חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:30 זריחה: 6:33 א' בתשרי התשפ"ג, 26/9/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

והיית אח שמח
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1365 - כל המדורים ברצף
דיי לדקלם ססמאות שהכזיבו
יש חדש
מרשות הרבים לרשות היחיד
חטא העגל
לב חכם לימינו
סיפורו של כסף
שליח הרפואה
לעתיד נבין
והיית אח שמח
צורת לוחות הברית

הליצן שנכנס לבית-כנסת חב"ד ברחוב רבי חייא באלעד, דקות מספר לפני קריאת המגילה, הצליח להצחיק את המתפללים ולהכניסם לאווירת הפורים. איש לא ידע מניין בא. לוּ ידעו, ספק אם היו צוחקים כל-כך.

ה'ליצן' בא היישר מהמחלקה הסיעודית בבית-הרפואה 'מעייני הישועה' בבני-ברק. הוא שהה שם כל השבת, במסגרת תפקידו כאח. טיפל בקשישים סיעודיים, וגם ליווה משפחה שנפרדה מסבתהּ, בת התשעים וחמש, שנפטרה במקום. כל זה לא הפריע לו להיכנס לשמחת הפורים. "מה שאני עובר רק מחזק אותי ומגביר את תעצומות הנפש להתמודד", הוא אומר.

חובש קרבי

כבר שלוש-עשרה שנים משמש ר' אליהו רוסין (54) בתפקיד אח במחלקה הסיעודית. "אח? אנחנו דווקא רואים בו מעין אבא לחולים, שדואג להם במסירות אין-קץ", מספר אחד מאנשי הצוות, העובד עמו. רוסין נולד בחולון להורים ניצולי שואה. "משפחתו של אבא ברחה עם תחילת המלחמה לרוסיה", הוא מספר, "בזכות זה נשאר בחיים".

בילדותו גדל באווירה לא-דתית. "רק ביום הכיפורים הלכנו לתפילת 'נעילה', ובזה הסתיים הפרק היהודי לאותה שנה", אומר רוסין, ומלטף את זקנו הלבן. כשהתגייס לצה"ל שימש חובש קרבי. השתתף במבצע ליטני' ובמלחמת שלום הגליל. חוויות רבות זכורות לו מאותם ימים, כשהציל אנשים שנפגעו.

ריקנות שהתמלאה

אחרי שירותו הצבאי ראה מודעה שהזמינה צעירים להצטרף לקורס אחים. "חשבתי שזה יכול להתאים לי", הוא מספר. "במסגרת הלימודים עבדתי במרכז רפואי בנהרייה. לכאורה הכול היה טוב, אבל בתוכי חשתי ריקנות. יום אחד, כשעברתי ברחוב, ראיתי שלט: בית חב"ד. נכנסתי והתקבלתי בחיוך גדול. השליח הזמין אותי לסעודת שבת. כל השאר היסטוריה".

העבודה במחלקה הסיעודית אינה קלה. "לא-אחת אני נאלץ ללוות אדם שהולך לעולמו, ולכאוב עם בני המשפחה. יש שהנפטר או הנפטרת ערירים ואין להם משפחה. אני מארגן בעבור האנשים האלה מניין לאמירת 'שמע ישראל' ברגע יציאת הנשמה. כשזה קורה באישון ליל ואין סיכוי להשיג מניין, אני אומר לבדי 'שמע ישראל'. יש ארגוני חסד שמטפלים בסידורי ההלוויה ובקבורה".

נקודות אור

בשנים האחרונות התרבו מקרים של קרובי משפחה התוקפים את הצוות הרפואי. "גם אני עברתי השפלות, קללות, איומים, הרמת קול", הוא מעיד. "אנחנו עושים את כל המאמצים לנהוג ברכּוּת בבני המשפחה ולהסביר את המצב, אך יש המגיבים בקיצוניות. אני משתדל להיות מהנעלבים ואינם עולבים. ברוב המקרים משיגים האנשים האלה את מספר הטלפון שלי ומבקשים סליחה. זו נקודת אור ולימוד זכות על עם-ישראל".

עבודתו של רוסין אינה מסתכמת בחלק הרפואי. פעמים רבות הוא משמש מעין פסיכולוג שמעניק אוזן קשבת. פעם בשלושה שבועות הוא נשאר למשמרת בשבת. בליל שבת הוא עושה קידוש רק כשהוא מסיים לדאוג לאחרון המטופלים במחלקה. "איש לא חִיֵיב אותי להישאר. זה עניין של נתינה לזולת", הוא מסביר.


מלאך עם חיוך. ר' אליהו רוסין


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)