חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה קורה אצל הילדים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1364 - כל המדורים ברצף
חג התחפושות: מי אנחנו באמת
יש חדש
מה קורה אצל הילדים
פורים
רבע לארבעה
לגימה מקרבת
הצגת פורים
לעמלק אין תקנה
הומור פותח לבבות
קריאת פרשת 'זכור'

המדרש מספר שמיד אחרי חתימת איגרות המן להשמדת היהודים הלכו המן וחבורתו וראו את מרדכי. באותה שעה הבחין מרדכי בשלושה תינוקות "שהיו באים מבית הספר", וביקש מהם: "פסוק לי פסוקך" – שיאמרו לו איזה פסוק למדו היום.

כל אחד מהילדים ציטט פסוק המבטא אמונה בה', שיגן על עם ישראל מפני אויביו. שמע זאת מרדכי, "שחק והיה שמח שמחה גדולה". שאלו המן לפשר השמחה, ומרדכי ענה: "על בשורות טובות שבישרוני, שלא אפחד מן העצה הרעה שיעצת עלינו".

הסיבה הרוחנית

בפשטות מרדכי שמח מפני שראה בדברי הילדים מעין נבואה, שאין להתיירא מגזֵרת המן. אבל אם כך, למה אחרי-כן לבש שק ואפר וזעק ברחוב העיר זעקה גדולה ומרה? זאת ועוד, למה המדרש מדגיש שהילדים "היו באים מבית הספר"?

אלא "מרדכי ידע את כל אשר נעשה" – הוא ידע את הסיבה הרוחנית שאִפשרה את גזֵרת המן. חז"ל אומרים שחטאם של היהודים היה שהשתחוו לצלם, ולכן נגזרה עליהם בשמים גזֵרת ההשמדה. כשיהודי פועל נגד נקודת היהדות שלו, הוא פוגע בעצם הקשר שלו עם הקב"ה, וממילא הוא מסכן את קיומו, שכן מציאותו וקיומו של יהודי הם הקשר שלו עם הקב"ה.

פסוקים של אמונה

לכן ביקש מרדכי לבדוק מה קורה בתוך פנימיות ליבם של היהודים, ואת זאת בחן על-ידי ששאל את הילדים "שהיו באים מבית הספר". הוא ביקש לברר איך מחנכים את הילדים ואיזו אמונה מחדירים בליבם.

כאשר שמע מכל אחד מהם פסוקים המבטאים אמונה מלאה וביטחון גמור בקב"ה, ידע שהאמונה הפנימית בלב היהודים היא בשלמותה ובתוקפה, ולכן "שמח שמחה גדולה", כי ידע שבכוחה של האמונה יגברו על מזימותיו של המן הרשע.

לגלות את הנקודה הפנימית

עם זה קרע את בגדיו, לבש שק ואפר והכריז על צום ובכי, כדי שאותה נקודה פנימית של אמונה וקשר עם הקב"ה תפרוץ החוצה ותתגלה, עד שהיהודים יהיו מוכנים למסור את נפשם בפועל למען הקב"ה. מרדכי ידע שכאשר נקודת היהדות תתגלה והיהודים יעמדו בתנועה של מסירות נפש – יתבטלו כל הגזֵרות כנגדם.

מכך למדים הוראה לכל הדורות, ובמיוחד בדור זה, הדור של 'עקבתא דמשיחא': כשרוצים לבחון את מצבו של העם היהודי, צריך לבדוק מה קורה אצל הילדים, גם (ובעיקר) כשהם "באים מבית-הספר". צריך לוודא שעוד קודם שהם משיגים יכולת להבין עניינים של שכל והבנה יהיה חדור בליבם שאין להתיירא משום דבר חוץ מהקב"ה. כאשר ילדי ישראל חדורים בהכרה הזאת, הדבר מבטיח את קיומו של עם ישראל ואת המשך קיומה של התורה בישראל, שכן "מפי עוללים ויונקים ייסדת עוז... להשבית אוייב ומתנקם".

(לקוטי שיחות כרך כא, עמ' 206)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)