חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

וכיתתו חרבותם לפנסים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1354 - כל המדורים ברצף
וכיתתו חרבותם לפנסים
יש חדש
מן הכוח אל הפועל
יראת שמים
ניסים לדורות
סיפורו של כסף
הדלקה שהתאחרה
להאיר את החושך
חנוכייה מחתרתית בת חמישים
שִכחת 'ועל הניסים'

גם ילד קטן יכול להעלות אור. כדי להילחם צריך להיות גיבור מלחמה, אבל להדליק אור כל אחד יכול

פתגם חסידי קובע כי יש להטות אוזן לסיפורם של נרות החנוכה. כאשר מתבוננים בנרות האלה מגלים מסר מופלא על כוחו האמיתי של עם-ישראל. יש כאן לקח לדורות כיצד צריך להתנהג מול אתגרים דומים.

השוואה בין התקופה שלנו לתקופת החשמונאים מגלה דמיון מפתיע. כאז כן עתה היהדות מתמודדת עם תרבות כלל-עולמית, המושכת את בני-הנוער והצעירים. כאז כן עתה ניצב מול העם היהודי הפיתוי להשליך אחר גוו את הסממנים המבדילים אותו מן העמים האחרים, ולהתערות במשפחת העמים. בימים ההם זו הייתה התרבות ההלניסטית, וכיום זו התרבות המערבית, גלי האופנה והרוח המנשבת בעולם.

זוהר ריקני

כיצד מתמודדים? איך מסבירים לעם שההיטמעות בתוך התרבות המערבית משמעותה בעצם התאבדות קולקטיבית, ביטול ייחודנו כעם יהודי? איך משכנעים צעיר יהודי שהזוהר של התקשורת והאופנה אינו אלא אשליה וזיוף, דבר ריק וחולף, שאין מאחוריו שום תוכן ממשי? איך מוצאים את שביל-הזהב בין ניצול ההישגים הטכנולוגיים של העולם המודרני, ובין הזהירות שלא להיות מושפעים מהתכנים השליליים שהעולם הזה מנסה להטמיע?

התשובה היא – נר, אור. לאו-דווקא מלחמה ברוע, לא בהכרח הדגשת השלילה, לא דרך הגערות והמחאות. הדרך להגיע אל ליבו של יהודי ולהראות לו את אור התורה היא על-ידי אור. זו סגולה מיוחדת שהטביע הקב"ה באור, שאין הוא צריך להילחם נגד החושך. מדליקים נר קטן, ומיד החושך מתפזר ומתפוגג.

להאיר, לא לגעור

רבים מבני העם היהודי בימינו שרויים באפֵלה מבחינה יהודית. הם נוהים אחר הגל העולמי לא מפני שהם מבכרים אותו על היהדות, אלא מפני שזה הדבר האחד והיחיד שהם מכירים. חובתנו להאיר לפניהם את היהדות. להפנות זרקור אל מכמניה, שאינם גלויים לפניהם. או-אז יתברר שאין צורך כלל להילחם, לגעור ולגנות. האור עצמו יעשה את המלאכה.

ועוד יתרון לאור – גם ילד קטן יכול להעלות אור. כדי להילחם צריך להיות גיבור מלחמה, אבל להדליק אור כל אחד יכול. לא הכול יודעים להתפלמס ולהתווכח, אבל הכול מסוגלים להאיר באור היהדות.

חובתו של כל יהודי שזכה לאור התורה לפתוח צוהר גם לרעהו. כל אחד ואחד יכול לסייע בביעור הבערות, אם יבאר מושגים יהודיים לסובבים אותו, ישמיע לפניהם רעיון מפרשת השבוע וכדומה. כך מדליקים אור ומגרשים את החושך.

ימי החנוכה הם סמל ומופת לפעילות הנדרשת מאיתנו כל ימות השנה. כשם שבחנוכה אנו מעמידים חנוכיות "על פתח ביתו מבחוץ" ומאירים את העולם שסביבנו באור התורה, כך בחיי היום-יום צריך כל יהודי להשתדל להפיץ בסביבתו יותר אור, יותר שמחה, יותר אמונה ויותר תורה. וכשיגדל האור – החושך יתפוגג מאליו.


הרב שלום־בער גורליק מדליק נר בבית שבו פגע הטיל בקריית־מלאכי (צילום: מנדי ויגלר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)