חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קריעת ים ההסתר
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1369 - כל המדורים ברצף
מסע שהתחיל בגאולה ממצרים
יש חדש
מצוות זכירת יציאת מצרים
פסח
הערכה קולעת
המשיח ילמד זכות
חייל הצאר בשליחות
קריעת ים ההסתר
מעצר בליל הסדר הוביל לחירות
צורכי הגוף בחול המועד

ימי חג הפסח מתחלקים, על-פי תורת החסידות, לשני חלקים: בחג הראשון של פסח מושם הדגש על יציאת מצרים, ובחג האחרון של פסח (שביעי של פסח) מושמת ההדגשה על הגאולה העתידה לבוא בקרוב ממש על-ידי משיח-צדקנו.

כדי להבין את הקשר בין שביעי של פסח לבין הגאולה העתידה, יש צורך לבאר תחילה את תוכנו של שביעי של פסח עצמו. האירוע שהתרחש ביום זה הוא נס קריעת ים-סוף, ומכאן שיש קשר בין קריעת ים-סוף ובין הגאולה השלמה.

מה קרה בעת קריעת ים-סוף? בפשטות אירע אז נס שהים נבקע ובני-ישראל עברו ביבשה בתוך הים. אבל מהמדרשים העוסקים בקריעת ים-סוף עולה שהתרחשו אז דברים מופלאים הרבה יותר מעצם ההצלה של עם-ישראל. חז"ל אומרים, למשל, ש"ראתה שפחה על הים מה שלא ראה יחזקאל בן-בוזי". אנו מוצאים שאפילו ילדים קטנים היו כביכול מראים באצבעותיהם על הקב"ה ואומרים: "זה א-לי ואנווהו". מכל זה עולה שבעת קריעת ים-סוף נוצר גילוי מופלא של הכוח האלוקי.

עלינו להבין אפוא את משמעותה הפנימית של קריעת ים-סוף, והדבר יובהר על-פי ההבדל הבסיסי בין ים ליבשה.

הורם מסך ההסתר

חז"ל אומרים שכל מה שיש ביבשה יש בים. כלומר, מבחינת מציאות הדברים אין הבדל מהותי בין הים ובין היבשה: גם בים מצוי עולם עשיר ביותר ויש בו מגוון עצום של סוגי חיים. כל ההבדל הוא לגבינו – את עולם היבשה אנו רואים בנקל, וכולו גלוי ופרוש מול עינינו, ואילו את העולם המופלא שמצוי בים אין אנו רואים, משום שמי הים מכסים עליו ומסתירים אותו מעינינו. הים מסמל אפוא את ההסתר, את העדר הגילוי.

'ים' מעין זה קיים גם בתחום הרוחני. אנו יודעים שבתוך כל מציאות שקיימת בעולם מצוי ניצוץ אלוקי שמחיה ומקיים אותה. אנו יודעים שהכוח האלוקי הוא עיקרה של כל המציאות. אך את כל זה איננו רואים. לעינינו גלוי רק הצד החומרי והגשמי של המציאות, ואילו הכוח האלוקי העצום נעלם מעינינו. זה ה'ים' הרוחני שמכסה על הקב"ה ומסתיר אותו מעינינו.

קריעת ים-סוף במישור זה פירושה ש'ים' ההסתר הזה נבקע ושנתגלה הכוח האלוקי הגדול שהיה מוסתר עד כה. במקום לראות רק את הצד הגשמי של המציאות, מתחילים לראות את הכוח האלוקי שמחיה ומקיים אותה.

וזה מה שקרה בקריעת ים-סוף: עם בקיעתו של הים הגשמי נוצרה 'קריעת ים-סוף' בכל העולמות כולם – הורם מסך ההסתר וההעלם, וכוחו של הקב"ה נתגלה בלי הגבלות. לכן גם ילדים קטנים ראו בעת קריעת ים-סוף את הקב"ה בעצמו.

גילוי מאור המשיח

עתה גם מובן הקשר בין קריעת-ים-סוף לגאולה העתידה: מה יהיה כשיבוא המשיח? יתקיים אז הכתוב: "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדו כי פי ה' דיבר". או כפי שנאמר: "ומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים". תהיה אז התגלות בלתי-מוגבלת של הקב"ה, של הכוח האלוקי. אמנם גילוי מעין זה כבר היה בעת קריעת ים-סוף, אלא שאז היה הגילוי חד-פעמי, והוא נעלם לאחר שהסתיים נס קריעת ים-סוף, ואילו בבוא המשיח זה יהיה מצבו הטבעי של העולם – הכוח האלוקי יהיה דבר פשוט וגלוי.

וזה גם הטעם שבשביעי של פסח אוכלים את 'סעודת המשיח', שכן אז מאיר גילוי מאורו של המשיח ומאורה של הגאולה העתידה לבוא בקרוב ממש.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)