חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:33 זריחה: 6:32 כ"ח באלול התשפ"ב, 24/9/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ההכרעות החשובות שמאחורי הציניות
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1358 - כל המדורים ברצף
ההכרעות החשובות שמאחורי הציניות
יש חדש
שיא הגילוי ב'ערוות הארץ'
מכות מצרים
מייקר מילים
שלוש גלויות
ברכה והוראה
גאולה במכות
אוצר יהודי במערות טאליבן
שעטנז בבגדים

גם אם הפוליטיקאים מתאימים את מִסריהם לצורכי התעמולה – תוצאות הבחירות עשויות להיות משמעותיות ביותר לחיים האמיתיים

ככל שמערכות הבחירות מתנהלות יותר ויותר על-פי הנחייתם של יועצים מקצועיים, וככל שההחלטות מתקבלות על-פי תוצאות הסקרים של אמש – מתפתח בציבור מיאוס גובר והולך מכל ההצגה הזאת. הלוא איש אינו מתכוון באמת למה שהוא אומר. כל אמירה והצהרה מנוסחות בידי מומחים ומשוגרות לחלל האוויר על-פי הצרכים התעמולתיים. אם-כן, מה הטעם להתייחס ברצינות לכל ההמולה הזאת?

גם העיסוק התקשורתי, המתמקד במניעים האישיים ובחילופי המהלומות בין המפלגות, יוצר רושם שלפנינו זירת תחרויות יצרית וסוערת, אבל לא באמת חשובה. כך מתפתחת בציבור אדישות לצד תחושה ש'כולם אותו דבר'.

הכוח לעמוד בלחץ

אך האמת היא שהמשחק הססגוני, השלטים והססמאות, התשדירים והאסטרטגיות, מסתירים הכרעות חשובות ביותר לכל אחד ואחת מאיתנו. גם אם הפוליטיקאים ציניים וגם אם הם מתאימים את מִסריהם לצורכי התעמולה – תוצאות הבחירות עשויות להיות משמעותיות ביותר לחיים האמיתיים שלנו.

על סדר היום עומדות שתי סוגיות מרכזיות שאמורות לעניין כל אדם בישראל. העניין הראשון הוא העמדה שתציג הממשלה הבאה מול הלחץ הבין-לאומי להקמת מדינה פלסטינית בליבה של ארץ-ישראל. מדינה כזאת (אמנם לא רשמית) כבר קמה ברצועת עזה, אחרי נסיגתנו חסרת האחריות ממנה. התוצאה ידועה: כל אזור הדרום ואף המרכז ספגו טילים.

האם אנחנו רוצים לקבל מדינת טרור כזאת גם בפאתי ירושלים, גוש דן, השרון וחיפה? האם אנחנו מוכנים להמר הימור פרוע שכזה ולהאמין שתקום פה מדינה שוחרת שלום שתעסוק בגידול פרחים בלבד? האם לא הספיק לנו הניסיון המר מאז הרפתקת אוסלו והנסיגה מרצועת עזה כדי לדעת בבירור איזו דמות תלבש מדינה כזאת?

תוצאות הבחירות יכולות להיות משמעותיות ביותר מבחינת היכולת לעמוד מול הלחץ הפנימי והחיצוני ולמנוע את הקמתה של מדינת טרור כזאת. ההצבעה שלנו יכולה להיות הרת-גורל באשר לעתידנו ולעתיד ילדינו.

זהות יהודית

סוגיה שנייה, קיומית לא-פחות, היא הזהות היהודית. תוצאות הבחירות יכולות להיות משמעותיות באשר לשאלה איזה חינוך יקבלו ילדי ישראל, איך יתנהלו חיי היהדות במדינה, והאם יתקיימו השרידים האחרונים שעוד נותרו מהשבת, מרישום הנישואין והגירושין ומסוגיית הגיור.

ההצבעה בבחירות יכולה להיות רבת-משקל באשר לשאלה אם יהודים שומרי תורה ומצוות יוכלו לחנך את ילדיהם בחינוך על טהרת הקודש, בלי שגורמים זרים ינסו להתערב בחינוך ולכפות שינויים שאינם מקובלים על הציבור הזה.

גם סוגיית תלמידי הישיבות תעלה במלוא עוצמתה עם כינון הממשלה החדשה. האם היא תיפתר בדרך חכמה ושקולה, מתוך הידברות עם הציבור החרדי, או שייווצר עימות נורא ואיום שקשה להעריך את תוצאותיו. גם זה עשוי להיקבע על-ידי תוצאות הבחירות.

נתפלל לבורא העולם שינחה אותנו לבחור את הבחירה הנכונה, שתהיה לטובת עם-ישראל, ארץ-ישראל ותורת ישראל.


מגדלי עזריאלי במבט מהר ברכה בשומרון (צילום: אתר השומרון)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)