חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:34 זריחה: 5:41 י"ח באייר התשפ"ב, 19/5/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשה'שועל' חודר לקודש הקודשים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1363 - כל המדורים ברצף
לשמוח בלי להתבלבל
יש חדש
כשה'שועל' חודר לקודש הקודשים
תרומה
תרומת העדה
בשמחה יוצאים
שיתוק מסתורי
נחמתם של ישראל
איש בעל פרוטזות זהב
פורים במוצאי-שבת

בציווי על עשיית המשכן אומרת התורה: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". מדייקים חז"ל: "בתוכו לא נאמר, אלא בתוכם". מכאן למדנו שהמשכן מצוי "בתוך כל אחד ואחד מישראל". כלומר, הקב"ה משכין את קדושתו לא רק במשכן הגשמי, אלא גם בליבו של כל יהודי.

על בסיס זה תובן השיחה בין רבי עקיבא לחבריו, כאשר עלו לירושלים, וראו שועל יוצא מבית קודש הקודשים. הגמרא מספרת שלמראה השועל החלו חבריו של רבי עקיבא לבכות ואילו הוא צחק.

סיבת הבכי

על מה ולמה פרצו החכמים בבכי? הלוא הם ידעו שהיה חורבן של בית-המקדש, והם אף קרעו את בגדיהם כשהגיעו להר הצופים וראו את בית-המקדש בחורבנו. מה היה במראהו של השועל היוצא ממקום קודש הקודשים שגרם להם לבכות?

אלא שהחכמים ידעו שהקב"ה אמר: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". הם זכרו שבליבו של כל יהודי קיים מקדש רוחני, וכי החורבן אינו אלא בבית-המקדש הגשמי. 'בית המקדש' הרוחני שבכל יהודי, ובמיוחד 'קודש הקודשים', נקודת היהדות – עומדים בשלמותם, ושום צר ואוייב אינו יכול לפגוע בהם.

סימן מעודד

אך פתאום ראו שועל יוצא מקודש הקודשים. השועל מוגדר 'פיקח שבחיות'. הוא מסמל את החכמה בתחומים הארציים והגשמיים. אמנם זו חכמה שיש בה צורך, אבל רק בשעה שעוסקים בענייני העולם. כאן הם רואים שהחכמה הזאת חדרה לקודש הקודשים, ועד שה'שועל' מנצל את קודש הקודשים לצרכיו. מחזה זה הביא אותם לידי בכי.

אולם דווקא המראה הזה גרם לרבי עקיבא לצחוק ולשמוח. וכך אמר להם: "לכך אני משחק" – דווקא המראה הזה מעודד אותי ומשמח אותי. כל עוד אין נוגעים ב'נקודת היהדות' של יהודי, הוא יכול לשכנע את עצמו שהירידה הרוחנית אינה גדולה וכי הוא מוסיף להיות קשור בקב"ה. אבל ברגע שנוגעים ב'נקודת היהדות' אין הוא יכול עוד להטעות את עצמו, וכאן הוא מתעורר בכל התוקף שלא להיפרד מהקב"ה.

לפעול ולא לבכות

וזו משמעות תשובתו של רבי עקיבא לחבריו: עד עכשיו היה אפשר לחשוב שסיבת הגלות היא החולשה הגשמית של היהודים מול עוצמתם הצבאית של הרומאים, אבל עכשיו, כשרואים "שועל יוצא מבית קודשי הקודשים", דבר שאינו שייך כלל לפעולתה של מלכות רומי – מבינים שיד ה' עשתה זאת, והדבר יעורר את פנימיות נקודת לבבם לשוב אל ה'.

ועוד דבר אומר להם רבי עקיבא: "מפני מה אתם בוכים?!". מה התועלת בבכי? צאו לרחוב והשפיעו על יהודי הנמצא בחוץ להתקרב אל ה', עד שתשיבו אותו אל ה' ותורתו ותכניסו אותו אל 'בית קודשי הקודשים'.

(תורת מנחם כרך מב, עמ' 208)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)