חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 כ"ו בכסליו התשפ"ב, 30/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נס מהלך
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1353 - כל המדורים ברצף
כשהאמת מסתתרת השקר משתלט
יש חדש
האור בוקע מתוך החושך
חנוכה
הרבי השמח
מוחל טובות
איזהו גיבור
"ממתין ומצפה מתי יבוא"
נס מהלך
חנוכה במוצאי שבת

סיפורו של אבי יעקובוב מהיישוב עמנואל שבשומרון נשמע בלתי-אפשרי. שמונה-עשר כדורים ספג, ובהם כדור בראש שנורה מטווח קצר, ובכל-זאת נשאר בחיים. "גם אני לא מעכל את מה שקרה לי", הוא אומר בסוף שיחתנו איתו, במלאות אחת-עשרה שנים לנס המדהים.

זה קרה בערב הנר הרביעי של חנוכה. יעקובוב, קבלן אינסטלציה, וחברו ירמיהו סאלם, עשו את דרכם מהיישוב קרני שומרון לעבר עמנואל. "אני נהגתי וירמיהו ישב לידי", משחזר יעקובוב. "התקרבנו ליישוב. היה חשוך מאוד. פתאום ירמיהו צעק: 'יורים עלינו!'". השניים לא העלו על דעתם שהם בעיצומו של פיגוע משולב שביצעו מחבלים, ובמהלכו ירו אש תופת לעבר אוטובוס וכלי-רכב פרטיים בכניסה לעמנואל. תשעה יהודים הי"ד נרצחו בפיגוע.

הרכב מאבד שליטה

יעקובוב משחרר אנחה ארוכה וממשיך בסיפורו: "כמה רגעים קודם לכן ראיתי גלגל ענק של אוטובוס. חשבתי שאוטובוס הידרדר לוואדי בכניסה ליישוב ורציתי לצלצל למשטרה, ואז ירמיהו צעק. צרור יריות ניפץ את שִמשות הרכב. קליע פגע בידי הימנית ואיבדתי את הכרתי. הרכב המשיך בנסיעה, בלי שליטה, וכעבור חמש-מאות מטר התנגש בהר, בנתיב הימני. לו פנה לצד שמאל, היה מידרדר לוואדי".

ההתנגשות, שלוּותה בחבטה עזה, החזירה את יעקובוב להכרה. "הייתי בפחד אימים שקשה לתאר. חששתי שהמכונית תעלה באש. רציתי לדומם את המנוע, אלא שאז גיליתי שיד ימין אינה מתפקדת. במאמצים רבים הצלחתי לדומם את המנוע בעזרת יד שמאל. פניתי לעבר ירמיהו (הי"ד) והבנתי שנהרג".

מחבל מול העיניים

בעוד הוא מנסה להתאושש הבחין במחבל העומד במרחק כשני מטרים ממנו ובידו רובה. "המחבל ראה שאני מצליח להזיז את יד שמאל וירה לעברה. היד השתתקה באותו רגע", מספר יעקובוב. "לא אשכח את הרגעים האלה. אמרתי לבורא עולם: 'אם החלטת לקחת אותי, לפחות קח אותי כמו רבי עקיבא, שלמד את כל התורה. אני לא מוכן למות ככה, לא הספקתי ללמוד'"...

השניות המעטות נדמו לנצח. "אמרתי 'שמע ישראל' כמו שבחיי לא אמרתי. זה יצא ממש מכל הנשמה. המחבל ראה שאני עדיין חי וירה לי בראש". יעקובוב מתאר את הרגעים כאילו חווה אותם אך אתמול. הוא איבד בשנית את הכרתו, והתעורר רק כעבור זמן, כשהגיע לזירה ג'יפ צבאי. "רציתי להגיד לחיילים שיש פה מחבל, אבל לא יכולתי. ראיתי הכול, בבירור. במהלך חילופי האש, שהתנהלו ממש לידי, נהרג אחד החיילים".

נס רודף נס

מצבו הרפואי של יעקובוב, חבר קהילת חב"ד בעמנואל, היה קשה ביותר. "רופאים שבאו לשטח קבעו לי בתחילה מוות", הוא מספר. "חטפתי שמונה-עשר (!) כדורים והסיכוי שאנצל שאף לאפס". במשך שנה היה מרותק לכיסא גלגלים. "מי היה מאמין שאצליח ללכת כאחד האדם", הוא אומר בהתפעמות. "אני עדיין עובר טיפולים קשים וכואבים, בניסיון להשתקם. זה לא פשוט".

בכל יום, כשהוא עובר בכביש שבו אירע הפיגוע, הוא חוזר לרגעים הקשים ומודה מחדש על הנס הגדול. "אי-אפשר להסביר נס כזה, קיבלתי מתנה מאלוקים", הוא אומר.


אבי יעקובוב ותמונות רכבו שרוסס בכדורים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)