חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'מבצע חנוכה' מתוך תענוג
ניצוצי רבי

נושאים נוספים
התקשרות 959 - כל המדורים ברצף
חינוך בהידור – בלי פשרות
'ופרצת' יביא את המשיח
'מבצע חנוכה' מתוך תענוג
פרשת וישב
"מבצע חנוכה"
הלכות ומנהגי חב"ד

המבצע, הדרישה והתביעה של הרבי להוסיף בהכנות אליו מתוך תענוג, וגם בענייני הפנימיות והרוחניות שלו * לקיים אירועים מרכזיים וקבוצתיים, בהשתתפות מספר גדול ככל האפשר של יהודים, ובכל הגילאים * הביצוע בפועל – על-ידי צעירי חב"ד ואנ"ש * 'דמי חנוכה' מהרבי לכל חיילי צה"ל * ועל הפעילות עם אלמנות ויתומי צה"ל * ה'מבצעים' בניחוח של פעם

מאת: הרב מרדכי מנשה לאופר

התרחבות הפעולות

בהתוועדות יו"ד כסלו תשל"ז (שיחות קודש תשל"ז כרך א, עמ' 285) דיבר הרבי על התוועדויות (ואירועים) שיש לקיים בימי החנוכה:

מכיון שישנם שמונה ימים – יש זמן מספיק לקיים האירועים בשני אופנים: א) אירוע מרכזי במקום אחד "ברוב עם הדרת מלך", ב) אירועים קטנים לקבוצות גילים ושכבות שונות (כגון "נמושות" הסבורים שאין זה לפי כוחם להגיע למקום רחוק כזקנים וחלושים).

והוסיף על-כך בהתוועדות הסמוכה (ש"פ וישלח י"ט כסלו, שם עמ' 294):

ההתעסקות בכל הפרטים ד"מבצע חנוכה" צריכה-להיות ביתר שאת ויתר עוז.. ולפעול בכך באופן של תענוג.. הפועל הרחבה והתרחבות כמסופר בגמרא (גיטין נו, א)..

וכאשר יפעלו מתוך תענוג תיווצר התרחבות בפעולות, וזה ימשיך התרחבות בכל הענינים גשמיים ורוחניים, עד לתענוג הפשוט של רעוא דרעוין, עד ל"ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדיו בקרוב ממש".

פעם שלישית הזכיר הרבי עניין זה בהתוועדות כ' כסלו (שם עמ' 353) אחרי הקדמה ("וכאן המקום להזכיר אודות העניין ד'מבצע חנוכה'..."). הרבי קרא להוסיף א) ב'מבצע חנוכה' כפשוטו, ב) בהכנה לזה ג) בעניינים כפי שהם בפנימיות וברוחניות.

את דבריו סיים הרבי:

ושיהיה "להודות ולהלל לשמך הגדול" למטה מעשרה טפחים בימים שלפני חנוכה, ועל-אחת-כמה-וכמה כאשר פועלים בכח ימי חנוכה דשנים עברו, ובימי חנוכה הבאים עלינו ועל כל ישראל לטובה ולברכה.

דמי חנוכה מהרבי

אחרי הדברים הכלליים היו גם הוראות טלפוניות. בכ"ז כסלו תשל"ז מדווח הרב אברהם גודין לרב חודוקוב:

"היום נודע לנו שגם השנה יש לחלק לחיילי צה"ל דמי-חנוכה; למטרה זו החלפתי היום ב'בנק ישראל' 15.000 לירות וקיבלתי מטבעות חדשות שעדיין לא היו בשימוש".

יום לאחר מכן, בכ"ח בכסלו (תשל"ז) הוא כותב שוב: "גם היום נסעתי ל'בנק ישראל' כדי לפרוט 20 אלף לירות למטבעות בנות חצי לירה (חדשות שלא היו בשימוש) ונקווה שבעזרת ה' נגיע לכל מחנות צה"ל".

פעילות עם אלמנות ויתומי צה"ל

באותו דיווח נמסר גם על דיווח שמסר הרב ישראל לייבוב, יו"ר צאגו"ח:

"ר' ישראל שיחי' כותב על המסיבות שעורכים עבור האלמנות והיתומים. תודה לה' יתברך המסיבות שהתקיימו.. היום (כפר חב"ד, באר-שבע) עברו בהצלחה רבה, נקוה לה' יתברך שגם להבא נצליח".

ועוד:

"מספר המשתתפים [היה] גדול בעיקר בכפר חב"ד, בת-ים ונתניה".

"אתמול ערכנו טיול לאלמנות, מספר המשתתפים היה פי שניים מהמצופה. לפי מספר הנרשמים הזמנו 6 אוטובוסים (3 מתל אביב, 2 מירושלים ו-1 מחיפה) אבל אתמול היינו מוכרחים להזמין אוטובוס נוסף. מספר המשתתפ[ות] הגיע ל-400. המטייל[ות] סיירו בבסיס-צבאי ואחר-כך התאספו בכפר חב"ד לארוחת-צהריים. על עניינא דיומא נאם ר' צבי שי' גרינוואלד" – דיווח הרב אברהם גודין בכ"ח בכסלו תשל"ב.

שנה לאחר-מכן הוכפל מספר המשתתפים כפי שדיווח ר"א גודין בב' טבת תשל"ג:

"אתמול התקיים הטיול של האלמנות והיתומים הי"ו, 12 אוטובוסים הסיעו את המשתתפים בטיול שמספרם הגיע כמעט ל-800 איש. לא רק האלמנות התפעלו מטיול כזה ושיבחו את חב"ד אלא גם קצין צה"ל מהמטה-הכללי שליווה את הטיול (נסעתי איתו כל היום במכוניתו) אמר שימסור למטה-הכללי על ממדי הטיול, שהיו באמת גדולים...

"ההוצאות היו כמובן גדולות. את התועלת הרוחנית כמובן קשה להעריך, אבל נחזור על דברי כ"ק אדמו"ר הריי"צ זצוקללה"ה 'ברית כרותה לעבודה ותעמולה שאינן חוזרות ריקם'. באוטובוסים הניחו תפילין".

הפעולות עם האלמנות והיתומים החלו כבר מאז מלחמת ששת הימים כפי שסופר בהרחבה במדורנו זה פעמים אחדות.

ועם החיילים

בדיווח מד' בטבת תשמ"ב כותב ר' אברהם גודין לרב חודוקוב: "בראש 'מבצע חנוכה' בצבא הרבה שנים עמד ר' נחום שי' כהן. השנה בראש המבצע עמד האברך התמים אהרן שי' פרוס. לפי דברי ר' נחום, הליקויים היו קטנים והמבצע הצליח. גם במשרדנו לא הגיעו תלונות. ביום ז' דחנוכה התקיים יום עיון לאלמנות. הגיעו 100 אלמנות ו-200 ילדים גם הוא עבר בהצלחה".

שנתיים קודם לכן בג' טבת תש"מ דיווח ר' אברהם גודין: "לפי דעתי מבצעי חנוכה בצה"ל (המבצע העיקרי) עברו השנה בהצלחה וכמדומני שלא היו שיבושים. כי בדרך כלל אם יש שיבושים מתקשרים עם המשרד בתל-אביב. והשנה, ב"ה, טלפונים מסוג זה לא נתקבלו.

"דו"ח מפורט ישלח אי"ה הרב ר' ישראל שי' לייבוב. ברצוני רק להוסיף שר' נחום שי' הכהן עמד בראש המבצע ובימי החנוכה מהבוקר עד הערב התעסק רק במבצע".

 


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)