי לאודסה".

אלה היו ימי שלטון הק-ג-ב. למול תינוק יהודי ביום השמיני היה בגדר חלום. "באותה תקופה היה גל מעצרים של פעילי יהדות, במוסקווה, באודסה ובעוד מקומות", נזכר שכטר.

ברית בפחד

כמה ימים אחרי שובו לביתו, בתום לימודי השחיטה, נולד בנו. "ידעתי שיש רק שני מוהלים בברית-המועצות, שלא חששו מהשלטונות", הוא מספר. "היה ברור לי שהסיכוי היחיד למול את בני ביום השמיני יהיה בסיוע הרב קוגן, שמסר את נפשו לשמירת הגחלת היהודית. הצלחתי להעביר לו את ההודעה על לידת בני והתפללתי שיצליח לארגן לי מוהל".

המתח היה עצום. "לא ידעתי אם המוהל יבוא, ואם כן – פחדתי שניעצר יחדיו. השלטונות ידעו על לידת בני. היו מעקבים והאזנות בכל מקום. בעיצומו של היום השמיני נשמעו דפיקות בדלת. זה היה הרב קוגן ולצידו מוהל. בתוך דקות נערכה הברית והם הסתלקו. הכול נעשה בחטף, מכורח הנסיבות. כעבור שעה קלה נשמעו דפיקות שוב. הפעם עמדה שם אישה והציגה את עצמה כרופאה. היא אמרה שבאה לבדוק את התינוק. היא פתחה את החיתול, ראתה הכול, אמרה שלום ויצאה".

השוטרים חיכו

בנס לא זומן שכטר לחקירה. לימים סיפר הרב קוגן שידע כי שוטרים מחכים לו בנמל התעופה בדרך לאודסה, שכן ידעו את מטרת נסיעתו. לכן נסע לאודסה בדרכים מפותלות, דרך קישינב.

כאשר נולד לשכטר נכדו הבכור ביקש כי הכוהן שיעשה את פדיון הבן יהיה הרב קוגן. "הייתה תחושה של סגירת מעגל ענקית ומרגשת", הוא אומר. "לא יכולתי לחלום בימים ההם, בהיותנו במחתרת, שאעשה פדיון הבן לבני בירושלים, ושהכוהן יהיה הרב קוגן".


סגירת מעגל. דוד שכטר ובניו שמעון מנחם-מענדל (אבי התינוק) ועמנואל, והרב קוגן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)