חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 כ"ו בכסליו התשפ"ב, 30/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מעצר בליל הסדר הוביל לחירות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1369 - כל המדורים ברצף
מסע שהתחיל בגאולה ממצרים
יש חדש
מצוות זכירת יציאת מצרים
פסח
הערכה קולעת
המשיח ילמד זכות
חייל הצאר בשליחות
קריעת ים ההסתר
מעצר בליל הסדר הוביל לחירות
צורכי הגוף בחול המועד

הצעיר הישראלי שישב על ספסל הנאשמים בבית-המשפט בהודו כסס את ציפורניו במתח. שישה-עשר חודשים ישב בכלא בפונה, בתנאים מחפירים. הוא נשפט לעשר שנים, עם חברו, אבל החליט להגיש ערעור. הרגע הדרמטי הגיע. השופט הקריא את גזר הדין ובסופו הכריז על שחרור האסיר הישראלי.

"כל הגוף שלי רעד", נזכר ינון טייב (44). "אף-על-פי שמעולם לא שמרתי מצוות, הבנתי באותו רגע שיש בורא לעולם, שיש מי שמכוון את הכול. העובדה ששרדתי עד אותו יום והזיכוי במשפט החדירו בי את התובנה שיש אלוקים. התמלאתי באנרגיות שלא חוויתי מעולם".

חיפוש עצמי

ינון נולד בקיבוץ משאבי שדה בנגב, מדרום לבאר-שבע. אביו, נצר לשושלת רבנים מפוארת בתוניס, עלה לארץ בהיותו בן תשע-עשרה, ובחר להתגורר בקיבוץ. "גדלתי על ברכי התרבות הקיבוצניקית", מספר ינון. "כבר בגיל שש התחלתי לגלות עניין במוזיקה. בקיבוץ ראו בי ילד כישרוני וקנו לי קלרנית. במרוצת הזמן התמקצעתי במוזיקה".

אחרי שירותו הצבאי, ביחידה מיוחדת של חיל הים, החליט לעזוב את הקיבוץ. "השגרה נמאסה עליי,  ורציתי לחפש את עצמי בעולם. כבר בילדות הרגשתי מעין תחושה של ריקנות. קראתי ספרים רבים וחיפשתי משמעות לחיים. נסעתי לביקור בפולין, אחר-כך באפריקה, ובהמשך התגלגלתי להודו".

המשטרה חיפשה קרבן

את חג הפסח הראשון בהודו לא יישכח. "אני וחבריי לא ייחסנו כל משמעות אמיתית לליל הסדר, אז עשינו מסיבה ריקנית. באותם ימים תקפה העיתונות בהודו את מה שכינתה 'אוזלת היד' של המשטרה ההודית במיגור התיירים המסוממים. המשטרה הייתה חייבת למצוא קרבן. הם פשטו על המסיבה שערכנו ועצרו אותי ואת חברי. הושלכנו לכלא בפונה".

ינון, צעיר בן 23, מצא את עצמו בחדר קטן, בלי מזרן, בתת-תנאים. "חודשים רבים היינו ממש על סף רעב. הבוקר נפתח ביציאה לחדר סגור, שבו יש בור ודליים. שם כולם היו מתקלחים. לאורך היום היינו סגורים בחדרים", הוא מספר. כמה חודשים אחרי כליאתו שופרו תנאיו במקצת. "למדנו איך לעבוד עם הסוהרים ההודים", הוא רומז בקריצה.

שירה יהודית

אחרי השחרור מהכלא חזר לישראל. "המשכתי גם כאן לחפש את עצמי בכל מיני מקומות בטבע. כשחבריי החלו לחזור בתשובה, הצטרפתי אליהם. אחרי כל מה שעברתי, המעבר היה הרבה יותר טבעי. התחברתי".

טייב התחתן והחל לקיים אורח חיים דתי. את כישרונו המוזיקלי הִפנה לשירה יהודית. לא מכבר השיק דיסק חדש, 'בינתיים' שמו. לצד המוזיקה הוא מארגן אירועי בר-מצווה בכותל המערבי, ולמעשה מלווה את הנערים בכל התהליך. "זו תופעה שמתפשטת והולכת בשנים האחרונות. פונים אליי ממקומות רבים ברחבי העולם. כל בר-מצווה היא חוויה חדשה".


לא רק 'בינתיים'. ינון טייב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)