חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רופא שרצה להיות גם רב
חיים יהודיים

 

הד"ר קשוק: "רציתי להשלים חסך של שנים רבות"

הד"ר יוסף קשוק, מנהל קליניקה לכירורגייה כללית בירושלים וכירורג בכיר במחלקת הטראומה במרכז הרפואי איכילוב, מתקשה להסתגל לתואר החדש שנוסף לו לאחרונה. כשפונים אליו בתואר "הרב קשוק", הוא פשוט מחייך. לפני כשלוש שנים חשקה נפשו של קשוק (50) להתמסר ללימודי הלכה-למעשה. מצבו הכלכלי אפשר לו לצמצם למינימום את שעות עבודתו ככירורג ולהצטרף למסלול לימודים רבני ב'כולל' צמח-צדק בעיר העתיקה בירושלים, לא-הרחק מביתו.

עם סיום הבחינות וקבלת תעודת ההוראה עומד הד"ר קשוק לשוב במלוא המרץ למקצועו הראשון. "מצוייד בידע הלכתי רחב אהיה גם רופא הרבה יותר טוב", הוא משוכנע. סיפורו החריג משהו מעניין עוד יותר בהתחשב ברקע האישי שלו ושל רעייתו, הגב' אביבה, אשת חסד מוכרת בירושלים.

חיפוש המימד הרוחני

ג'ף (יוסף) קשוק נולד וגדל במיאמי למשפחה בעלת קשר רופף מאוד למסורת. מגיל צעיר מאוד נמשך לרפואה. תרמה לכך גם העובדה שאביו סבל מפגם מסתורי בלב שהרופאים התקשו להגדיר ולרפא. עד נישואיו בשנית, לרעייתו הנוכחית, ניהל חיים נטולי יהדות.

המפנה אירע לאחר החתונה. "גם לרעייתי היו אלה נישואים שניים, ויחד הגענו למסקנה כי אם אנו חפצים ביציבות הקשר, עלינו להוסיף לו מימד רוחני כלשהו. התחלנו לחפש וכך הגענו לבית-חב"ד במיאמי".

בית-כנסת ראשון

הקשר עם שליח חב"ד בעיר, הרב פסח שיינר, הוליד התקרבות הדרגתית לתורה ומצוות. לאחר מכן, כשהוצעה לד"ר קשוק משרת כירורג בפאם-ביץ', פלורידה, אחד המקומות העשירים בעולם, הקים בביתו בית-כנסת, שהיה הראשון בכל העיר.

לימים נהפך בית-כנסת זה אבן-פינה לפעילותו של שליח חב"ד בפאם-ביץ', הרב משה שיינר (אחיו הצעיר של הרב פסח). זה פיתח את בית-הכנסת הצנוע וכיום הוא שוכן בבניין ענק ומפואר, שהוקם בעלות של שניים וחצי מיליון דולר, ומתפללים בו מדי שבת למעלה ממאה מתפללים.

סיוע לנפגעי הטרור

בשנת תשנ"ו עלו הד"ר קשוק ורעייתו, עם ארבע בנותיהם, לארץ. " לא היה פשוט לעזוב את מנעמי החיים ומשרה שמשכורת מכובדת מאוד בצידה. רעייתי טענה – אם לחיות חיי תורה ומצוות, אז במקום שאפשר לעשות זאת בטבעיות וכמו שצריך". כך הגיעו לרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים. חמש שנים שילב בין עבודתו הרפואית לבין לימוד תורה במכון 'מעיינות' בירושלים, עד שכאמור החליט גם להיות רב. "רציתי להשלים חסך של שנים רבות", אומר קשוק.

בית משפחת קשוק פתוח לרווחה. השניים ידועים במעשי החסד שלהם. בשנים האחרונות מקדיש הד"ר קשוק מזמנו וממרצו לעזרת משפחות נפגעי הטרור. הוא עושה זאת בשיתוף-פעולה עם 'צעירי חב"ד למען נפגעי הטרור'. "כמי שנחשף לזוועות הפיגועים, ברגעים הקשים ביותר של ההגעה לחדר-המיון, הרגשתי שאינני מסוגל לעמוד מן הצד", הוא אומר. הוא הכין מצגת מיוחדת על הטרור ובעזרתה הוא מגייס כספים לטובת משפחות ההרוגים והפצועים.

אז מה היה לנו כאן? ד"ר וגם רב, אך מעל הכול - בן-אדם ויהודי חם.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)