חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בדיקת פרי וירק בשבת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1370 - כל המדורים ברצף
אהבת ישראל – האתגר המרכזי
חדש על המדף
איך משה לבדו הקים את המשכן?
שמיני למילואים
משתתף בצערם
הגאולה מחכה
המזימה התהפכה
לזעוק ולייחל
הנס של יהודי תוניסיה
בדיקת פרי וירק בשבת

שאלה: כיצד אפשר לבדוק מזון מחרקים בשבת ומהי הדרך להרחיקם?

תשובה: מותר לעיין בשבת בפרי או בירק כדי לראות אם הוא נגוע בחרקים, כגון לבדוק תמר או עלה חסה כנגד האור, וכן לפתוח אגוז או משמש ולראות אם הוא נגוע בחרקים.

אולם אסור לברור פסולת מאוכל בשבת, ולכן אסור להסיר חרקים ממאכל. כמו-כן אין להוציא את הפירות הנגועים מבין הנקיים, אפילו אם הכוונה לאכול את הנקיים מיד. אך מותר להוציא את הפירות הנקיים עצמם (למשל, ענבים טובים מתוך אשכול שיש בו ענבים נגועים) כדי לאוכלם מיד.

איסור בורר הוא אם מסירים את החרקים ביד ואם בכלי, וכן על-ידי הדחה. לכן אסור להשרות או לשטוף חסה במים (או במי-סבון) כדי להסיר את החרקים, אם הם מתים. ואם חיים הם, יש גם איסור בהריגתם משום 'נטילת נשמה'.

חרקים הנמצאים על פרי או ירק אין בהסרתם משום בורר, וגם אין איסור מוקצה בטלטולם, אבל הדבוקים בפרי, כגון אלה המצויים בעלי חסה, הסרתם דינה כשטיפת חול וחומרי ריסוס, שמותרת רק סמוך לסעודה. ויש מחמירים שלא ליטלם בידיים, ולכל היותר יש לחתוך מעט מהפרי עם החרק הדבוק בו, כדי לאפשר את אכילת הנותר מיד.

מקורות: ראה טושו"ע או"ח סי' שיט ס"א, ונו"כ. קצות השלחן סי' קכה, ובבדה"ש ס"ק יז-יט. ש"ש כהלכתה פ"ג סי"ח (במהדורה החדשה סי"ט). 'הכשרות' פי"ג סכ"ט ואילך. בדיקת המזון כהלכה, שער ב פי"א (ח"א עמ' 166). שבת כהלכה (ח"ב) פי"ב ספ"ו ואילך.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)