חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ידי הרבי מוסיפות לחמם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1359 - כל המדורים ברצף
להיות יהודי בעולם המודרני
יש חדש
שמירת ההבטחה
הרבי הריי"צ
הסדר הנכון
כוחם של פסוקי תורה
"הגזֵרה עברה"
מחזקי האמונה
ידי הרבי מוסיפות לחמם
'ברכו' אחרי התפילה

"ברגע שהמזכיר סימן לי להיכנס לחדרו הקדוש של הרבי, תקפה אותי יראה גדולה. הרבי הביט בי וידיי רעדו". במילים האלה פותח הרב מרדכי בר-יוסף (83), תושב צפת, את תיאור ה'יחידות' אצל הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש, בשנת תש"י, זמן קצר לפני הסתלקותו בי' בשבט.

"הרבי ישב על כיסא גלגלים. פניו היו מאירות, אולם היה ניכר שהוא חלש. התאמצתי מאוד להבין את דבריו, ובמידת הצורך סייע המזכיר בכך. הרגשתי בעולם אחר", הוא מתאר.

הבריחה מהנאצים

הרב בר-יוסף עומד בראש ספרייה פדגוגית למקצועות יהדות, המסייעת לאנשי חינוך. בסיפורו הוא מפליג לימי נעוריו, כאשר שהה עם משפחתו בגטו פרשבורג שבצ'כוסלובקיה: "הגרמנים ריכזו אותנו בגטו. בהמשך, בזכות תושייתו של אבי, הוברחנו לכפר נידח באזור הגבול, וכך ניצלנו בניסי-ניסים. זמן קצר לאחר בריחתנו רצחו הגרמנים את כל יהודי הגטו".

הנער הצעיר הצטרף לפרטיזנים, וכך עברה עליו המלחמה. אחריה עבר לארה"ב, שם הצטרף לישיבה לצעירים שניצלו בשואה, ואחרי-כן למד בישיבת צאנז בברוקלין. הוא שמע רבות על הרבי הריי"צ מליובאוויטש וחש רצון עז לראותו. פעמיים זכה להיכנס ל'יחידות', ועל האחרונה סיפר לנו השבוע.

הדרכה אישית

"סיפרתי לרבי שאני לומד בישיבת צאנז ושבני משפחתי באוסטרליה ביקשו ממני להצטרף אליהם", משחזר הרב בר-יוסף (פברבוים לשעבר). "הערתי שלדעתי זה לא רעיון טוב, מכיוון שבאוסטרליה יש 'שממה' רוחנית. הרבי השיב ששלח בעת האחרונה לאוסטרליה מניין משפחות חסידיות, ואף הורה לייסד שם ישיבה. להפתעתי אמר שאל לי לחשוש מהמעבר לאוסטרליה והציע שאלמד בישיבה שם. הרגשתי שהרבי ממש 'דוחף' אותי לנסוע לשם".

הנער הצעיר התקשה להבין למה לעזוב ישיבה מוצלחת, בעלת תנאים נוחים, ומי מבטיח לו שאמנם יצליח באוסטרליה. "הרבי הסביר לי באריכות מדוע עליי לנסוע. בין השאר אמר שקודם ביאת המשיח צריך שיהדות תגיע לכל מקום בעולם".

הידיים שחיממו

רגע לא-שגרתי התרחש ברגעים האחרונים של ה'יחידות'. "הושטתי אל הרבי את ידיי וביקשתי שיברך אותי. הרבי תפס את שתי ידיי והניחן בין ידיו, ובירך אותי: 'הידיים שלי יחממו את ידיך'. הרבי הרגיש שידיי היו קרות. בצאתי מה'יחידות' אמר לי המזכיר בהתפעלות: 'אתה יודע לאיזו ברכה זכית?! ואכן, לאורך כל השנים זכיתי לראות את התממשות הברכה. ידיו הקדושות של הרבי מחממות אותי עד היום". יום ההסתלקות חקוק בזיכרונו. "הכאב היה עצום, הרגשתי כאילו אבי נפטר", הוא מתאר.

הרב בר-יוסף גם זכה ליחס מיוחד מממלא-מקומו, הרבי מליובאוויטש: "היו לי עמו התכתבויות רבות. הרבי כתב לי פעם מכתב ארוך על גידול הזקן, על עבודת החינוך ועוד". הוא מסיים את השיחה במשפט: "הרבי הריי"צ היה האדריכל, וחתנו הרבי הגשים את חזונו בכל המובנים".


"הרגשתי כאילו אבי נפטר". הרב בר-יוסף


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)