חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 ט"ז בתמוז התשפ"ד, 22/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"מילה ב'תניא' זורחת ונוצצת"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1357 - כל המדורים ברצף
שני אורות בני מאתיים שנה
יש חדש
לא יוצאים בלי הניצוצות
בעל התניא
אין מקום לגאווה
רושם נשאר
רואה ואינו רואה
רבנו הזקן
"מילה ב'תניא' זורחת ונוצצת"
ברק ורעם באמצע התפילה

מאות גדשו את אולם בית-הכנסת בלונדון לרגל התוועדות י"ט כסלו, 'חג הגאולה' של אדמו"ר הזקן, מייסד חסידות חב"ד. השמחה הייתה גדולה, שכן בהתוועדות השתתף המשפיע האגדי הרב מנחם-מענדל פוטרפס, שזכה זה עתה לצאת מרוסיה הסובייטית, שם ישב בכלא ב'עוון' הפצת התורה. זה היה לפני שנים רבות.

באותה התוועדות השתתף עוד אורח – הרב פינחס-לייביש הרצל מירושלים. הרב פוטרפס התרגש: "אתה מירושלים?", שאל וביקש מהרב הרצל לשאת דברים. "אחזור על דברים ששמעתי בהתוועדות שנערכה אצלנו השבוע מפי הרב שמריהו ששונקין", פתח הרב הרצל. "כתוב שהקב"ה גוזר גזֵרות על עם ישראל כדי שבניו ישובו בתשובה. אולם לאחר התגלות מאורי החסידות, ובראשם הבעש"ט ובעל התניא, אין שום צורך בייסורים ובעונשים, מפני שהחסידות מעניקה אור וחיוּת ומזככת את הנפש, ולכן אין צורך בגזֵרות". הרב פוטרפס הגיב: "אם כן, עכשיו אפשר להתחיל להתוועד באמת". ההתוועדות נמשכה עד אור הבוקר.

מסע לירושלים של מעלה

הרב הרצל הוא זקן משפיעי חב"ד בארץ, ומשמש עשרות שנים משפיע של בית-הכנסת 'בעל התניא' בירושלים. גילו המופלג לא פגע בזיכרונו הצלול, ומרתק לחזור איתו שנים רבות אחורה, אל ירושלים של מעלה, כאשר חסידים וצדיקים מכל גוני הקשת היו באים לחגוג את יום גאולתו של רבי שניאור זלמן מלאדי.

"כל הצדיקים וגדולי האדמו"רים שהכרתי העריכו והעריצו את אדמו"ר הזקן", אומר הרב הרצל. "הלוא תורתו נתקבלה בכל תפוצות ישראל. ה'משנה ברורה' וה'בן איש חי' מצטטים אותו בספרי ההלכה שלהם. בכל פעם שהוזכר שמו של רבנו הזקן זה היה בהדרת כבוד".

מה טיבו של הצעיר

אחד הסיפורים העתיקים שסופרו בבית-הכנסת 'בעל התניא' מעניק הצצה לדמותו רבת ההוד. "מסופר ששני האחים הקדושים, רבי שמעלקה מניקלשבורג ורבי פינחס הורביץ בעל ה'הפלאה', תלמידיו של המגיד ממזריטש, שאלו אותו שתי שאלות קודם שנפרדו ממנו: שאלה אחת על אִמרה בזוהר, ושאלה שנייה – מה טיבו של רבי שניאור-זלמן, שהיה צעיר תלמידיו.

"המגיד ביאר להם היטב את הזוהר המוקשה, אך על השאלה השנייה אמר: 'זה דבר קשה ובלתי-אפשרי. אי-אפשר להסביר את מעלתו, הוא מרומם ונישא מאוד'".

פגישת הצדיקים

הרב הרצל הפיץ חסידות בירושלים עוד קודם הקמת המדינה, והסתופף בצילם של חסידים מהדור הקודם. "כשהייתי צעיר הטיתי אוזן להקשיב לכל מילה. זקני וחשובי ירושלים, ובהם אדמו"רים, תלמידי-חכמים גדולים ויקירי העיר, היו באים לכבודו של רבנו הזקן", הוא אומר. "תמיד הדגישו שתורתו היא יסוד בעולמו של יהודי".

הסיפורים קולחים מפיו, ונקנח בסיפור שהרב הרצל מספר: "פעם אחת נפגשו הרבי הריי"צ מליובאוויטש והאדמו"ר מגור בעל ה'אמרי אמת'. הם שוחחו על תורתו של אדמו"ר הזקן, ואז נענה הרבי מגור ואמר: 'מילה אחת מתוך ספר התניא זורחת, נוצצת ומרחיבה את מוחו וליבו של יהודי להתקשר לקב"ה'. כשלומדים את ספר התניא זוכים להתקרב יותר לבורא העולם. זה אור וחיוּת נפשנו".


אור וחיוּת נפשנו. הרב הרצל (צילום: מאיר אלפסי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)