חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האחדות תושג באמצעות הילדים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1373 - כל המדורים ברצף
האחדות תושג באמצעות הילדים
יש חדש
ההתחדשות חיונית
ל"ג בעומר
כמיהת ילדות
פרד"ס בסוד
האיש המסתורי
מתן הפנימיות
בשורת הגאולה בתורת רשב"י
מדורה כהלכה

מרגש לראות מדי שנה בשנה את המוני הילדים, מכל חוג, עדה, זרם ואורח חיים, הצועדים יחדיו במפגן של אהבת ישראל ואהבת המורשת היהודית

סקרים שנערכים בישראל מעלים כי הציבור אינו מודאג כל-כך מהפער העדתי, אך הוא מודאג מאוד מהפער הדתי. רובו הגדול של הציבור סבור שהקיטוב הדתי אף יגבר ויחריף בעתיד. מדאיגה עוד יותר האווירה שנוצרה, ולפיה אף אין טעם לנסות לחבר בין חלקי העם, משום שזה אתגר חסר סיכוי מלכתחילה.

רבים בתוכנו מוכנים להרחיק מאוד כדי להגיע לשלום עם הערבים. השגת שלום בתוכנו, היהודים, קלה הרבה יותר. דיי לצעוד שני צעדים איש לקראת רעהו, להפיל מחיצות, לסלק דעות קדומות, ולגלות שככלות הכול כולנו יהודים.

אחדות ולא אחידות

נדמה שיש שחיקה בעצם ההכרה שכולנו בני עם אחד. במשך כל הדורות חשו יהודים תחושה עמוקה של קשר ושייכות לכל יהודי, גם ליהודי שיש עמו ויכוח נוקב. כל יהודי הוא אח, חלק מהמשפחה – יהיו מעשיו אשר יהיו. אם הוא שוגה, הדבר גורם צער וכאב, אך לעולם לא שנאה ועוינות. כי הוא חלק מאיתנו, בשר מבשרנו.

את ההכרה הזאת עלינו להשריש כל ימות השנה, ובמיוחד לקראת ל"ג בעומר. הכרה זו יש בה משום תיקון הפגם "שלא נהגו כבוד זה בזה", שגרם למותם של עשרים וארבעה אלף תלמידי רבי עקיבא.

נטייתם הטבעית של בני-אדם היא לשאוף לאחדות במובן של אחידות – שתהיה דעה אחת, דעתם כמובן. אך זו לא תיחשב אחדות אמיתית. אם הכול עשויים מעור אחד וחושבים אותה מחשבה, אין צורך בפעולה של אחדות, שכן מלכתחילה נתון ועומד רק דבר אחד. גדולתה של האחדות היא דווקא בסבילת פערים והבדלים, בעת שהגרעין המאַחֵד חזק דיו לאפשר זאת.

שורשיה של האחדות היהודית במהות המשותפת של כל חלקי עם-ישראל. כולנו בני אברהם יצחק ויעקב. בכל יהודי שוכנת נשמה שהיא 'חלק א-לוה ממעל ממש'. יש לנו אלוקים אחד, תורה אחת, ארץ אחת. זה עוגן איתן לשמירת האחדות גם על רקע חילוקי דעות ופערים.

מחיצות מלאכותיות

את האחדות היהודית במלוא יופייה אפשר לראות בתהלוכות ל"ג בעומר. זכה רבי שמעון בר-יוחאי שיום ההילולה שלו – ל"ג בעומר – מצליח לאחד מאות-אלפי ילדי ישראל סביב התורה ומצוותיה. מרגש לראות מדי שנה בשנה את המוני הילדים, מכל חוג, עדה, זרם ואורח חיים, הצועדים יחדיו במפגן של אהבת ישראל ואהבת המורשת היהודית.

דווקא בתקופתנו המקוטבת יש לתהלוכות האלה ערך עצום בשבירת המחיצות המבדילות בין חלקי העם. האווירה שפוליטיקאים וכלי התקשורת משרים מגביהה חומה בין הציבורים. כאן, בתהלוכות ל"ג בעומר, הכול חשים פתאום שהננו עם אחד ושכל המחיצות הללו מלאכותיות ונטולות יסוד.

זאת המשימה החיונית בימים האלה – לחזק את הבסיס היהודי ואת החיבור למסורת ישראל, לתורה ולמצוות, ולהגביר אהבת חינם שתביא את הגאולה השלמה.


תהלוכות ל"ג בעומר. מפגן מרגש של אהבת ישראל ואהבת התורה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)