חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הומור פותח לבבות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1364 - כל המדורים ברצף
חג התחפושות: מי אנחנו באמת
יש חדש
מה קורה אצל הילדים
פורים
רבע לארבעה
לגימה מקרבת
הצגת פורים
לעמלק אין תקנה
הומור פותח לבבות
קריאת פרשת 'זכור'

הרצאה לציבור שמתעניין ביהדות, בעיצומה של סערת 'הדרת נשים' בשנה שעברה. עוד בטרם פותח המרצה בדבריו מתחילים להישמע קולות המבקשים הסבר על השפלת הנשים. המרצה מהסה את הקהל ומכריז: "היום יצא פסק הלכה חדש האוסר על אוטובוס 'מהדרין' לנסוע 'רוורס', משום שאז יימצאו הנשים יושבות קדימה"...

המשתתפים נדהמים. נוצרת המולה. "הירגעו, לא היה פסק כזה, זו רק בדיחה", אומר המרצה. "אבל איך ייתכן שהציבור מאמין גם לדיווח ההזוי ביותר כלפי החרדים?"... מכאן ההרצאה מתנהלת למישרין, לא בלי אמָרות משעשעות ושנונות, שמוסר השכל טמון בהן.

הילה ברמזור

מחלף יבנה. נהג חרדי עוצר ברמזור היציאה. לצד רכבו נעצר רכב ובו צעירים לא-דתיים. כשהם מבחינים בחרדי הם מגבירים את המוזיקה במלוא העוצמה. בתחילה הוא מחליט לשתוק, אולם לאחר שהם מתחילים לנופף לעברו בידיהם, הוא פותח את החלון ואומר לנהג: "יש לך הילה של קדוּשה על הפנים, אתה נשמה גבוהה".

הצעיר מתבלבל: "מי נשמה גבוהה?". החרדי משיב: "אתה". הנהג שואל: "איך אני יכול לבדוק את זה?". החרדי נותן לו את מספר הטלפון בביתו. למחרת מצלצל הטלפון בביתו של הנהג החרדי. "זה הפרוז'קטור ממחלף יבנה", נשמע הקול באפרכסת. נקבעה פגישה, הצעיר החל להתעניין ביהדות וכיום הוא יהודי שומר תורה ומצוות.

התחיל באזכרה

הרב מאיר שוורץ (38), חסיד צאנז, הוא המרצה המשעשע והנהג מהמחלף. במרוצת השנים נעשה מרצה מבוקש בסמינרים למתקרבים, ב'דינרים' ובאירועים. ההומור מלווה אותו בהרצאותיו ופותח את הלבבות. "הכול התחיל כשביקשו ממני לדבר באזכרה לאביו של עובד בישיבה", הוא מספר. "פתאום התחילו לבקש ממני לשאת דברים באירועים, וכאן גיליתי את כוחו של ההומור. אדם מטבעו אינו אוהב לשמוע הטפות מוסר. ההומור מרכך את הדברים, אבל כמובן הוא אינו המטרה, אלא אמצעי בלבד".

שוורץ מספר על הרצאותיו לפני ציבור לא-דתי. "בימים של סערות תקשורתיות נגד העולם החרדי והדתי יש קושי לפתח דיאלוג. אני מנסה לפרוק את המתח באמצעות הומור. למרבה הצער יש הרבה דעות קדומות. אפילו נשאלתי פעם אחת אם נכון שחרדים לא מתרחצים".

יהודים כפופקורן

גם הדימויים שלו משעשעים ומעוררי חיוך: "עם-ישראל דומה לגרגירי הפופקורן", הוא אומר. "במצבם הראשוני הם קשים, אי-אפשר לפתוח אותם. אתה צריך לתת להם מכת חום ואז הם נפתחים אחד-אחד ואתה מקבל מוצר טעים. כאלה אנחנו. כשפונים אל יהודי מתוך חום ואהבה, הלב נפתח".

את הריאיון הוא מסיים באִמרה שנונה על הגאולה. "שאלו את הרבי מקוצק: איך תצא לקבל את המשיח? השיב הרבי: אני ארצה להיות אחרון בתור שבא ללחוץ את ידו. מיליוני יהודים יקבלו את המשיח ואני אעמוד אחרון בתור. המשיח ישאל אותי: ר' יהודי, איפה היית עד עכשיו? ואז אני אשיב לו: משיח, אתה שואל אותי איפה הייתי עד עכשיו, ואני שואל אותך – איפה אתה היית עד עכשיו?"...


לפרוק את המתח. הרב מאיר שוורץ


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)