חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עשור של רבנות ראשית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1367 - כל המדורים ברצף
הבית הזה שייך לכולנו
חדש על המדף
לרתום את התענוג
מנהיג
כנפיים לפרה
גבעה ובור
ליל שימורים
השאיפה לקרבנות
עשור של רבנות ראשית
משחת שיניים וקוסמטיקה בפסח

בעוד ימים אחדים אמורים הרבנים הראשיים לישראל, הרב יונה מצגר והרב משה-שלמה עמאר, לסיים את תפקידם. הרב מצגר (60), המשמש גם נשיא מועצת הרבנות הראשית, ממונה על הכשרות, הנישואין והבחינות לדיינות. בריאיון ל'שיחת השבוע' הוא סיפר על השינויים שהתחוללו בשנות כהונתו ברבנות הראשית.

"שִדרגנו את איכות הכשרות, הן בכשרות הרגילה הן במהדרין של הרבנויות המקומיות", הוא מספר. "הפיקוח מהודק יותר, המשגיחים עברו השתלמויות, ואין משגיחים שמשרתים בקודש בלי תעודה של הרבנות הראשית לישראל. כמו-כן יש כיום פיקוח שלנו על השחיטה. אני אישית נוסע עם חברי ועדת המִשחטות בשעה ארבע בבוקר, לראות את השחיטה, לבדוק סכינים, להעיר, לשפר ולייעל. אנו מפקחים על בתי-מטבחיים בארץ ובעולם, בפרט בדרום-אמריקה שמשם מיובא לארץ רוב הבשר הכשר".

השגחה על המשגיח

הרב מצגר מודע לכך שרבים בציבור מעדיפים כשרות מהודרת יותר, ואין לו תרעומת על כך. "תפקידה של הרבנות", הוא מסביר, "לתת כשרות לכלל האוכלוסייה. מטרתנו בראש ובראשונה היא לזַכות את הרבים. אם נשאף ליישם את כל ההידורים, התוצאה המעשית תהיה שמי שהכשרות אינה חשובה להם כל-כך, יאכלו טרף. תמיד יש מקום לעוד הידורים והחמרות".

בעת האחרונה פורסם תיעוד של משגיח מטעם הרבנות שמבקר לכמה שניות במסעדות שעליהן הופקד. "ברגע שנודע לנו על הדבר הזה, מיד דאגנו לטפל בזה", אומר הרב מצגר. "הורינו לרבנויות האזוריות לפקח על המשגיחים באמצעים טכנולוגיים, שמאתרים את המשגיח בכל רגע נתון. אמצעי זה מאפשר לעקוב מקרוב אחר מעשיו".

תעודה דיגיטלית

הרב מצגר מספר על עוד שני חידושים בתחום הכשרות: "החלטנו לקדם תעודת כשרות דיגיטלית, שבה יהיה אפשר לראות מתי התעודה נכנסה לתוקף, מתי פג תוקפה, טלפון המשגיח ועוד. התעודה נשלטת על-ידי הרבנות המקומית. בקרוב גם יושק סמל כשרות אחיד בכל הארץ".

עוד תחום שהרב מצגר מציין הוא הבחינות לדיינות. "כשנכנסנו לתפקיד ממוצע הנבחנים מדי שנה לדיינות ולרבנות עמד על תשע-מאות איש. כיום הממוצע עומד על שבעת-אלפים ומאתיים. זו עלייה דרסטית. נוסף על כך הגדלנו את מספר הבוחנים והידקנו את הביקורת גם עליהם".

מהפכה בתפוצות

הרב מצגר מציין בסיפוק גם פעילות רחבה בתפוצות. "ברוך השם, הצלחנו לעשות דברים גדולים בכל מיני מקומות ברחבי תבל", הוא מספר. "למשל, בהונגריה, ברוסיה ובאוקראינה הצלחנו להשיב בתי-כנסת שנגזלו מן היהודים. בפולין קידמנו חוק למניעת ביזיון תשמישי קדושה, לאחר שהתברר כי גווילי ספרי-תורה מימי השואה מועברים לעבודות עור. זה מקרוב אושר בגרמניה חוק המאפשר את קיום ברית המילה, דבר שעליו עמלנו רבות. בפעילויות רבות נעזרנו בשלוחי חב"ד הפועלים ללא לֵאות ברחבי תבל".

בימים האלה השיק הרב מצגר את המהדורה השנייה של ההגדה לפסח בעריכתו, בהוצאת 'לדורות'. "מספר העמודים הוכפל", הוא אומר. "במהלך השנה ליקטתי עוד חומרים על ההגדה והכללתי אותם במהדורה החדשה. בקרוב תופיע בע"ה מהדורה באנגלית".


עשור של עשייה. הרב מצגר עם ההגדה החדשה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)