חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:06 כ"ב באדר א' התשפ"ד, 2/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שיקום נפשי באמצעות תורה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1356 - כל המדורים ברצף
אי-הצבעה – הצבעה אומללה
יש חדש
זריעה שמשתבחת עם השנים
גילוי הקץ
כוחו של אדם
לא התחיל לחיות
רפואה והצלה
גלגול מחילות
שיקום נפשי באמצעות תורה
חיות מחמד בשבת

הוא היה מורה מצליח בתלמוד-תורה באחד הריכוזים החרדיים במרכז הארץ, ניהל משפחה למופת, העמיד דורות של תלמידים וזכה לתשבחות מכל עבר. יום אחד, בעקבות נסיבות מסויימות, החלה הידרדרות במצבו הנפשי. בנקוף הימים נעשה האיש שבר-כלי. הוא חדל לעבוד, כמעט לא יצא מהמיטה, ומובן שחיי כל המשפחה השתנו לבלי הכר.

ידיד המליץ לו לשקם את חייו באמצעות לימוד תורה. הוא יצר קשר והתקבל למסלול. בתהליך איטי והדרגתי החל להתאושש, וכיום הוא עצמו מלמד באותה מסגרת. האיש החל לפרוח, והמשפחה כולה חזרה למסלול תקין.

בית-מדרש לפגועי נפש

זה סיפורו של תלמיד אחד מתוך מאה וחמישים אנשים שעברו בבית-המדרש הייחודי 'שף יתיב', שנועד לאוכלוסיית נפגעי הנפש. בית-המדרש פועל כבר שש שנים, והוא נועד למי שמתמודדים עם פגיעות נפשיות ורואים בלימוד תורה עיסוק רב-משמעות בתהליך השיקום. התלמידים מגיעים לתכנית מתוך בחירה, כחלק מסל שירותי שיקום לנפגעי נפש של משרד הבריאות.

"לבית-המדרש שלושה סניפים, בירושלים, בבני-ברק וברחובות", מספר בנימין בודנהימר (37), איש המקצוע בסניף החדש ברחובות. "בתי-המדרש פועלים בשעות הבוקר. לומדים בעיקר גמרא, ומשלבים גם תנ"ך, מחשבה, מוסר והלכה. לכל תלמיד מותאם מסלול משלו, כדי לעקוב אחר תהליך השיקום".

פסיפס מגוון

בודנהימר, עובד סוציאלי קליני, עוסק כבר שבע שנים בתחום השיקום. לפני שנה החל לעבוד בבית-המדרש הייחודי. "המקום הזה קסם לי", הוא מסביר. "כשבאתי וראיתי את הרקע השונה כל-כך של המטופלים, שכולם בחרו לעבור תהליך שיקום באמצעות לימוד תורה – הבנתי שזה המקום בעבורי".

לכל מטופל סיפור ייחודי. "אנחנו מלווים כל אחד ואחד בתהליך השיקום. מקצתם מגיעים למצב שהם כבר יכולים ללמד אחרים, או ללכת ללמוד במסגרות רגילות. יש מי שמשתלבים אחר-כך בשוק התעסוקה. לימוד תורה פעיל דורש הפעלת המוח, ויש לזה השפעה לטובה הן ביכולות השכליות הן בשיקום הנפשי".

אין גיל לשיקום

גיל המשוקמים נע בין 18 ל-65. "בסניף שבו אני עובד יש כמניין מטופלים", הוא אומר. "יש מקרים לא פשוטים, אבל לכל אחד ואחד יש תקווה". בפיו אין-ספור סיפורים על מטופלים שחייהם השתנו בזכות לימוד התורה במסלול השיקום. "לפני כמה שבועות צלצלה אליי אשתו של אחד המטופלים, שעבר משבר נפשי מורכב בנסיבות מצערות, וסיפרה לי שבעלה מתחיל להתאושש. אב אמר לי ממש בימים האלה שבנו נהפך לאדם רגוע ושלֵו".

במסגרת עבודתו הוא מוסר פעם בשבוע שיעור תורה במרכז רפואי פסיכיאטרי בנס-ציונה. "התורה מגיעה למקומות הקשים ביותר, אבל גם שם רואים פירות. אחד המטופלים באותו מרכז התקדם בתהליך השיקום, עבר לבית-מדרש שלנו וחייו השתנו", הוא מסיים.


כוחה של התורה. בנימין בודנהימר


 
תגובות
2.
שיקום נפשי באמצעות תורה
אליעזר רויטנברג-26/12/12 23:08
1.
מקום מצויין
רונן-26/12/12 09:37

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)