חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ה בסיון התשפ"ב, 24/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ארכאולוגיה בעקבות השורשים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1374 - כל המדורים ברצף
מהו האינטרס של המדינה
חדש על המדף
אין שליטה על יהודי
פרנסה
תיקון הפרנסה
אדם ומלאך
המשרת חזר
נבואות כפשוטן?
ארכאולוגיה בעקבות השורשים
קריאת התוכחה

כבר שבע שנים עוסק בנימין סטורצ'ן (29) בחפירות ארכיאולוגיות, אבל הממצא שנחשף בעת האחרונה הצליח לרגש אותו במיוחד. בעמק ציורי, במרחק פסיעה מבתי שכונת קריית מנחם בירושלים, נחשף מקווה טהרה נדיר משלהי ימי הבית השני.

"בשנים האחרונות נחשפו מקוואות רבים בירושלים, אך מערכת הזנת המים שחשפנו בחפירה הזאת היא ייחודית", אומר סטורצ'ן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות. "מקווה הטהרה מורכב מחלל תת-קרקעי, אשר מדרגות הובילו אליו. את מי הגשמים קיבל המקווה משלושה אגני היקוות, שנחצבו על תקרת המקווה, והזרימו לתוכו את המים באמצעות תעלות. המקווה קשור ככל הנראה לנקודת יישוב שהייתה במקום. סביר כי בגלל היובש פיתחו המתיישבים טכניקות מיוחדות כדי לאגור כל טיפת מים. מעניין לציין כי המקווה עומד בכל הלכות המקוואות, ובכלל זה הקפדה כי לא יהיה חלחול מים ממנו. לכן טויח המקווה בטיח מיוחד".

מצוות בשמחה

סטורצ'ן הוא זן נדיר בקרב הארכיאולוגים. זקן מלא וכיפה גדולה לבנה מעטרים את פניו. הוא נולד בדטרויט שבארה"ב למשפחה שומרת מסורת. כשבגר למד באוניברסיטת בן-גוריון בארץ, ובהמשך סיים את לימודי הארכאולוגיה בחו"ל. בהיותו בן עשרים ושתיים עלה לארץ והתקבל לעבודה ברשות העתיקות, כמנהל חפירות. הוא מתגורר ביישוב אדם.

שינוי בחייו אירע כשהחל להתקרב לחסידות ברסלב. "פתאום הבנתי שאפשר לקיים את המצוות מתוך שמחה וחשק", הוא מסביר. חבריו ברשות העתיקות לא הופתעו. "הם ידעו שאני מתחזק", הוא מחייך. "לא פעם מזדמן לנו לשוחח על דת ואמונה".

חייבים לדעת הלכה

לדבריו, עולם הארכאולוגיה בארץ עבר שינוי מהפכני. "חוק בסיסי במחקר מדעי קובע שאסור לבוא עם תאוריות מוכתבות מראש, אלא צריך תחילה לראות את הממצאים ואז לנתח אותם", הוא מסביר. "לא תמיד זה כך. יש שני מחנות בקרב הארכיאולוגים: מי שיודעים את התנ"ך ואת המקורות, ומי שאינם בקיאים בהם. ארכיאולוג טוב חייב לדעת את המקורות. ידיעת ההלכה תורמת רבות גם להבנה המקצועית. מי שחופר בשכבות מתקופת הבית השני חייב להבין הלכה".

מה התגלית שריגשה אותו ביותר? סטורצ'ן: "הראשונה הייתה בבקעת הירדן. במהלך החפירות גילינו מחסן ובתוכו כדים רבים, שלמים. התמונה שראיתי הייתה מדהימה. התחושה הייתה שאתה חוזר לתקופת עבר. התגלית השנייה הייתה בכפר ערבי, שם נחשפה מחצבה לכלי אבן בעבור הכוהנים בבית שני".

הממצאים מספרים

איך הארכיאולוגים מתייחסים להצהרות של הערבים שאין ליהודים שורשים בארץ-ישראל? סטורצ'ן מגחך: "זו טענה מופרכת מיסודה. אתה רואה את השורשים היהודיים בממצא אחר ממצא, מצפון הארץ ועד דרומה. סמלים של מגן דוד, חריטות של מנורת המקדש, לולבים, מטבעות קדומים ועליהם הטבעות בעלות אופי יהודי מובהק ועוד".

איך יודעים לאיזו תקופה לשייך כל ממצא? הוא מספק הצצה על רגל אחת: "יש דרכים רבות. למשל, אם מוצאים שבר של כד או מטבע, בודקים אם נחשף ממצא דומה במקום אחר, וכך מצליבים בין התקופות".


סטורצ'ן במקווה שנחשף. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)