חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ח בסיון התשפ"ד, 24/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"הרבי מכיר את תיקי הרפואי?!"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1368 - כל המדורים ברצף
מורה הדרך בדור נבוך
יש חדש
עוצמתו של הנס הגדול
ליל הסדר
לא קונים בכסף
חזון ילדות
דאגת הרועה
שמחת לידה
"הרבי מכיר את תיקי הרפואי?!"
שבת הגדול

זה קרה בשנת תשל"ו, לאחר שבתו בת השבע של הרב יקותיאל פרקש נפטרה ממחלה קשה. "במחלקת הילדים במרכז הרפואי הדסה עין-כרם בירושלים היה רופא שהתמסר לבתנו במסירות יוצאת מגדר הרגיל", מספר הרב פרקש. "אחרי ה'שבעה' הרגשתי צורך לנסוע אליו ולהודות לו על הטיפול המסור בבתנו".

הרב פרקש הוא פוסק ומורה הוראה ידוע בירושלים, ומחבר סדרת ספרי הלכה חשובים. כשנכנס אל הרופא אמר לו: "דוקטור, לשלם לך אני לא יכול, אבל אני יכול לתת לך ממה שהקב"ה חנן אותי – ללמוד איתך". הרופא, שעלה לארץ עם משפחתו מדרום-אמריקה, היה רחוק מחיי יהדות. דור שלישי של התנתקות מעולם התורה והמצוות. "בכל-זאת הביע את הסכמתו. החלטנו ללמוד יחד את ספר התניא".

אפֵלה בבית

מדי שבוע, בימי שני, בשעה שש בערב, היה הרב פרקש עולה אל ביתו של הרופא בשכונת רסקו בירושלים ולומד עמו את התניא. "הלימוד גרר ויכוחים ודיונים על התורה והמצוות", הוא מספר. "כעבור זמן החל הרופא להניח תפילין. בהמשך קיבל עליו לשמור עוד מצוות. לעומת זה, אשתו סירבה בכל תוקף לשנות את אורח חייה. היא הייתה אומרת: טוב לי ככה".

פעם אחת, בשנת תשל"ח בערך, כשהרב פרקש עלה אל ביתו של הרופא, הופתע לראות כי הבית שרוי באפֵלה וכל התריסים מוגפים. "הרופא עמד בפתח, שפוף ושבור", הוא מתאר. "הרופא סיפר שבימים האחרונים, כשאשתו מנסה להירדם, תוקפות אותה התכווצויות קשות. היא אינה מצליחה לעצום עין, וגופה נחלש והולך במהירות".

כותבים לרבי

הרופא סיפר כי אשתו עברה את כל הבדיקות, ולא נמצאה סיבת התופעה המוזרה. "הצעתי לרופא שיכתוב לרבי מליובאוויטש, והוא השיב שלא יעשה זאת בלי הסכמת אשתו. ביקשתי לדבר עם האישה. הצעתי לה שתכתוב לרבי. בתחילה סירבה. 'וכי הרבי מכיר את התיק הרפואי שלי?', שאלה בתנועת ביטול.

"לא ויתרתי, הפצרתי בה, ולבסוף ניאותה וכתבה. אמרתי להם שאכתיב מיד את המכתב למזכירות הרבי. עוד אמרתי לבעל שיהיה צמוד לטלפון, כי המענה יכול להגיע גם באמצע הלילה".

ההתכווצויות נעלמו

תשובת הרבי הגיעה במהירות: "כשרות האכילה והשתייה, אזכיר על הציוּן". הרב פרקש מיהר לבוא אל בית הרופא והסביר לאישה שקבלת החלטה על שמירת כשרות תביא לה רפואה. היא הסכימה. עוד באותו יום באו לביתה חסידי חב"ד והכשירו את המטבח כדת וכדין.

למחרת התקשר הרב  פרקש לבית הרופא: "האישה הרימה את השפופרת ואמרה: 'הרב פרקש, אין עוד התכווצויות. ישנתי הלילה שמונה שעות רצופות. הרבי חכם. הוא לא אמר לי תהיי דתייה, רק אמר לשמור על כשרות'. אמרתי לה שהרבי מייעץ לה את העצה שתעזור לה בגשמיות וברוחניות, ועודדתי אותה לשמור על הכשרות. ואכן, המחלה המוזרה נעלמה כלא הייתה. אט-אט נעשתה המשפחה כולה שומרת מצוות. ילדיהם ונכדיהם הם כיום יהודים יראי-שמים".


הרב יקותיאל פרקש אצל הרבי. "הרבי חכם"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)