חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 כ"ו בכסליו התשפ"ב, 30/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבועות
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1375 - כל המדורים ברצף
היום שבו התאחדנו באמת
יש חדש
החלשת המשיכה לענייני העולם
שבועות
איש על מקומו
הקדמה של הקב"ה
הנר הקטן
קידוש העולם
מכפר פלסטיני לעם היהודי
ברכות התורה לנשים

שבת דרך ארץ

שתי שבתות שחלות קודם שלושת הרגלים זכו לשמות מיוחדים – השבת שלפני פסח נקראת 'שבת הגדול', והשבת הסמוכה לסוכות נקראת 'שבת שובה'. אבל גם השבת שקודם שבועות ראויה הייתה להיקרא בשם מיוחד – 'שבת דרך ארץ', כי "דרך ארץ קדמה לתורה".

(חידושי הרי"ם)

עשן ורמזיו

"והר סיני עשן כולו" (שמות יט,יח). "עשן" ראשי תיבות עולם שנה נפש. 'עולם' – מקום, 'שנה' – זמן, 'נפש' – חיוּת. משמעות ה"עשן" שהיה במתן התורה היא שאז ניתן הכוח לברר ולהעלות את המקום והזמן ולהכניס בהם אור וחיות אלוקיים.

(ספר המאמרים תש"י)

עש"ן בלימוד תורה

משמעות ה'עשן' על דבר החיוב של לימוד התורה: 'עולם', מקום – ללמוד תורה בכל בית ובכל מקום; 'שנה', זמן – להרבות במידת הזמן המוקדש ללימוד התורה; 'נפש', חיוּת – להוסיף באיכות הלימוד, שהלימוד יהיה ביתר חיוּת, וממילא יֵדע האדם וישיג ביתר עומק.

(לקוטי שיחות)

השם הקדוש

"וירד ה' על הר סיני" (יט,כ). בשעת מתן תורה נתגלה שם הוי-ה לכל אחד ואחד מישראל. על-ידי זה נחקק שם הוי-ה בנשמתו של כל יהודי, שבכל אחד מישראל מצויות ארבע האותיות של שם הוי-ה.

(לקוטי תורה)

שובו לאוהליכם

התורה מספרת שלאחר קבלת התורה אמר הקב"ה למשה: "לך אמור להם שובו לכם לאוהליכם" (דברים ה,כז). אמנם בני-ישראל קיבלו את התורה, אבל הקב"ה רוצה לראות מה קורה אחרי שהם שבים לאוהליהם – איך תהיה ההתנהגות בבית.

(רבי בונם מפשיסחה)

דרושה אחדות

"ויענו כל העם יחדיו... כל אשר דיבר ה' נעשה" (שמות יט,ח). בני-ישראל אמרו למשה שכדי לעשות את כל אשר דיבר ה' צריך שיהיה "כל העם יחדיו".

(הגר"א)

התחייבות לזולת

מדוע אמרו בני-ישראל "נעשה ונשמע", והלוא כל אחד ואחד דיבר על עצמו, ואם-כן היה צריך להיכתב 'אעשה ואשמע'? אלא שמפני הערֵבות והמתיקות של קבלת התורה קיבל כל אחד ואחד ערְבות והתחייבות גם על חברו.

(חידושי הרי"ם)

הכנה מתאימה

"והגבלת את העם סביב לאמר" (שמות יט,יב). במתן תורה הייתה התגלות עליונה של עצמותו יתברך, אך כדי שהתגלות זו תיקלט ב'התיישבות', בפנימיות ועצמות הנפש ממש, יש צורך  בהכנה מתאימה, ודווקא ההגבלות הן ההכנה הראויה.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)