חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כמו בבחירות, אבל להפך
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1360 - כל המדורים ברצף
כמו בבחירות, אבל להפך
חדש על המדף
עקרונות זהים בשבת ובמן
מן
החושך מבליט את האור
ממחשבה לשמחה
אתרוג בט"ו בשבט
ישירו מחדש
מצוות התלויות בארץ, כאן ועכשיו
'שירת הים' בתפילה

במקום לחפש את מגרעותיו של הזולת ואת נקודות התורפה שלו, לחפש את צדדיו החיוביים ואת נקודות האור שלו

מערכת הבחירות כבר מאחורינו. יש השמחים על תוצאותיה ויש המצטערים. יש מנצחים ויש מובסים. אבל טוב שהמלחמה הזאת כבר נסתיימה, ואיתה ההתקפות האישיות, ההשמצות וחיפוש המגרעות שבזולת.

עכשיו נסתיימה תקופת הססמאות ומתחילה ההתמודדות האמיתית עם האתגרים העומדים לפנינו, והם גדולים ומורכבים. אנו מוקפים אויבים החושבים ומדברים על השמדתנו (היוֹ-לא-תהיה). בלב ארצנו קמה ישות עוינת, השואפת לרשת את הארץ ולבוא במקומנו, ולצערנו היא מתקדמת אט-אט לעבר יעדיה המסוכנים.

בתוך העם נוצר שסע עמוק. במקום להתאחד נוכח הסכנות, במקום לעמוד איתנים ומלוכדים על שמירת הנכסים החיוניים לנו כל-כך, אנו עסוקים במאבקים פנימיים, המחלישים מאוד את יכולת עמידתנו. הקיטוב הפנימי קורע את החברה לגזרים, ואנו יודעים היטב מה קרה במהלך ההיסטוריה לעמים שהתפוררו מבפנים.

ריפוי פצעי העם

עכשיו צריך לעשות היפוך-כיוון. להשתמש בדיוק באותה טכניקה ששימשה את המפלגות במערכת הבחירות, אבל בכיוון ההפוך. במקום לחפש את מגרעותיו של הזולת ואת נקודות התורפה שלו, לחפש את צדדיו החיוביים ואת נקודות האור שלו.

באותו להט שבו עסקו המפלגות במתקפות הדדיות הן נדרשות עכשיו לחפש את הדרך המאחדת ולהדגיש את המכנה המשותף. זו השעה לדחוק את הקיצונים ומלבי השנאה למקומם הראוי, בשולי החברה, ואילו הכוחות שטובת העם לנגד עיניהם צריכים לחתור לקירוב הלבבות ולריפוי פצעי העם.

אנו רוצים להאמין כי גם המפלגות שבחרו לנהל מסע תעמולה של שיסוי ציבור אחד כנגד רעהו יבינו כי מערכת הבחירות נסתיימה, וכעת המבחן האמיתי הוא בחיפוש פתרונות אמיתיים ולא בהפרחת ססמאות. כעת צריכה להיפתח הידברות אמיתית בין חלקי הציבור, מתוך כבוד הדדי והבנת צרכיו, ערכיו, מצוקותיו וחרדותיו של כל אחד ואחד מהצדדים.

כבר הוכח כי כאשר הייתה כוונה כנה לחפש פתרונות, הם נמצאו. כשהיה רצון להבין את הזולת, צמחה הבנה הדדית נפלאה. עימותים וכיפופי-ידיים לא יביאו שום תועלת. הם רק יגביהו את חומות העוינות והשנאה ויגרמו להתקפדות של כל צד בתוך עצמו.

הגלגל מסתובב

הזהות היהודית יקרה לרובו הגדול של העם. גם צורכי הביטחון והכלכלה מובנים לכול. השאלה כיצד לשלב את הצרכים ואת הערכים צריכה להידון ברצינות, בלי תופי מלחמה ובלי לפזול כל הזמן לעבר הרווח הפוליטי. עד הבחירות הבאות יש זמן רב, ועכשיו צריך לפעול בענייניות ומתוך שאיפה להושיט יד איש אל רעהו.

נבחרי הציבור שמייצגים את שומרי התורה והמצוות לגוניהם צריכים לשלב ידיים ולפעול כגוש אחד. לפעמים נדמה למישהו שבנקודת-זמן כלשהי הוא יכול להרוויח משהו אם יתבדל מאֶחיו, אבל לבסוף הוא ישלם את המחיר. הגלגל מסתובב, ויבוא רגע שבו יזדקק לעזרת חבריו. כבר ראינו את כל זה בשנים האחרונות.

ממשלה חדשה ונבחרי ציבור חדשים מביאים עמם תקווה לדבר-מה חדש וטוב יותר. הבה נתפלל לבורא-העולם כי ישלח ברכה במעשי ידיהם, לטובת כולנו ולטובת עם-ישראל כולו.


הבחירות מאחורינו. עכשיו צריך לחפש את האחדות (צילום: בלינקו)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)