חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ספר-התורה שהוטס לחלל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1361 - כל המדורים ברצף
שותפות-גורל בין הציבורים
יש חדש
צדיקים זקוקים לבעלי-תשובה
יתרו
לא דיי בביקורת
לדעת אות אחת
תושייה והצלה
מעלת ה'מקבל'
ספר-התורה שהוטס לחלל
הגבהת התורה

חברי צוות הניסוי הישראלי 'מידקס' ישבו בסלון ביתו של הפרופ' יהויכין יוסף ז"ל (המכונה 'יו-יה'), ועמם האסטרונאוט אל"מ אילן רמון ז"ל. זו הייתה פגישת חברים של אנשי הצוות, והם החליפו רשמים על התקדמות המיזם, שעסק, בין השאר, במדידת החזרי קרינת השמש מסופות האבק המדבריות, ובחקר השפעת האבק על ההתחממות הגלובלית.

בעיצומה של הפגישה התעניין רמון בתיבה שהונחה מעל ארון הספרים. הפרופ' יוסף הוריד את התיבה, הסיר מעליה חתיכת בד אפורה, והציג בהתרגשות ספר-תורה קטן. באותה הזדמנות סיפר את סיפורו האישי, הכרוך בסיפורו של ספר-התורה.

לימוד בסתר

מחנה הריכוז ברגן-בלזן, ימי מלחמת-העולם השנייה. לילד יהויכין יוסף מלאו שלוש-עשרה שנים. הרב הראשי של אמסטרדם, הרב שמעון דסברג הי"ד, דאג שהנער יחגוג את בר-המצווה על-אף הסכנה הגדולה. בסתר לימד אותו לקרוא בספר-תורה שהסתיר במעילו.

"כאשר הגרמנים החליטו לחסל את המחנה, העבירו את קבוצת הילדים למחנה אחר", סיפר יהויכין לחבריו. "הרב דסברג נתן לי את ספר-התורה וביקשני לשמור עליו. כשעליתי ארצה ספר-התורה היה איתי, והוא מלווה אותי עד עצם היום הזה".

הבקשה של רמון

עמיתיו התרגשו מסיפורו של המדען שניהל את תכנית הניסוי. "ידענו שהוא ניצול שואה, אולם לא שמענו מעולם על ספר-התורה", מספר לנו השבוע הד"ר אדם דביר (70), מדען ראשי בחברת יארד. "אילן שאל אם יוכל לקחת את ספר-התורה למסע בחלל, ו'יו-יה' נתן את הסכמתו. בהביני את משמעות המשימה וחשיבותה, החלטתי לצרף לפריט זה מטבע של שמינית שקל מהשנה הרביעית של המרד, שגם הוא ילווה אותו במסעו בחלל.

"אילן בחר את הפריטים האלה, נוסף על גביע קידוש, כי ראה את עצמו נציג העם היהודי. מכיוון שספר-התורה היה קטן במיוחד, הורשה לקחת אותו. אלה היו 'גווילים של תקווה', כפי שכונה הספר בסרט תיעודי על הנושא".

התרגשות בשידור חי

ברגע שנצרב בתודעה מהטיסה של רמון במעבורת קולומביה הוא נראה מציג את ספר-התורה בשידור חי, במהלך מסיבת עיתונאים עם עמיתיו. "זה חוט, זה חבל מקשר מאוד מרגש, והוא כאן איתי בחלל", אמר רמון. המראות שודרו ברחבי העולם וגרמו התרגשות רבה מאוד.

למרבה הצער בחודש שבט תשס"ג, בדיוק לפני עשר שנים, התפרקה מעבורת החלל מעל שמי טקסס כשעל סיפונה שבעת האסטרונאוטים, ובהם אילן רמון. ספר-התורה אבד גם הוא בהתרסקות. "בשבועות שקדמו לטיסה היינו בארה"ב, עם אילן והצוות", מספר דביר. "במהלך הכניסה בחזרה לאטמוספרה היינו בחדר הבקרה המדעי, ושמענו שדבר-מה השתבש, ואז ראינו על הצגים את המעבורת מתפרקת לשברים לוהטים. חזרנו לישראל בהרגשה קשה. עד היום הסיפור מלווה אותי, בפרט כשאני מרצה לפני סטודנטים על המשימה המדעית".


למעלה: הד"ר דביר עם רמון. למטה: רמון במעבורת, מציג את ספר-התורה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)