חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 כ"ה באייר התשפ"ב, 26/5/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אוצר יהודי במערות טאליבן
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1358 - כל המדורים ברצף
ההכרעות החשובות שמאחורי הציניות
יש חדש
שיא הגילוי ב'ערוות הארץ'
מכות מצרים
מייקר מילים
שלוש גלויות
ברכה והוראה
גאולה במכות
אוצר יהודי במערות טאליבן
שעטנז בבגדים

זה קרה לפני קצת יותר משנה. באזור ההררי באפגניסטן, סמוך למערות שבהן הסתתרו אנשי הטאליבן, הלך רועה צאן עם עדר כבשיו ונתקל באוסף כתבי-יד עתיקים. הרועה, שלא הבין את ערך האוצר שמצא, העביר אותו לאנשים מקומיים. כתבי-היד יצאו מאפגניסטן והגיעו לידי סוחרי עתיקות בכמה וכמה מדינות.

בתוך ימים פשטה השמועה בקרב סוחרי היודאיקה בעולם: אוצר יהודי רב-ערך, ובו כתבים היסטוריים, נחשף באפגניסטן. ההתרגשות הייתה בשיאה, מאחר שכבר שנים רבות חלפו מאז נמצאו כתבי-יד יהודיים רבי-ערך.

הגניזה האפגנית

במאמץ עילאי ולאחר משא ומתן ממושך הצליחה הספרייה הלאומית לשים את ידה על חלק מהאוצר, המכונה 'הגניזה האפגנית'. לדברי מקורות בספרייה, שערכו בדיקות מקיפות עם מומחים, מדובר בכתבי-יד אותנטיים, שישפכו אור על הקיום היהודי באפגניסטן (אז פרס) בימי הביניים, תקופה שהייתה עד כה לוטה בערפל. נוסף על ערכם הגדול של כתבי-היד, הם משמשים עדות יחידה לקיומה של קהילה יהודית באזור.

"זו תגלית עצומה ולמסמכים ערך עצום. זו הפעם הראשונה שנחשף טקסט יהודי-הלכתי מאפגניסטן", אומר ל'שיחת השבוע' הפרופ' חגי בן-שמאי (73), המנהל האקדמי בספרייה הלאומית. "מלבד החומר שכבר מצוי בידינו, נחשפנו גם לסריקות של הכתבים האחרים, ובהחלט אפשר לקבוע כי מדובר באוצר גדול".

עדות המדען

בזמן כתיבת המסמכים היה האזור שוקק חיים, על תוואי דרך המשי, שחיברה בין המזרח ובין המערב. מאז ננטש המקום ובמשך שנים רבות איש לא דרך בו. מומחים העריכו כי בעקבות החיפושים אחר אוסמה בן-לאדן החלה במקום תנועה רבה, שהובילה לבסוף לחשיפת קיומה של קהילה שנכחדה.

הפרופ' בן-שמאי, המתמחה בערבית-יהודית ובכתבי רבי סעדיה גאון, מגלה כי קיבל עדות אחת מאיש מדע בצרפת שמתעניין בעתיקות על הדרך שבה נמצאו הכתבים. "האיש העיד באוזניי שסוחר אפגני לקח אותו למערה שבה נמצאו הכתבים", אומר הפרופסור. "על חיי הקהילה אנו יודעים לא מעט, אולם זו הפעם הראשונה שיש בידינו גם הוכחות בצורת מסמכים אמינים".

דפי משנה

בין הדפים המתפוררים, שגילם כאלף שנה לפחות, כתבים של רבי סעדיה גאון, ושלל מסמכים המעידים על חיי קהילה משגשגים ועל מסחר בין יהודים למקומיים. "במסמכים שבידינו פולמוסים הלכתיים, תרגומים של התנ"ך לפרסית, וגם מכתבים לשרים. המסמכים כתובים בפרסית-יהודית, או בעברית באותיות ערביות. הגיעו לידינו גם שני דפים מהמשנה, ממסכת עבודה זרה, והנוסח בהחלט מתאים לגרסאות העתיקות".

הפרופ' בן-שמאי מספר על עבודת הספרייה: "אנו שואפים להשיג כל פרסום הקשור בתרבות היהודית, כדי להנחיל אותו לציבור הרחב. לא תמיד המשימה אפשרית, ולעיתים היא מעל יכולתנו הכספית". ומה עושים אם הסוחרים דורשים מחיר גבוה מדיי? "אפשר להתמקח, ויש דברים שראוי לרכוש גם במחיר גבוה, ואז אנחנו מנסים לגייס תורמים".


הפרופ' בן-שמאי על רקע אחד המסמכים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)