חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 א' בטבת התשפ"ב, 5/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מכפר פלסטיני לעם היהודי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1375 - כל המדורים ברצף
היום שבו התאחדנו באמת
יש חדש
החלשת המשיכה לענייני העולם
שבועות
איש על מקומו
הקדמה של הקב"ה
הנר הקטן
קידוש העולם
מכפר פלסטיני לעם היהודי
ברכות התורה לנשים

קולו של האברך יניב אליאסף מהדהד באולם הכולל הקטן בשכונת גאולה בירושלים. הוא שקוע בחומש, ומעת לעת מסלסל בידיו את הפאות המעטרות את פניו. פסוק אחר פסוק קורא יניב, מתעמק בפירוש רש"י, ועובר לפסוק שלאחריו. המבטא הערבי שבפיו כמעט אינו מורגש בשעה שהוא קורא את הפסוקים בשטף.

לצידו רבו, הרב אבינועם כהן, מהרשות לשיקום האסיר. כבר שנתיים ימים לומדים השניים מדי יום בבית-המדרש. ההספק הלימודי של יניב בתקופה זו בלתי-נתפס. הוא מתעורר בשעת בוקר מוקדמת ושוקד בלימוד תורה עד לשעות הערב המאוחרות.

'שמע ישראל' במחסום

מחסום מודיעין, לפני שנתיים. ניידת שירות בתי-הסוהר מורידה אסיר פלסטיני, שסיים לשאת את עונשו בכלא הישראלי, כדי שיחזור לביתו בכפר ערבי סמוך לשכם. האסיר בוסמאן מסרב לצעוד לעבר הכפר. במהלך שהייתו בכלא החל להתקרב ליהדות והוא מבקש בכל מאודו להתגייר.

הוא שבור וחרד. לכפר הערבי הוא חושש לחזור, לאחר שהחל לגדל פאות ולחבוש כיפה בעודו בכלא, צעד הנחשב בגידה בדת המוסלמית. לישראל אין הוא רשאי להיכנס, שכן הוא מוגדר אזרח הרשות הפלסטינית. בוסמאן מליט את עיניו ופורץ בבכי חסר מעצורים. "שמע ישראל השם אלוקינו השם אחד", הוא קורא בקול קורע-לב, והדמעות שוטפות את פניו המיוסרות. "אין לי אף אחד, אני לא יודע מה לעשות".

הקצין בא בזמן

"עמדתי וצעקתי להשם יתברך שיוציא אותי משם", משחזר יניב. "בכיתי שוב ושוב, בפרט כשראיתי את הערבים שעמדו לא-הרחק ממני. התעטפתי בטלית והתפללתי לבורא עולם, התחננתי וביקשתי שיעזור לי. קראתי לעם-ישראל שיסייע לי. אהבתי את השם יתברך וידעתי שנס יכול לקרות בכל רגע".

והנס אכן קרה. רכב צה"לי חולף עצר ליד האסיר המשוחרר. מהרכב ירד תא"ל יואב (פולי) מרדכי, כיום דובר צה"ל. הוא שמע את דברי הצעיר והחליט לסייע. "עוד מעט יבוא רכב וייקחו אותך מכאן. אני אשגיח שהכול יהיה בסדר", אמר מרדכי.

גיור כדת וכדין

אנשי הצבא התרגשו מסיפורו של יניב. הוא הועבר לאגף שיקום אסירים. בפגישתו הראשונה עם הרב אבינועם כהן העלה את בקשתו להתגייר. "הרב ניסה להניא אותי ואמר לי: מה אתה צריך את היהדות, יש לך בקלאווה, מקלובה, כנאפה... אמרתי שאני כבר ארבע שנים לומד יהדות. לא היה קל לשכנע אותו".

הרב כהן, שראה כי כוונתו של הצעיר רצינית, נעתר לבקשתו והחל ללמוד איתו. כעבור זמן התגייר כדת וכדין בבית-דין בבני-ברק. "אבא שלי זה הקדוש-ברוך-הוא", אומר יניב בקול נרגש. "כל בוקר אני קם ומודה לבורא עולם ומשתדל לשמח אותו בלימוד תורה וקיום מצוות". הוא מסיים את השיחה וחוזר לצלול בספר הלימוד. "איש אמו ואביו תיראו ואת שבתותיי תשמרו, אני השם אלוקיכם", נשמע קולו בבית-המדרש. המילים המוכרות כל-כך מקבלות פתאום משמעות מיוחדת.


"אבא שלי זה בורא עולם" (צילום: חדשות 2)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)