חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תספורת מצווה – מתי?
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1371 - כל המדורים ברצף
תוכן ומשמעות ל'מדינה היהודית'
יש חדש
כך מסבירים לתלמידים
ברית מילה
אין תשובה
ארץ כשבת
פעמיים תהילים
אור קבוע ונצחי
כנר אשכנזי ופיוט מרוקני
תספורת מצווה – מתי?

שאלה: האם מותר לעשות תספורת בימי ספירת העומר לילד שמלאו לו שלוש בימים אלה?

תשובה: באיסור תספורת בימים אלה יש חילוקי מנהגים: למנהג הספרדים אין מסתפרים עד ל"ד בעומר בבוקר. למנהג האשכנזים יש הנמנעים מראש-חודש אייר ועד ג' בסיוון בבוקר, ויש הנמנעים מפסח ועד ראש-חודש סיוון, חוץ מל"ג בעומר (ויש מתירים גם בליל ל"ג בעומר). על-פי האר"י ז"ל, וכן מנהג החסידים, מסתפרים רק בערב שבועות.

יש מהספרדים שגם 'תספורת מצווה' לילד שמלאו לו שלוש שנים אינם עושים אלא בל"ד בעומר ואילך. בעדות החסידים יש שמקדימים לערב פסח, ויש שעושים זאת ביום ההולדת, גם כשהוא חל בימי הספירה. ויש שמקדימים או מאחרים לל"ג בעומר.

הרבי מליובאוויטש כתב שאף שמן הדין היה מקום להתיר זאת בימי הספירה, הרי למעשה נהוג לדחות את התספורת לל"ג בעומר. אולם אם יום ההולדת חל לפני חג הפסח,  וכל-שכן מוקדם יותר, אין לדחות את התספורת לל"ג בעומר, ולכל היותר יכולים לעשות 'סיום' לתספורת ביום זה. אם יום ההולדת חל בין ל"ג בעומר לשבועות, יעשו את התספורת בערב חג השבועות. בכל מקרה אין להקדים את התספורת לפני גיל שלוש (וכך גם חגיגות בר-מצווה אין להקדימן לפני הזמן).

מקורות: שו"ע או"ח סי' תצג ונו"כ. ושו"ע אדמו"ר הזקן שם. שערי הלכה ומנהג או"ח ח"א עמ' קסו.שא. 'אוצר מנהגי חב"ד' ניסן-אייר עמ' רנט. נטעי גבריאל הל' פסח ח"ג פרקים מח, מט, סה. מנהג ישראל תורה סי' תצג ס"ק טז.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)