חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מצוות התלויות בארץ, כאן ועכשיו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1360 - כל המדורים ברצף
כמו בבחירות, אבל להפך
חדש על המדף
עקרונות זהים בשבת ובמן
מן
החושך מבליט את האור
ממחשבה לשמחה
אתרוג בט"ו בשבט
ישירו מחדש
מצוות התלויות בארץ, כאן ועכשיו
'שירת הים' בתפילה

"עכשיו נקיים את מצוות לקט ולאחר-מכן את שכחה ופאה", מכריז הרב רונן זר באוזני קבוצה של כמה מאות בני-אדם. כולם דרוכים לדבריו, להוטים לקיים את המצוות הנדירות. שלב אחר שלב הרב זר עובר איתם על כל המצוות האלה, כמו ראשית הגז, לקט, שכחה, פאה, תרומות ומעשרות. ספק רב אם היו זוכים לקיים את המצוות האלה לולא היוזמה הברוכה.

"היוזמה נולדה מתוך לימוד בכולל בבית א-ל", מספר הרב זר (47). "כתוב בהרבה ספרים שאדם צריך להשתדל ולרדוף אחרי תרי"ג המצוות. חשבתי ליזום מסגרת שבה יוכלו המוני בית-ישראל לקיים את המצוות התלויות בארץ".

חזרה לימי קדם

אומר ועושה. הוא קיבל אישור מוועד היישוב בית א-ל ליישם את המיזם על קרקע חקלאית השייכת ליישוב. בשלב הבא פנה אל גדולי הדור. "התייעצנו איתם על כל פרטי המצוות", הוא אומר. "אט-אט הרעיון קרם עור וגידים. לפני ארבע שנים יצאנו לדרך". הקרקע בבית א-ל סיפקה מענה חלקי. הרב זר פנה אל חברו, המגדל גפנים. "יש בגפן מצוות ייחודיות, כמו עוֹללוֹת ופֶּרֶט", הוא מסביר. ההיענות הייתה מפתיעה, וקרוב למאה איש הצטרפו לקבוצה הראשונה.

"זה יום חווייתי לכל המשפחה", מפרט הרב זר. "הקבוצה משתתפת בכל התהליכים, משלב הקציר ועד האפייה, בשילוב סדנה מיוחדת, המפרטת כל מצווה. אחרי מצוות לקט, שכחה ופאה, עורכים קציר, לוקחים את החיטה ושמים אותה בגורן, ואז מפרידים את הגרגירים מהגבעולים, באמצעות כלים עתיקים. אחרי כל התהליך טוחנים את הגרגירים בריחיים, ומסיימים באפיית פיתות בטאבון".

מצוות פטר חמור

מצווה גוררת מצווה. הוא החל ליזום טקס 'פדיון פטר חמור'. "פנו אליי מפינת-חי והציעו לערוך את הטקס בחמור שברשותם. פרסמנו כמה מודעות, והוצפנו בפניות", הוא מספר.

איך משתתפים רבים כל-כך יכולים להשתתף במצווה אחת? "למעשה כל מי שנרשם אצלנו מצטרף לחווה כשותף, באמצעות חתימה על טופס מיוחד שיש בו 'קניין'. מובן שהכול נעשֶה בהדרכת רבנים. למעלה מאלף איש כבר נרשמו לטקס, השלישי עד כה, שנערך ביום חמישי האחרון".

פדיון 'שבויים'

העיסוק במצוות האלה מזמן לרב זר סיפורים מוזרים ומשעשעים כאחד. "היה לי חמור בחצר שאותו רצינו לפדות. הדבר התעכב פעם אחר פעם, ופתאום, שבוע לפני קיום המצווה, החמור נעלם. התברר שמישהו ביישוב ראה את החמור מתהלך בשדה ושלח אותו לכפר ערבי. הצלחתי ליצור קשר עם הערבי, והלה ביקש תמורתו סכום כסף. כך עשינו גם 'פדיון שבויים' לחמור"...

ועוד סיפור: "בטקס אחר של 'פטר חמור' נסעתי עם החמור למקום המעמד, אי-שם בנגב. עם החמור היה גם עז, שנועד להיות הפדיון של החמור. ברכב גם נסעו, להבדיל, שני ילדיי. בכביש שש המכונית נתקעה. לא הועילו כל מאמציי והזמנתי גרר. בינתיים מצאתי את עצמי בצד הכביש עם שני ילדים קטנים, חמור ועז. בסופו של דבר מישהו חילץ אותנו והגענו לאירוע, שהיה מעמד גדול של קידוש השם".


הרב זר (מימין) עם רבי דוד בצרי בטקס פדיון פטר חמור


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)