חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברכות התורה לנשים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1375 - כל המדורים ברצף
היום שבו התאחדנו באמת
יש חדש
החלשת המשיכה לענייני העולם
שבועות
איש על מקומו
הקדמה של הקב"ה
הנר הקטן
קידוש העולם
מכפר פלסטיני לעם היהודי
ברכות התורה לנשים

שאלה: האם אישה חייבת לברך ברכות התורה?

תשובה: אדמו"ר הזקן, בעל התניא, סבור כי אף שאישה פטורה ממצוות תלמוד תורה, למען הלימוד עצמו (כפי שגבר חייב ללמוד את כל התורה כולה), היא חייבת ללמוד את כל מצוות-עשה שחייבות בהן הנשים, כדי לדעת איך לעשותן, וכן ללמוד את כל מצוות לא-תעשה (שבהן מוזהרות הנשים כמו הגברים), כדי לדעת להיזהר מהן. לכן היא חייבת בברכות התורה.

ומכיוון שמוטל עליה חיוב תמידי ללמוד תורה, הרי זה כמו בגברים, המברכים רק פעם אחת ביום, גם אם עסקו בעניינים אחרים, ואפילו אם ישנו שנת קבע במשך היום, כמו ברכות השחר, שהן ברכות על הנאות תמידיות של האדם בכל יום, מכיוון שגם על האישה מוטל חיוב לימוד תמידי. לשיטה זו, אישה יכולה להוציא גבר ידי חובתו בברכות הללו, כגון במקרי ספק.

נוסף על כך מוזכרות בראשונים עוד סיבות לברכתן: לפי שמותר להן ללמוד תורה שבכתב; וכן מאחר שהאישה חייבת בתפילה ובאמירת פרשת קרבן התמיד (כי התפילות נתקנו כנגד התמידין). ויש שכתבו שהנשים מברכות (רק) כמנהג קהילות אשכנז שאישה מברכת גם על מצוות-עשה שהזמן גרמן, אף שהיא פטורה מהן.

פוסקים אחרים (החיד"א, הגר"א, היעב"ץ ועוד) סבורים שנשים רשאיות (ואינן חייבות) לברך ברכות התורה, וגם אם הן חייבות – הרי זה רק מדרבנן. לכן הם פסקו שנשים לא יוציאו גברים ידי חובתם. אבל גם לדעתם, על הנשים להקפיד לומר ברכת התורה בכל יום, לחשוש לדעות המחייבות זאת.

מקורות: שו"ע אדמו"ר הזקן או"ח סו"ס מז, משנ"ב וביה"ל וערוה"ש שם, פסקי תשובות  ס"ק יח, וילקוט יוסף (תשס"ד) סי"ח-יט, וש"נ.שערי הלכה ומנהג או"ח (ח"א) סי' ה, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)