חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כנר אשכנזי ופיוט מרוקני
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1371 - כל המדורים ברצף
תוכן ומשמעות ל'מדינה היהודית'
יש חדש
כך מסבירים לתלמידים
ברית מילה
אין תשובה
ארץ כשבת
פעמיים תהילים
אור קבוע ונצחי
כנר אשכנזי ופיוט מרוקני
תספורת מצווה – מתי?

שעת בוקר מוקדמת של יום שבת. החייל ניצן-חן רזאל עמד במשמרת שגרתית בבסיס צה"ל תל-השומר. הוא לא גדל בבית דתי, אבל באותה שבת חשב הרבה על משמעותה של השבת. בסיום המשמרת משך אותו 'קול פנימי', כהגדרתו, ללכת לבית-כנסת. הוא פנה לקריית קריניצי הסמוכה, וניסה למצוא בית-כנסת.

אחד התושבים הפנה אותו לבית-כנסת של העדה המרוקנית, 'אוהלי יחיאל', הממוקם במרתף ביתי. "נכנסתי עם הרובה על הכתף", משחזר רזאל. "היה שם מניין קטן, אבל שמחה גדולה. מיד הציעו לי מקום לשבת ונתנו לי סידור. לא ידעתי להתפלל, אבל שם התחברתי למסורת, ומאז לא התנתקתי".

חמימות בבית-הכנסת

שבע-עשרה שנים חלפו מאז אותו ביקור בבית-הכנסת. ברבות השנים נעשה כנר בעל-שם, והופיע עם אמנים מפורסמים, ובד-בבד העמיק תהליך ההתקרבות ליהדות. "המשפחה לא קיבלה את השינוי בקלות", הוא אומר ומחייך, "אבל הם הבינו את הרצון שלי".

רזאל נולד בירושלים למשפחה מוזיקלית. סביו ניצולי שואה. "מדי פעם שמעתי מהם סיפורים על מה שעברו", הוא מציין. בהיותו בן שבע החל לנגן בחליל ובהמשך למד לנגן בכלים נוספים. את שירותו בצה"ל עשה בתחילה בתזמורת חיל החינוך. "כשהתארחתי אצל דודי, אביהם של האחים יונתן ואהרן רזאל, זכיתי להיות בבית-הכנסת. אמנם תמיד חיכיתי שהתפילה תיגמר, אבל האווירה הייתה טובה וחמימה".

כמו תינוק

ובחזרה לתפילת השבת ב'אוהלי יחיאל'. "הפיוטים בתפילה שבו את ליבי", אומר רזאל. "כשאין לך שום רקע ביהדות, אתה כמו תינוק. הדבר הראשון שאתה מקבל, זה כמו אבא ואימא שלך". מאז אותה שבת נהג לפקוד את בית-הכנסת, כשנשאר בבסיס, ובירושלים התפלל בבית-הכנסת השכונתי.

בעקבות זאת יצא למסע בעקבות פיוטי התפילה. "גיליתי עולם עצום של פיוטים לא-ידועים, ובהם רבים השייכים לנוסח אשכנז", הוא אומר. "בעבר היו הפיוטים מפותחים יותר אצל האשכנזים". על-אף מוצאו האשכנזי, הוא מקפיד לבטא ח' וע', הגייה שסיגל מתוך העמקה בעולם הפיוטים.

מוצא מקום

לפני כמה שנים הקים עם חברים את ארגון 'קהילות שרות'. "אנחנו מלמדים פיוטים מהתפילה לעומק", הוא מסביר את היוזמה. "בכל מפגש בא פייטן, ואני מלווה אותו בכינור. למפגשים באים בני כל העדות המוצאים עניין בפיוטים. הקמנו גם מאגר ממוחשב ובו פיוטים מכל העדות".

השבוע הוציא-לאור את אלבום הבכורה שלו, 'מוצא מקום', ובו מגוון פיוטים עתיקים בעיבודים מקוריים, לצד לחנים אישיים. "האלבום הוא מעין מסע שורשים בעולם פיוטי התפילה. יש באלבום כמה פיוטים אשכנזיים לא-מוכרים, שהחייתי אותם. החייתי? זה נשמע כאילו עשיתי להם טובה", הוא מחייך, "אבל האמת היא שבזכות פיוטי התפילה קיבלתי חיים חדשים. הם שהחיו אותי, ואני מבקש להעניק להם את הכבוד הראוי".


בזכות הפיוטים. ניצן-חן רזאל וכינורו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)