חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פורים
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1364 - כל המדורים ברצף
חג התחפושות: מי אנחנו באמת
יש חדש
מה קורה אצל הילדים
פורים
רבע לארבעה
לגימה מקרבת
הצגת פורים
לעמלק אין תקנה
הומור פותח לבבות
קריאת פרשת 'זכור'

השפעת הצום

צום תענית אסתר שמקדימים אותו ליום חמישי יש בו מעלה מיוחדת, שכן השפעתו קיימת שלושה ימים, עד יום פורים, כמו שהיה בימים ההם שבני-ישראל צמו "שלושה ימים לילה ויום".

(הרבי מליובאוויטש)

חסרון דעת

גדול יום הפורים מיום הכיפורים, שכן ביום הכיפורים מצווה לענות את הגוף, ואילו בפורים חייב אדם להתבסם עד דלא ידע; וכי יש עינוי גדול מחסרון דעת!

(רבי בונם מפשיסחה)

מעלת הגורל

בתיקוני זוהר נאמר שיום הכיפורים הוא 'כ-פורים'. שני הימים האלה קשורים עם הגורל, המסמל ביטול ומסירות נפש שלמעלה מטעם ודעת, והתבטלות זו באה מה'יחידה' שבנפש.

(שיחות קודש)

הנאה מסוכנת

"מפני מה נתחייבו שונאיהם של ישראל שבאותו דור כליה? מפני שנהנו מסעודתו של אותו רשע" (מגילה יד). לא דיי שלא התעצבו על שהוכרחו לאכול מאכלות אסורים, אלא גם נהנו מהם. מי ששמח בחטאו ונהנה ממנו – עונשו גדול מאוד.

(יערות דבש)

תולעת הספק

"הָמָן מן התורה מנין? שנאמר (בראשית ג,יא) 'הֲמִן העץ'" (חולין קלט). הקב"ה שאל את האדם בנוסח שיש בו ספק – "הֲמִן העץ", ומזה נוצרה בליבו של אדם 'תולעת הספק', וכעבור דורות יצא מזה המן ממש.

(חידושי הרי"ם)

מסירות-נפש של נשים

שני ספרים מכ"ד ספרי הקודש נקראים על שם אישה – רות ואסתר. שתיהן היו מוכנות למסור את נפשן: רות שאמרה "באשר תמותי אמות", ואסתר שאמרה "כאשר אבדתי אבדתי".

(שפתי חכמים)

נתינה בלי הבחנה

בהלכה נפסק שבפורים "כל הפושט יד נותנים לו", ואין מדקדקים מי האיש ואם הוא ראוי לכך. כי בפורים מאירה דרגת 'לא ידע', הבאה מעצמותו יתברך, ודרגה זו משווה קטן וגדול.

(לקוטי שיחות)

תשובה מחוכמת

פעם אחת, בסעודת פורים, שאל אביו של רבי יהונתן אייבשיץ את בנו, שהיה ילד כבן שש, מה ראה מרדכי לגלות לאחשוורוש את סודם של בגתן ותרש; מה היה אכפת לו אם אחשורוש היה מת והיה העולם חסר רשע אחד? ענה הילד תוך כדי שאלה: הלוא על-ידי גילוי הסוד נהרגו בגתן ותרש, ונחסרו בעולם שני רשעים...


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)