חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צדיקים זקוקים לבעלי-תשובה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1361 - כל המדורים ברצף
שותפות-גורל בין הציבורים
יש חדש
צדיקים זקוקים לבעלי-תשובה
יתרו
לא דיי בביקורת
לדעת אות אחת
תושייה והצלה
מעלת ה'מקבל'
ספר-התורה שהוטס לחלל
הגבהת התורה

כאשר יתרו בא אל משה רבנו הבחין כי הוא יושב ודן את ישראל מבוקר עד ערב. אמר לו יתרו: "נבול תיבול... כי כבד ממך הדבר". יתרו יעץ למשה למנות שרי אלפים, שרי מאות ושרי עשרות. הללו ישפטו את העם, ורק את מה שיקשה להם יביאו לפני משה.

הצורך בעצה זו מצד יתרו דורש הסבר. הלוא משה רבנו היה רועה ישראל ועמד במדרגה גבוהה ביותר. האם ייתכן שלא היה מסוגל להתמודד עם  בני ישראל? ואם אכן הייתה המשימה גדולה מכוחותיו, היה צריך להכיר בכך בעצמו, גם בלי שיתרו יסב את תשומת ליבו לכך.

אי-אפשר לבד

ההסבר נעוץ בדברי יתרו: "לא תוכל עשוהו לבדך". כלומר, אף הפעולה הזאת צריכה להיעשות על-ידי משה, אלא שאין היא יכולה להיעשות על-ידו כשהוא לבדו, והוא נדרש לסיועם של אחרים.

משה עמד בדרגה עילאית של צדיק, ומצד מהותו העצמית הסתפק בעבודת הצדיקים. זו עבודה שעניינה עלייה מחיל אל חיל, בהתקדמות והתעלות רציפה מדרגה אחת לדרגה עליונה ממנה. לגביו היה דיי בקו עבודה זה, והוא לא ראה הכרח בעבודת התשובה הכרוכה במסירות-נפש ובהפיכת הרע לטוב.

יתרו כבעל-תשובה

לעומתו, יתרו היה בבחינת 'בעל תשובה'. בתחילה עבד עבודה זרה, ואחרי שראה את ניסי הקב"ה אמר: "עתה ידעתי כי גדול ה' מכל האלוקים". קו עבודה זה, של אור הבא מתוך החושך, נרמז גם בשמו – יתרו, על שם "יתרון לחכמה מן הסכלות כיתרון האור מן החושך". הוא הפך את הסכלות לחכמה ואת החושך לאור.

לקו עבודה זה יתרון מיוחד, ולכן נאמר על יתרו ש"יִיתר פרשה בתורה". ולכאורה איך ייתכן שאדם שהיה במדרגה תחתונה ביותר, בהיותו כומר לעבודה זרה, הוסיף פרשה על כל תורת משה? אלא זה ייחודה של עבודת התשובה, שגדולה מעלתה ביותר, עד שאמרו חז"ל "מקום שבעלי תשובה עומדין, אין צדיקים גמורין יכולין לעמוד".

להחזיר צדיקים בתשובה

זו משמעות אמירתו של יתרו למשה – "כבד ממך הדבר, לא תוכל עשוהו לבדך". אתה, עם כל מעלתך, מייצג את עבודת הצדיקים בלבד, ואין דיי בכך. דרושה גם עבודת התשובה, שבאה על-ידי הפיכת החושך לאור. לכן אתה נזקק ל"שרי אלפים, שרי מאות, שרי חמישים ושרי עשרות".

יתרו יעץ למשה: "ואתה תחזה מכל העם". יש ללכת אל העם, אל היהודים הפשוטים, ולעשות מהם 'שרי עשרות', 'שרי חמישים', 'שרי מאות' ועד שיהיו 'שרי אלפים'. זה עניינה של התשובה – לעשות מאנשים פשוטים 'שרי אלפים'. על-ידי עבודה זו של התשובה תתווסף עלייה גם אצל משה רבנו עצמו, שזו המעלה של הפיכת הצדיקים לבעלי תשובה, כפי שנאמר על משיח צדקנו, שיחזיר את הצדיקים בתשובה, היינו שיעניק להם גם את המעלה של תשובה.

(תורת מנחם כרך מה, עמ' 359)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)